Afty (aftózna stomatitída, u detí ľudovo slintačka) sú bolestivé útvary, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek v ústach a krku. Znepríjemniť vám môžu aj bežné činnosti ako jedenie a pitie. Opakovaný výskyt áft môže značiť aj imunitné problémy.
Prečítajte si, aké je ich liečba, príčiny a čo na afty použiť…
Čo sú to afty?
Afty sú malé pľuzgierikovité útvary. Na začiatku vznikajú v mieste budúcej afty červené, opuchnuté a bolestivé miesta. Následne sa vytvoria žlté až biele hrčky. Veľkosť afty je od pár milimetrov až po 1 cm.
Miesta výskytu áft
Kde sa tvoria afty?
Najčastejšie sa afty tvoria v ústach.
Bežné miesta, kde sa môžu objaviť:
- podnebie
- jazyk
- ďasná
- krk
- vnútorná strana líc
- vnútorná strana pier
Prečo sa afty tvoria (príčiny)
K aftám dochádza hlavne vtedy, keď je imunitný systém oslabený. Bežné sú hlavne v obdobiach ako je jeseň a zima, kedy sa častejšie vyskytujú aj chrípky a iné respiračné ochorenia.
Stres a hormóny
Bežná príčina, ktorá prispieva k vzniku áft je aj stres. Pri akútnom, ale aj dlhodobom strese dochádza k oslabeniu zdravotného stavu a obranné mechanizmy prestávajú fungovať tak, ako by mali. Tiež hormonálne zmeny, ktoré sa objavujú hlavne u žien môžu byť spúšťačom áft.
Životospráva
Aj to, ako sa stravujete môže zvýšiť riziko vzniku áft. Afty v ústach sa môžu u niektorých ľudí tvoriť po konzumácii štipľavých jedál, citrusových plodov a niektorých silných zubných pást.
Ústnu dutinu dráždi aj fajčenie. Paradoxne, krátko potom ako prestanete fajčiť, ste istý čas náchylnejší na vznik afty.
Ochorenia
Crohnova choroba je typická výskytom zápalových ložísk v tráviacom trakte a je spojená s vyšším výskytom áft.
Príčina ich vzniku môže byť rovnako pri nedostatku vitamínov B12.
V neposlednom rade môžu byť afty zapríčinené aj baktériami, vírusmi a kvasinkovými infekciami.
Afty u detí
Deti si často vkladajú do úst špinavé predmety, čím sa zľahčuje prenos rôznych baktérii. U detí sa afty okrem pľuzgierov prejavia aj podráždenosťou, nechutenstvom a v niektorých prípadoch aj teplotou až horúčkou.
Napriek tomu, že konzumácia jedla a pitný režim je v časoch výskytu áft náročnejší, deti musia prijímať dostatok živín. Ak dieťa odmieta piť, snažte sa do neho dostať tekutiny aspoň po lyžičkách. Z potravín sú vhodné hlavne chladnejšie jedlá, teplé by zhoršovali bolesť a podporovali by zápal.
Čo na afty (rady + liečba)
Afty majú tendenciu sa vyliečiť spontánne, no je vhodné podporiť a urýchliť ich liečbu.
Čo je dobré na afty?
Medzi režimové opatrenia, ktoré sa oplatí pri aftách dodržiavať patria tieto:
- Opatrné umývanie zubov jemnými kefkami, napríklad Curaprox. V období akútnych áft by ste sa mali vyhýbať čomukoľvek tvrdému, aj strava by mala byť čo najmäkšia.
- Ústa môžete vyplachovať bylinkovými odvarmi, ktoré majú dezinfekčné účinky. Ako liečba bylinkami sa odporúča napríklad šalvia, nechtík, harmanček, echinacea alebo sladké drievko.
- Ako prevencia áft sa ukazuje efektívne užívanie vitamínov B a C. Tieto vitamíny sú bežnou súčasťou našej stravy, doplniť ich však môžete aj formou výživových doplnkov.
- Eliminovať by ste mali stres. Zároveň sa snažte posilňovať imunitný systém rôznymi spôsobmi – strava, pohyb, relaxačné techniky.
Ako sa efektívne zbaviť áft
- Kamistad Baby je gél, ktoré je vhodný pre bábätká a dojčatá. Gél je chladivý a obsahuje výťažky z rumančeka (ktorý pôsobí liečivo na ďasná). Gél môžete používať aj pri bolestiach, ktoré sú charakteristické pri raste zúbkov. Gél nanášajte čistým prstom, ideálne po jedle a pití, aby došlo k čo najlepšiemu vstrebaniu.
- Kamistad Senzitiv je verzia gélu s pridaným liečivom. Okrem výťažkov z rumančeka obsahuje aj lokálne anestetikum lidokaín. Gél pôsobí chladivo, lieči zápal a tlmí bolesť. Nie je vhodný pre ženy v období tehotenstva a počas kojenia. U malých detí sa nesmie prekračovať denná odporúčaná dávka.
- Cannaderm CANNADENT je liečivé sérum s obsahom prírodných látok – konopný olej, klinčeky a arnika. Používa sa pri liečbe oparov a herpesov, rovnako je však vhodný aj na afty v ústach. Má dezinfekčné účinky a pomáha znižovať citlivosť ústnej dutiny.
- URGO Afty je filmotvorný gél s praktickým aplikátorom. Funguje ako tekutá náplasť, ktorá vytvorí okolo boľavej afty filmový povrch. Tým sa zabraňuje rozširovaniu áft na ďalšie miesta v ústnej dutine. Gél zmierňuje bolesť a pôsobí hojivo až štyri hodiny od nanesenia. Nie je vhodný pre deti do 6 rokov.
Zhrnutie
Afty sú bolestivé hrčky, ktoré sa môžu vyskytovať v oblasti jazyka, na podnebí, v ústach, ale aj v hrdle a na mandliach. Bežný je výskyt áft v ústach u detí.
Liečba áft je symptomatická – snažíme sa tlmiť bolesť, hojiť zápal a urýchliť vyliečenie. Pri opakovanom výskyte áft sa môže jednať o imunologickú nedostatočnosť, preto sa poraďte s vašim lekárom ohľadom ďalších vyšetrení.
Zdroje: