Upchatý nos – rady, lieky a domáce recepty

0
3759

Máte neustále upchatý nos? Alebo na vás len niečo lezie?

Dôvodov, prečo máte upchatý nos môže byť viacero. Medzi tie najčastejšie patria prechladnutie, chrípka alebo rôzne alergie.

Zistite, ktoré sú najlepšie rady a domáce recepty pri liečbe upchatého nosa + dostupné lieky na upchatý nos.

Čo vlastne spôsobuje pocit plného nosa?

Keď prechladnete alebo vás trápia alergie, dochádza ku zápalu a podráždeniu membrány, ktorá zvnútra vystiela nosový epitel.

Ako odpoveď telo začne v nose vytvárať viac hlienu, aby vypláchlo z tela von látku, ktorá spôsobuje podráždenie (tou môže byť napríklad alergén).

Domáce recepty na upchatý nos

Keď máte upchatý nos, je dôležité udržať nosové dutiny vlhké.

Hoci si ľudia často myslia, že suchý vzduch im pomôže, opak je pravdou. Suchý vzduch má na nos presne opačný účinok. Vysúšanie membrán spôsobí len ďalšie podráždenie nosa.

RADY a domáce recepty na liečbu upchatého nosa

  1. používajte zvlhčovač vzduchu – príliš suchý vzduch vašim dutinám nepolepší, naopak zvlhčovač vzduchu môže pomôcť (najmä alergikom)
  2. liečivá para (naparovanie) – niekedy recepty starých mám naozaj zaberajú. Doprajte si dlhú sprchu, alebo môžete dýchať paru z hrnca s teplou (ale nie príliš horúcou) vodou.
  3. pite veľa tekutín – tým sa znižuje hustota hlienu, čo umožní spriechodnenie upchatých nosových dutín
  4. použite nosový sprej, najlepšie s morskou vodou. Slaná voda totiž ochráni váš nos od vysúšania. Ak vás trápi „stále upchatý nos“, najlepšou voľbou môžu byť spreje s morskou vodou, pretože na ne nevzniká tolerancia. Zvoľte tie hypertonické, pretože tie (okrem zvlhčovania nosovej sliznice) zároveň zmierňujú opuch sliznice a uvoľňujú dutiny.
  5. výplach nosa – vyskúšajte RHINO HORN (konvička na vyplachovanie nosa)
  6. Vyskúšajte vlhký zábal – položte si na tvár teplý, vlhký uterák. Takto môžete zmierniť upchatie a spriechodniť nosové cesty.
  7. Spánok vo vyvýšenej polohe – pri spaní používajte vyvýšenú podložku. V noci pod seba napríklad podložte niekoľko vankúšov. Udržiavanie hlavy vo vyvýšenej polohe umožní príjemnejšie dýchanie.
  8. Vyhnite sa chlórovaným bazénom. Chlór totiž môže dráždiť dýchacie cesty.
  9. Vyhnite sa alkoholu a cigaretovému dymu. Alkohol pôsobí vysušujúco, čím dochádza ku zhustnutiu hlienu v nose. Nefajčite a tiež sa vyhýbajte vdychovaniu cigaretového dymu. Dym zhoršuje zápal a opuch nosovej sliznice.

Upchatý nos - rady a domáca liečba

RHINO HORN (konvička na výplach nosa)

Vyplachovanie nosa pomocou konvičky uvoľňuje nepriechodný nos pri prechladnutí, zápale dutín, nádche, alergii na peľ a prach, či pri problémoch s chrápaním. Nápomocný je aj v tehotenstve, kedy môže byť nos nepriechodný v dôsledku hormonálnych zmien.

Vyplachovanie odstráni hlien, prach, peľ a iné cudzorodé častice z nosa. Tiež zvyšuje odolnosť slizníc nosa proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.

Použite destilovanú, sterilnú vodu alebo prevarenú vlažnú vodu. Zmiešate s kuchynskou soľou a získate roztok na čistenie vnútornej časti nosa.

Konvička RHINO HORN je ekonomický a účinný pomocník pri upchatom nose. Pri opakujúcich sa problémoch ju často odporúčajú aj lekári.

Voľnopredajné lieky

Tieto lieky môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky.

Navyše, nie sú na predpis:

Dekongestanty – spreje

Sem patria lieky, ktoré pomáhajú zmierniť opuch nosových dutín a odstraňujú upchatie nosa.

Sú dostupné vo forme sprejov do nosa:

5.39 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
4.39 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
4.79 €
Doprava zadarmo od 9.9 €

Dekongestanty – tablety

Niektoré prípravky sú dostupné aj v tabletovej forme. Väčšinou sa používajú pri chrípke a prechladnutí.

Používajú sa tieto účinné látky:

24 tabliet
8.69 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
5.49 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
6.59 €
Doprava zadarmo od 9.9 €

Pozor!
Pseudoefedrín a jeho hlavný metabolit norpseudoefedrín sú uvedené na zozname látok zakázaných pre športovcov a považujú sa za doping!

Fenylefrín a pseudoefedrín patria medzi tzv. sympatomimetiká. Sú to látky, ktoré uvoľňujú upchatý nos a prínosové dutiny a tak uľahčujú dýchanie. Postarajú sa o zmiernenie zdurenia nosovej sliznice.

Okrem toho sa v liekoch na upchatý nos často používajú aj iné účinné látky.

Ich funkcie sú takéto:

Paracetamol – znižuje horúčku a uľaví od bolesti (odstraňuje bolesti hrdla, hlavy, svalov aj kĺbov).

Kofeín – urýchľuje nástup účinku paracetamolu proti bolesti a pomáha bojovať proti ospalosti a pocitu vyčerpania.

Ibuprofén – je protizápalové liečivo (NSAID), ktoré pôsobí na zmiernenie bolesti a zníženie vysokej teploty a horúčky.

Vitamín C – prispieva k udržaniu správneho fungovania imunitného systému.

Upozornenia pri užívaní dekongestantov

Pri užívaní postupujte podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku. Neužívajte tablety dlhšie ako týždeň, bez toho, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ak užívate sprej, nepoužívajte ho dlhšie ako 5 – 7 dní (inak sa môžu zhoršiť príznaky upchaného nosa).

Ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo ak užívate iné lieky, najskôr sa poraďte so svojím lekárom. Nikdy nepodávajte dekongestanty ani žiadne voľnopredajné lieky proti nachladnutiu deťom mladším ako 6 rokov (alebo ak je uvedené inak v príbalovom letáku).

Antihistaminiká

Ak sú príčinou vášho upchatého nosa alergie, so zmierňovaním príznakov vám môžu pomôcť antihistaminiká.

Často sa antihistaminiká nachádzajú práve v liekoch proti nachladnutiu a chrípke (napr. v spreji Vibrocil). Zvyčajne je dobré tieto kombinované prípravky užívať večer, pretože môžu pôsobiť tlmivo, a tak spôsobovať ospalosť.

Pri ich užívaní si dôkladne prečítajte príbalový leták a dodržujte pokyny v ňom uvedené. Ak máte otázky, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Prečítajte si článok, ak chcete zistiť viac o antihistaminikách. Zistíte napríklad: aké majú účinky, na čo všetko sa používajú, ich rozdelenie a dostupné antihistaminiká na trhu.

Voľnopredajné antihistaminiká sú tieto:

Analgetiká – prostriedky na zmiernenie bolesti

Bolesť hlavy, migrénaTieto lieky nepôsobia na zlepšenie priechodnosti nosa, ale odstránia bolesť. Bolesť je totiž často sprievodným javom pri upchatom nose.

Niektoré analgetiká sa kvôli tomu nachádzajú ako súčasť kombinovaných prípravkov.

Najčastejšie sa používajú paracetamol (PARALEN GRIP), alebo ibuprofén (NUROFEN STOPGRIP).

Vždy postupujte podľa pokynov na dávkovanie uvedených na obale lieku.

Doplnky výživy

Niektoré doplnky výživy obsahujú liečivé bylinky, ktoré uvoľňujú hustý hlien a používajú sa pri ochoreniach dýchacích ciest.

Napríklad výťažok z prvosienky má protizápalový účinok. Výťažok z bazy čiernej zmenšuje opuch sliznice…

20 kapsúl
6.54 €
Doprava zadarmo od 29.9 €
20 tabliet
8.49 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
Tablety Nasivin sinus obsahujú bylinnú zmes: Prvosienka jarná (Flos primulae) – kvet, Skoroceľ kopijovitý (Folium plantaginis) – list, Baza čierna (Flos sambuci) – kvet, Horec žltý (Radix gentianae) – koreň.

Kapsule Sinupo FORTE obsahujú vitamín C a kombináciu extraktov z 5 bylín: Gentiana lutea (Horec žltý), Primula veris (prvosienka), Rumex (štiavec), Sambucus nigra (baza), Verbena officinalis (železník)

Kedy navštíviť lekára

Ak máte upchatý nos dlhšie ako 7 dní, navštívte lekára.

Takisto neodkladne navštívte lekára, ak sú vaše príznaky závažnejšie, pretože sa môže jednať napríklad o infekciu, pri ktorej vám domáca liečba nepomôže – lekár vám pravdepodobne predpíše antibiotiká.

Dúfame, že vám naše rady pomohli a teraz môžete slobodne dýchať.

Zdroj: webmd

Predošlý článok Histamínová intolerancia – liečba v 4 krokoch
Ďalší článokBiogénne amíny a ich vplyv na naše zdravie (+ výskyt v jedle)
Odmalička rada športujem. Neskôr som sa začala zaujímať aj o zdravú stravu, fungovanie tela a zdravie ako celok. Môj záujem vyvrcholil v túžbu študovať zdravie a chorobu a zistiť, ako tým môžem pomôcť ostatným ľuďom. Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Rada píšem a prostredníctvom písania by som svoje nadobudnuté poznatky chcela šíriť aj medzi ostatných ľudí. Medzi moje záľuby patrí aj varenie a vymýšľanie zdravých variant jedál. Niektoré z nich môžete nájsť napríklad na webe online-recepty.sk :) Na Zdravovek vždy s láskou pridávam nové články, ale momentálne sa venujem skôr editácii a korektúre už napísaných textov.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem