Čo na hemoroidy v tehotenstve? (príznaky a liečba)

Hemoroidy sú opuchnuté žily v oblasti konečníka, ktoré vás môžu potrápiť svojou bolestivosťou. Najnáchylnejšie sú na ne práve tie ženy, ktoré sa v tehotenstve stretávajú so zápchou.

Zaujíma vás, aké majú hemoroidy v tehotenstve príznaky?

Chcete zistiť, aká je účinná liečba tehotenských hemoroidov, ktorá bude zároveň bezpečná pre vaše dieťatko? Všetky informácie nájdete v tomto článku.

Čo sú to hemoroidy?

Hemoroidy (ľudovo zlata žila)zapálené, rozšírené a niekedy aj krvácajúce žily v oblasti análneho otvoru. V ich vzniku v tehotenstve prispieva viacero faktorov. Jedným je vyššie spomínaná zápcha, vplyv má však aj zväčšujúca sa maternica. Zvyšovaním hmotnosti sa zvyšuje aj tlak, ktorým orgány v spodnej časti brucha pôsobia na oblasť konečníka.

Ako sa prejavujú hemoroidy v tehotenstve

Charakterizujú ich príznaky ako:

 • bolesť a pocit svrbenia v oblasti konečníka
 • krvácanie z konečníka 
 • objaviť sa môže aj výtok, prípadne hnis
 • prítomný môže byť opuch
 • v oblasti konečníka si môžete nahmatať malú hrčku – typický príznak pre vonkajšie hemoroidy v tehotenstve

Liečba hemoroidov v tehotenstve

Väčšina typov hemoroidov sa spontánne upraví po tehotenstve. To však neznamená, že by ste mali ostávať bez liečby.

Čo sa teda používa na hemoroidy v tehotenstve?

Ako liečba sa využíva nasledovné:

 • Dubová kôra vo forme gélu je vhodná na vonkajšie hemoroidy v tehotenstve. Okrem extraktu z dubu obsahuje aj iné účinné látky, ako skorocelový extrakt, diosmín, hesperidín, alantoín a panthenol. Gél neobsahuje parfumy ani farbivá, je preto vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou.
 • Mastu čapíkyNápomocné sú aj Mastu čapíky. Uľavia od symptómov ako pálenie, svrbenie, mokvanie a opuch. Mastu tiež pomáha urýchliť hojenie drobných trhliniek a rán v oblasti konečníka. Liečba by nemala presiahnuť 30 dní.
 • FYTO HEMORAL vlhčené obrúsky obsahujú viacero rastlinných zložiek. Používať ich môžete po toalete, ale aj ako obklady na postihnuté miesto.
 • Obľúbený liek Faktu vo forme masti alebo čapíkov sa v tehotenstve používa až po odporučení lekára.
Pri silnom krvácaní z konečníka, pri krvi v stolici, bledosti, pocite na odpadnutie alebo iných závažných príznakoch vyhľadajte čo najskôr lekára.

Prevencia vzniku hemoroidov

 • Nestojte ani neseďte príliš dlho bez zmeny polohy. Práve tieto pozície sú najrizikovejšie pre vznik hemoroidov. Práve tehotné ženy majú tendenciu k fyzickej inaktivite. Prechádzka v pomalom tempe vám však urobí veľmi dobre.
 • Jedzte stravu bohatú na vlákninu. Ak znížite riziko zápchy, znížite aj riziko vzniku hemoroidov.
 • Neodkladajte návštevu toalety, choďte vždy čo najskôr.
 • Vyskúšajte Kegelove cviky. Ich pravidelným cvičením dochádza k posilňovaniu a prekrvovaniu panvovej oblasti, čo oceníte aj pri pôrode a tesne po ňom.

Zhrnutie

Hemoroidy v tehotenstve potrápia veľa žien. Dobrou správou je, že po pôrode s najväčšou pravdepodobnosťou vymiznú. Liečba hemoroidov v tehotenstve sa líši od liečby hemoroidov vo všeobecnosti, pretože niektoré lieky (vrátane lokálnych mastí a čapíkov) nie sú pre tehotné ženy vhodné.

V tehotenstve sa môže použiť napríklad masť na hemoroidy z dubovej kôry, alebo čapíky Mastu. Okrem liekov môžete vyskúšať aj jednoduché rady ako teplý kúpeľ alebo naopak prikladanie ľadových obkladov.

Preparation H masť

 • rektálnu masť možno používať v tehotenstve aj počas dojčenia
 • bola úspešne používaná množstvom tehotných žien počas niekoľkých rokov bez nepriaznivých účinkov
 • používa sa na zmiernenie príznakov hemoroidov, napríklad podráždenia, svrbenia a bolesti pri vyprázdňovaní
 • dostupné aj ako čapíky

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Bolesť na hrudi – aké môžu byť príčiny bolesti v hrudi?
Ďalší článokDermatitis herpetiformis Duhring (DH) – čo to je, príznaky, liečba
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem