Zápal obličiek má dve formy: pyelonefritída a glomerulonefritída. Obidve formy ochorenia môžu mať akútny alebo chronický priebeh. V článku sa dozviete o tom, aké má zápal obličiek prejavy.
Mnohých zaujíma, či je pri zápale obličiek vhodná domáca liečba. V článku zistíte odpoveď aj na túto otázku.
Zápal obličiek a jeho formy
Vo väčšine prípadov zápalu obličiek hovoríme o dvoch diagnózach:
- pyelonefritída
- glomerulonefritída
Akútna pyelonefritída (akútny zápal obličiek)
Akútna pyelonefritída najčastejšie vzniká ako komplikácia neliečenej cystitídy. Vyvoláva ju hlavne baktéria E. coli, ktorá je pre nás na určitých miestach tela (napr. v črevách) prospešná, no v močovom trakte a v obličkách vyvoláva zápal. Okrem E. coli sú za zápal obličiek zodpovedné aj baktérie a huby ako: Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Enterococcus, Candida, Gonorrhea, Staphylococcus, Mycoplasma, Salmonella.
Chronická pyelonefritída (chronický zápal obličiek)
Ku chronickému zápalu obličiek – pyelonefritíde dochádza u pacientov s anatomickými anomáliami obličiek. V niektorých prípadoch je ochorenie úplne bez príznakov a ak sa príznaky objavia, sú vždy miernejšie v porovnaní s akútnou pyelonefritídou. Prognóza ochorenia je pomerne dobrá, u väčšiny pacientov dochádza k zachovaniu funkcie obličky aspoň po dobu 20 rokov.
Glomerulonefritída
Glomerulonefritída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu glomerulov. Glomeruly sú tenké cievy v obličke, cez ktoré prechádza krv a filtruje sa postupne na moč. Glomerulonefritída môže byť primárna, kedy je ochorenie samostatné a sekundárna, kedy zápal glomerulov vzniká ako následok iného ochorenia, napríklad cukrovky.
Príznaky glomerulonefritídy sú individuálne, medzi najčastejšie radíme:
- vysoký tlak krvi
- vracanie
- únava
- zvýšená teplota
- opuch viečok
- krv v moči
- na rozdiel od pyelonefritídy je pri glomerulonefritíde močenie menej frekventované ako zvyčajne
Akútna glomerulonefritída je zvyčajne následkom prekonanej infekcie baktériou Streptococcus pyogenes, ktorý sa objavuje napríklad pri angíne. Medzi ďalšie príčiny akútnej glomerulonefritídy radíme stafylokoky, tuberkulózu, syfilis a EB vírus.
Chronická glomerulonefritída vzniká niekedy po prekonaní akútnej glomerulonefritídy. Prvým príznakom býva často až vysoký tlak, ochorenie je náročnejšie na diagnostiku.
Prejavy pyelonefritídy
- horúčka (chronický zápal obličiek je zvyčajne bez teploty)
- zimnica
- bolesť v obličke, po stranách alebo slabinách
- časté, bolestivé močenie
- štípanie pri močení
- nevoľnosť
- vracanie
- hnis alebo krv v moči
- zakalený, zvláštne zapáchajúci moč
Zápal obličiek u detí
Zápal obličiek u detí sa môže prejavovať zozačiatku len výrazne zvýšenou teplotou. Následne sa objavia problémy s močením, ktoré je však pri malých deťoch s plienkami ťažšie odpozorovať. Zápal obličiek sa vyskytuje častejšie u dievčat, u chlapcov s fimózou (zrastená predkožka) a u detí s anatomickými poruchami v oblasti obličiek.
Liečba zápalu obličiek je antibiotická. U malých detí sa často pristupuje k hospitalizácii a intravenóznemu podaniu antibiotík.
Liečba zápalu obličiek
Základom liečby zápalu obličiek sú antibiotiká. Pri menej závažných formách postačia perorálne tablety. Antibiotiká užívajte aj vtedy, keď sa začnete cítiť lepšie. Liečba zápalu obličiek môže byť dlhšia a preto vám odporúčame užívať probiotiká, ktorými ochránite tráviaci trakt a posilníte dobré črevné baktérie.
Pri závažnejších infekciách obličiek je nutná hospitalizácia, kedy sú antibiotiká podávané vnútrožilovo.
Pri opakovaných zápaloch obličiek sa odporúča návšteva imunológa a nefrológa.
Domáca liečba zápalu obličiek – je možná?
Ak sa u vás potvrdí bakteriálny zápal obličiek, rozhodne sa nespoliehajte na žiadne domáce recepty a nevyhýbajte sa liečbe antibiotikami.
Napriek tomu existuje zopár rád, ktoré môžete dodržiavať:
- Ako domáca liečba pri bolestiach poslúžia hrejivé náplasti alebo termofor.
- Vhodné sú aj lieky proti bolesti, napríklad nesteroidné antiflogistikum ibuprofen, ktoré nielen tlmi bolesť, ale aj lieči zápal. Ľudom, ktorý nemôžu ibuprofen (Ibalgin) sa odporúča paracetamol (Paralen).
- Veľa pite, aby dochádzalo k rýchlemu odstráneniu baktérii z močového traktu. Vhodné sú urologické čaje, čistá voda a riedené šťavy. Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu, ktoré vedú k dehydratácii.
- Bylinky vhodné pri zápale obličiek sú: breza previsnutá, brusnica veľkoplodá, fazuľa záhradná, chanca piedra, ihlica tŕnistá, kotvičník zemný, ligurček lekársky, medvedica lekárska, mrkva obyčajná, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, ríbezľa čierna, ruža šípová, veronika lekárska, zeler voňavý, zlatobyľ obyčajná.
- Pri zápale obličiek je dôležitá aj strava – nekonzumujte žiadne polotovary, presolené jedlá, rafinované cukry a mastné potraviny.
Zhrnutie
Zápal obličiek môže mať dve formy – buď je bakteriálneho, alebo imunologického pôvodu. Ďalej ho delíme na akútny zápal obličiek a chronický zápal obličiek. Pri adekvátnej liečbe má ochorenie veľmi dobrú prognózu. Neliečené infekcie so sebou nesú riziko vzniku jaziev na obličkách a chronicky zníženej funkcie obličiek.
Prečo vznikajú obličkové kamene? Aké sú ich príznaky a liečba? Ak vás zaujíma aj táto téma, prečítajte si článok o obličkových kameňoch.
Zdroje: