Zápal priedušiek (bronchitída) – príznaky, liečba, lieky na zápal priedušiek

Zápal priedušiek (odborne bronchitída) je ochorenie dýchacieho systému, ktoré môže prebiehať v akútnej alebo chronickej forme. Pri ochorení dochádza k opuchu a zapáleniu bronchov, ktoré prenášajú kyslík do pľúc.

Medzi bežné príznaky zápalu priedušiek patrí úporný kašeľ a vykašliavanie hlienu. Prečítajte si kto je na bronchitídu náchylný a aká je liečba tohto ochorenia.

Čo je to zápal priedušiek + formy bronchitídy

Bronchitída je zápal sliznice priedušiek. Dýchanie pacienta je zhoršené, pretože v prieduškách sa tvorí veľa hlienu, čím sa priestor na dýchanie zužuje. Poznáme 2 formy bronchitídy:

 1. akútna bronchitída
 2. chronická bronchitída

Tieto formy sa odlišujú v príčine a dĺžke trvania. Rozdielna je aj ich liečba.

Akútny zápal priedušiek

Je častejšia forma zápalu priedušiek. Akútna bronchitída zväčša je vyvolaná vírusmi chrípky, spôsobiť ju však môžu aj baktérie. K rozvoju ochorenia môže dôjsť ako komplikácia chrípky, nádchy alebo iného ochorenia dýchacích ciest. Zápal priedušiek však nemusí byť nevyhnutne spojený s prechádzajúcim ochorením. Niekedy sa rozvinie samostatne. Akútny zápal priedušiek trvá zopár dní až do niekoľkých týždňov.

Chronický zápal priedušiek

Ochorenie, na ktoré sú náchylní najmä fajčiari, ale aj ľudia pracujúci v prašnom a znečistenom prostredí, prípadne s iritujúcimi látkami. Chronická bronchitída sa radí medzi formu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCP). Chronický zápal priedušiek sa prejavuje dlhodobo, minimálne po dobu 3 mesiacov.

Bronchitída u detí

Rovnako ako u dospelých, aj u detí je bronchitída zväčša vírusového pôvodu. Na začiatku ochorenia sa u detí vyskytuje najskôr suchý, neproduktívny kašeľ. Neskôr prechádza do typického kašľu s hlienom. U malých detí môže byť kašeľ sprevádzaný nadrapovaním až zvracaním. Pri akútnej bronchitíde sa poraďte s vašim pediatrom, aké lieky sú pre dieťa vhodné. Samozrejmosťou by mala byť izolácia dieťaťa zo škôlky prípadne školy aspoň po dobu jedného týždňa.

Zápal priedušiek (bronchitída) u detí

Príznaky zápalu priedušiek

Bronchitída má často práve tieto príznaky:

 • frekventovaný kašeľ, ktorý trvá aspoň 5 dní
 • vykašliavanie zeleného alebo žltého hlienu (spúta)
 • zápal priedušiek je zvyčajne bez teploty, prípadne je len veľmi málo zvýšená
 • citlivosť až bolesť v oblasti hrudníka pri kašlaní
 • pískanie, sipot alebo chrapot pri dýchaní
 • únava

Liečba bronchitídy

Väčšina foriem akútnej bronchitídy sa vylieči spontánne časom. Ako však urýchliť priebeh ochorenia a zmierniť kašeľ?

Z voľnopredajných liekov na zápal priedušiek sú vhodné napríklad:

 • AMBROBENE 15 mg/5 mlAmbrobene s liečivom ambroxol je expektoračný a mukolytický sirup. Hlien dokáže zrieďovať, podporuje jeho vylučovanie, čím sa dýchacie cesty rýchlejšie vyčistia. Ambrobene je sirup vhodný aj pri zápale priedušiek u detí od 2. rokov.
 • Acetylcysteinšumivé tablety s obsahom 600 mg acetylcysteínu. Aj toto liečivo radíme medzi mukolytiká, to znamená že riedi hlien a uľahčuje jeho vykašliavanie. Liek nie je vhodný pre deti do veku 14 rokov.
 • MUCOSOLVANMucosolvan je sirup s liečivom ambroxoliumchlorid. Používa sa na vykašliavanie a tlmenie kašľu, je vhodný už od 1. roku života. Benefitom tohto sirupu je že neobsahuje cukor a alkohol.

Kedy sa používajú antibiotiká?

Akútna bronchitída je obyčajne vírusového pôvodu, preto sa antibiotiká používajú len zriedka. Ak sa potvrdí, že sa jedná o bakteriálnu bronchitídu, lekár vám predpíše antibiotiká.

Je dokázané, že liečba antibiotikami pri bakteriálnej infekcii priedušiek dokáže zredukovať dĺžku trvania kašľa o pol dňa. Okrem toho predchádzajú prenosu baktérií do nižších častí dýchacieho traktu, čím sa znižuje riziko vzniku sekundárneho zápalu pľúc.

Ak vám lekár predpíše antibiotiká, doužívajte celé balenie. Práve nesprávnym užívaním antibiotík vznikajú nebezpečné rezistencie, kedy nedokážeme liečiť bežné bakteriálne infekcie antibiotikami.

Zápal priedušiek (bronchitída) - anatomický rez chrupavkou

Domáca liečba zápalu priedušiek

Ako domáca liečba sa osvedčili tieto kroky:

 • Udržujte v byte vlhkosť, napríklad pomocou difuzérov, ktoré si môžete nechať zapnuté celú noc. Ak difuzér nemáte, postačí aj vlhký uterák alebo miska s vodou, ktoré položíte na radiátor.
 • Vyskúšať môžete aj klasické naparovanie: do hrnca nalejte horúcu vodu, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja (tymián, materina dúška, rozmarín, mäta) alebo pár lyžičiek soli. Následne si hlavu prikryte uterákom a inhalujte.
 • V noci si podložte hlavu dvoma a viac vankúšmi. Tým zabránite zatekaniu hlienov a bude sa vám ľahšie dýchať.
 • Hlien dokážete rozriediť aj dostatočným pitným režimom – snažte sa vypiť minimálne dva litre tekutín. Vhodná je čistá voda, bylinkové čaje, riedené džúsy a polievky.
 • Efektívne je kloktanie slanou vodou. V pohári teplej vody rozpustite lyžičku soli a vykloktajte. Soľ pôsobí dezinfekčne a usmrcuje baktérie a vírusy, tiež pomáha riediť hlien.
 • Snažte sa čo najviac oddychovať, zvoľte kľudový režim a liečte sa v pohodlí domova.
 • Pri chronickom zápale priedušiek prestaňte fajčiť čo najskôr a vyhýbajte sa všetkým iritantom, ktoré vás dráždia na kašeľ (cigaretový dym, prach, chemikálie). V prípade že pracujete v prostredí s týmito látkami a nemôžete sa im vyhýbať, noste ochrannú masku.

Zhrnutie

Bronchitída je ochorenie, pri ktorom sa zapália priedušky, čo následne sťažuje dýchanie a spôsobuje vlhký kašeľ. Najčastejšia príčina bronchitídy sú vírusy, vtedy hovoríme o akútnej bronchitíde. Nevyžaduje si náročnú liečbu, dôležitý je pokojový režim. Antibiotiká používame iba pri bakteriálnom zápale priedušiek.

Chronická bronchitída vzniká napríklad vplyvom fajčenia alebo pri pobyte v prostredí s nízkou kvalitou ovzdušia. Rizikom chronickej bronchitídy je rozvoj chronickej obštrukčnej choroby pľúc a vyššie riziko rakoviny pľúc.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článok Bolesť v pravom boku – čo môže spôsobovať bolesť na pravom boku?
Ďalší článokZápal obličiek – formy, prejavy, je možná domáca liečba?
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem