Zápal močového mechúra (cystitída) je nepríjemné, bolestivé a často sa opakujúce ochorenie. Náchylnejšie na cystitídu sú ženy, objavuje sa však aj u mužov, dokonca aj u malých detí.
Ak sa u vás zápal močového mechúra vyskytuje opakovane, určite máte svoje overené lieky a výživové doplnky. A keďže sa, bohužiaľ, často vyskytuje aj u mňa, v dnešnom článku som pre vás pripravila rebríček mojich najobľúbenejších produktov, ktoré mám vyskúšané sama na sebe.
Zápal močového mechúra
Cystitída je bakteriálne ochorenie, ktoré je vo väčšine prípadov spôsobené baktériou E. coli. Tá sa fyziologicky nachádza v našom tráviacom trakte, ale aj na povrchu slizníc. Ak sa však dostane do močovej rúry alebo močového mechúra (ktoré musia byť sterilné), dochádza k zápalu močových ciest.
K prenesenie E. coli u žien dochádza často pri sexe, následkom čoho sa rozvinie zápal močového mechúra. Preto sa ženám pred a po pohlavnom styku odporúča ísť na záchod, aby prúd moču odplavil prípadne baktérie. Existujú však aj iné príčiny cystitídy. Cystitída sa vyskytuje aj u žien, ktoré nie sú sexuálne aktívne.
Príznaky
Cystitída má tieto príznaky:
- silná bolesť pri močení
- nutkanie na močenie
- močenie len v malých množstvách
- pocit, že ste sa nevyprázdnili úplne
- krv v moči (hematúria)
- moč je zakalený, môže zapáchať
- bolesť v oblasti panvy
- bolesť v podbrušku
- zvýšená teplota
TOP 4 produkty (rýchla pomoc)
Čo na zápal močového mechúra?
Ako prevencia zápalu by vám mohli pomôcť tieto lieky a výživové doplnky:
- výťažok z kanadských brusníc (kľukvy veľkoplodej) a zlatobyle obyčajnej
- brusnice sú spracované jedinečnou technológiou CystiCran®
- obsahuje aj vitamín D (až 100 % dennej doporučenej dávky)
- vhodný aj pri zápale močového mechúra v tehotenstve
- výživový doplnok až so 6 účinnými látkami
- obsahuje manózu, extrakt z brusníc
- probiotické kmene Lactobacillus acidophilus
- bylinné výťažky zo zlatobyle, zeleného čaju a pŕhľavy
- kombinácia probiotík s brusnicami (5 miliárd CFU)
- výživový doplnok vhodný pri močových problémoch ale aj pri poruchách trávenia
- vhodný aj na dlhodobé užívanie ako prevencia zápalu močového mechúra
- užíva sa spolu s jedlom
- tradičný bylinný liek
- obsahuje zemežlč, ligurček lekársky, rozmarín lekársky
- na dlhodobé užívanie, aspoň 3 – 6 mesiacov
- vhodný pre deti od 6 rokov
Domáca liečba + tipy na zápal močového mechúra
- Základom je dostatočná hydratácia. Ak nebudete prijímať veľa tekutín, E. coli sa bude rýchlo množiť v močových cestách. Pravidelným močením sa riedi moč a vyplavujú sa patogénny. Ako domáca liečba sú odporúčané hlavne urologické čaje a čistá voda, prípadne riedené ovocné šťavy.
- Aj keď je vylučovanie bolestivé, choďte na záchod vždy, keď cítite potrebu.
- Pri stolici sa utierajte smerom spredu dozadu. Po stolici je dobré použiť bidet alebo sa osprchovať.
- Konzumujte sušené brusnice, prípadne brusnicový džús. Majú preukázateľne antibakteriálne účinky na močové cesty a slúžia ako prevencia chronických zápalov močového mechúra.
- Pri častých zápaloch močového mechúra nie je vhodné dlhé kúpanie, používanie vlhčených vreckoviek, parfumovaných vložiek a intímnych dezodorantov.
- Noste bavlnené spodné prádlo. Ženám sa neodporúčajú tango nohavičky, ktoré sú rizikové z hľadiska prenosu E.coli z análneho otvoru smerom ku vagíne a močovej rúre.
- V lete neostávajte v mokrých plavkách, po kúpaní sa prezlečte. Neseďte na studenom podklade.
- Užívanie probiotík znižuje riziko vzniku zápalu močových ciest ale aj kvasinkových infekcií vagíny. Probiotiká môžete užívať vo forme výživových doplnkov alebo v strave (jogurt, kefír, acidofilné mlieko, kyslá kapusta, fermentované potraviny, kombucha…)
- Ako domáca liečba je pre svoje antioxidačné vlastnosti vhodný aj vitamín C. Okrem toho znižuje pH moču, čím sa stáva kyslejším a nevhodnejším pre rast a množenie baktérií.
Zhrnutie
Zápal močového mechúra je stav, s ktorým sa stretne počas života aspoň raz väčšina ľudí. Ako prevencia a liečba nezávažných stavov sa používajú voľnopredajné prípravky (s obsahom brusníc, zlatobyle, probiotík a podobne). Vhodné sú aj bylinné urologické čaje.
Ak je cystitída závažnejšia, sú potrebné antibiotické lieky. Preto ak si nie ste istí čo spôsobuje vaše príznaky, navštívte lekára. Zápal močového mechúra u detí sa lieči podobne, vždy sa však poraďte s lekárom, ktoré prípravky sú vhodné aj pre deti.
Zdroje: