Kombucha – účinky, recept na prípravu + kde je na predaj

0
4628

Kombucha je huba, z ktorej sa dá vyrobiť zdravý nápoj. Na náš organizmus má hneď viaceré pozitívne účinky.

Prečítajte si viac o jej vlastnostiach a vplyvoch na zdravie. V článku zistíte aj to, kde je na predaj, aká je jej cena a recept na jej prípravu.

iconKde je Kombucha na predaj?

Kombucha sa dlhodobo využíva v rôznych krajinách, od Ruska až po Japonsko.

Vyrobiť si ju môžete aj sami doma. Tým pádom budete mať prehľad, čo všetko ste do vašej kombuchy použili a vyhnete sa aditívam a konzervantom.

Kombucha – čajová huba

Čo to je kombucha?

Kombucha (číta sa kombuča) je nápoj, ktorý je tvorený týmito zložkami:

 • čaj (čierny alebo zelený)
 • octové baktérie (Acetobacter aceti)
 • kvasinky (kvasinky z rodu Sacharomyces – Zygosaccharomyces rouxii a Candida sp.)
 • a cukor

Ako vzniká nápoj?

Kombucha huba - ako vzniká nápoj?Úlohou kvasiniek v kombuchi je premena jednoduchých cukrov na kyselinu octovú a alkohol.

Ale nebojte sa…

Kombucha nie je alkoholický nápoj. Obsah alkoholu je menej ako 0,5 %. Samotná fermentácia trvá približne jeden až dva týždne.

Ďalší proces, ktorý prebieha pri výrobe kombuchy je premena polyfenolov (látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v čaji, ovocí a zelenine). Tým sa zvyšuje acidita nápoju a zabráni sa rozmnožovaniu baktérii.

Chuť kombuchy

To, ako chutí kombucha je ovplyvnené dĺžkou kvasenia. Na začiatku chutí jemne ovocne a mierne kyslo. V nápoji sú prítomné aj bublinky. Ku koncu sa chuť mení na výraznejšiu a kyslejšiu.

Účinky huby

Aké účinky má čajová huba kombucha na náš organizmus?

Napríklad tieto:

Antioxidačné účinky (prevencia rakoviny)

Novovzniknuté látky majú, podobne ako polyfenoly, antioxidačné účinky. Antioxidačné látky pomáhajú vychytávať voľné radikály a zbavujú naše telo toxínov. Je preukázané, že antioxidanty znižujú riziko vzniku rakoviny a iných civilizačných ochorení.

Navyše, za protirakovinové účinky bude pravdepodobne zodpovedný aj enzým beta glukuronidáza.

Zlepšenie trávenia a imunity

probiotiká sú aj v jogurteKombucha patrí medzi fermentované potraviny (zaraďujeme tam napríklad aj jogurty alebo kvasenú kapustu, ale aj niektoré druhy sójovej omáčky). Fermentované potraviny slúžia ako probiotiká. Podporujú zdraviu prospešné baktérie v čreve, zvyšujú imunitu a zlepšujú trávenie. Črevná mikroflóra má prepojenie s našim mozgom, takže dokáže ovplyvniť aj našu náladu, hladiny stresu a chute na rôzne nezdravé jedlá.

Na to, aby sa ukázali prospešné účinky probiotických kmeňov sa odporúča aby ste fermentované potraviny konzumovali pravidelne. Jednorazová dávka kombuchy nebude mať z dlhodobého hľadiska veľký vplyv na zloženie črevnej mikrobioty. Zároveň treba povedať, že samotná konzumácia probiotických kultúr bez zmeny stravovania nemá až taký vplyv. Preto sa snažte o vyváženú stravu vo všetkých oblastiach.

Iné účinky

Doteraz boli prevedené len klinické testovania kombuchy na zvieratách a preto je otázne, čo z toho je aplikovateľné aj na ľudí.

U zvierat sa však dokázali tieto účinky kombuchy:

Tieto vlastnosti huby kombucha musia byť však ešte dôkladnejšie preskúmané.

Možné negatívne účinky kombuchy

Aj keď je kombucha definovaná ako zdraviu prospešná potravina, niektorí s ňou môžu mať aj nepríjemnú skúsenosť. U citlivých ľudí sa zriedkavo môže prejaviť napríklad nevoľnosť, alergia alebo prekyslenie žalúdka.

V bežnej populácii sa však tieto symptómy objavujú zriedka a pozitívne účinky kombuchy prevažujú nad negatívnymi.

Recept na domácu kombuchu (príprava+pestovanie)

Pre tých, ktorí radi experimentujú prinášame tento recept na kombuchu.

Zelený čaj a sitkoPotrebujete:

Príprava:

 1. Vodu v hrnci/rýchlovarnej kanvici privedieme do bodu varu. Necháme zopár minút prevrieť a odstavíme.
 2. Následne nasypeme čaj a lúhujeme podľa toho, aký typ sme použili (zelený a čierny čaj majú rozdielnu dobu lúhovania).
 3. Potom čaj prelejeme do sklenenej 4 l fľaše.
 4. Pridáme cukor a čaj ochladíme na teplotu 25 – 30 °C.
 5. Po vychladení pridáme kombuchový nálev a kombuchovú kultúru.

Pestovanie

Ďalej je veľmi dôležité aj jej skladovanie…

Návod na správne pestovanie:

 1. Fľašu prekryjeme priedušnou tkaninou, napríklad gázou alebo obrúskom. Vrch stiahneme gumičkou.
 2. Nádobu uložíme na tmavom a suchom mieste a chránime ju pred výparmi z kuchyne a iným znečistením.
 3. Kombuchu necháme kvasiť 8 – 10 dní, fľašou nehýbeme, nič nemiešame.
 4. Za 8 dni môžeme slamkou vyskúšať našu domácu kombuchu. Mala by byť sladko-kyslá, mierne perlivá.

Ako založíme ďalšiu kombuchu?

Postup je takýto:

 1. Kultúru vyberieme zo vzniknutého nápoja. Použijeme ju na prípravu nasledujúcej kombuchy. Rovnako si odložíme aj 3 dcl nápoja.
 2. Takto pripravenú kombuchu skladujte v chlade, pretože proces kvasenia stále prebieha.
 3. Ak chcete kombuchu viac bublinkavú, nechajte ju pri izbovej teplote.
Pri príprave domácej kombuchy je veľmi dôležitá hygiena pri práci. Pri nesprávnej výrobe by mohlo dôjsť ku kontaminácii kombuchy cudzorodými baktériami a kvasinkami. Používame vždy veľmi dôsledne vyčistené kuchynské potreby, dodržujeme osobnú hygienu.

Predaj kombuchy

Ak chcete najskôr vyskúšať, ako kombucha chutí, prípadne nemáte čas na jej výrobu, môžete vyskúšať už pripravené nápoje:

 • Bio Kombucha zázvorová 330mlZázvorová kombucha (ginger kombucha) je kvasený nápoj s vysokým obsahom vitamínov B a probiotických kultúr. Táto kombucha je vyrobená zo zeleného čaju, zázvoru, goji a cukru. Zázvor má dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Cena takejto kombuchy je 3.4 €.
 • Kombucha klasik je zložená prevažne z bylinkového čaju, obsahuje len malé množstvo zeleného čaju. Kvôli fermentácii tiež obsahuje aj cukor. Cena kombuchy klasik je 3.4 €.

Kombuchová kultúra

Ak chcete hubu sami pestovať, kultúra je na predaj napr. v e-shope PreZdravie:

Záver

Kombucha je chutný, osviežujúci nápoj. Jej pravidelnou konzumáciou prispejete k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu, doplníte vitamíny a antioxidanty a udržujete si pitný režim.

Kombucha sa dá kúpiť bez príchute, alebo v rôznych chutných variáciách. Výroba kombuchy doma nie je náročná na prípravu, ale vyžaduje si dlhší čas čakania. Dôležité je tiež to, aby ste pri jej výrobe nepodcenili hygienu a nedošlo ku kontaminácii domácej kombuchy.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem