Recepty ázijskej kuchyne sú na Slovensku pomerne obľúbené. Nemusíte navštevovať len bistrá, niektoré ázijské jedlá sú nenáročné na prípravu, a ak sa zvolí vhodný postup, patria medzi zdravé recepty.
Jednou z ázijských potravín, ktorá je plná vitamínov a minerálov, sú shiitake huby. Pripravujú sa podobne ako šampiňóny, no na náš organizmus majú priaznivejšie účinky. Prečítajte si viac o shiitake hubách a o ich benefitoch.
Shiitake huby – zdravá a všestranná ázijská potravina
Shitake (správne Shiitake, Lentinula edodes alebo Húževnatec jedlý) má svoj pôvod vo východnej Ázii, no v súčasnosti sa už pestuje a konzumuje po celom svete. Shiitake je tmavo-hnedá huba. Dorastá približne do výšky 5 – 10 cm.
Chuť tejto huby je intenzívna a bohatá. Kúpiť sa dá vo viacerých formách – čerstvé shiitake, sušené shiitake alebo shiitake vo forme výživových doplnkov - tablety alebo kapsule.
Shitake, podobne ako ostatné huby, obsahuje minimum kalórii. Naopak, nájdete v nich veľa vitamínov skupiny B, ale aj pomerne veľa vlákniny a minerálov (najmä meď, selén, mangán, zinok).
Vedeli ste, že…
3 vzácne obsahové látky, ktoré sa nachádzajú v shiitake hubách, sú eritadenín, steroly a betaglukány. Účinné sú napríklad pri znižovaní cholesterolu. Konzumácia shitake húb je preto pravdepodobne vhodná u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. (Štúdie hovoriace o účinkoch shitake na znižovanie cholesterolu boli dosiaľ prevedené len na zvieratách a v súčasnosti sú o ich účinkoch na ľudí len obmedzené vedecké informácie). Betaglukány majú okrem toho stimulačný účinok na našu imunitu.
Ázijská kuchyňa – 2 recepty na jedlá so shiitake
Na internete nájdete viacero ázijských receptov s použitím húb shitake. My sme pre vás vybrali dve chutné ázijské jedlá, ktoré sú bez mäsa (a sú teda vhodné aj pre vegetariánov).
1. Shitake rizoto so zeleninou
- Na olivovom oleji opražíme do sklovita jednu malú cibuľu.
- Pridáme shiitake huby.
- Ak máme sušené shitake, pred akoukoľvek úpravou ich najskôr necháme namočené vo vode, až kým nezmäknú (niekoľko hodín). Následne čerstvé alebo sušené shitake nakrájame a pridáme k cibuľke, dusíme ich asi 15 minút.
- Pridáme čerstvú alebo mrazenú zeleninu, ryžu a podlejeme vývarom.
- Pred koncom dolejeme 1 dcl bieleho vína a počkáme, kým sa odparí.
- Pridáme 2 lyžice masla a posypeme pecorinom, parmezánom alebo iným syrom.
2. Zeleninová polievka so shitake
- Na oleji opražíme cibuľku a pridáme zeleninu. Polievka je chutná napríklad s mrkvou, pórom, petržlenom a batátmi. Použiť však môžeme akúkoľvek zeleninu, ktorú máme doma.
- Mierne opražíme a podlejeme vodou.
- Osolíme, pridáme kurkumu a mletú rascu.
- Pridáme nakrájané shitake huby a varíme do zmäknutia.
Kde kúpiť shiitake?
V bežných obchodoch sa shitake zvyčajne nedá kúpiť, preto vám odporúčame internetové obchody, kde nájdete čerstvé, ale aj sušené shitake.
Sušené shitake je dostupné aj v obchodoch s racionálnou výživou. Čerstvé shitake skladujte v chladničke, nie však dlhšie ako 3 dni. Shitake môžete aj zamraziť a použiť neskôr. Huby nikdy neuskladňujte v plastových obaloch.
Shiitake sa dá kúpiť aj ako výživový doplnok:
Zhrnutie
Ak chcete vyskúšať niečo nové a zdravé a máte radi ázijské recepty, vyskúšajte huby shiitake. Obsahujú zdraviu prospešné látky v podobe vysokého podielu vitamínov B, minerálov, ale aj eritadenín, steroly a betaglukány. Shitake huby sa dobre kombinujú so zeleninou alebo ryžou, použiť ich môžete aj do polievky.
Reishi, Hliva, Maitake, Shiitake (67 tabliet)
- komplex extraktov zo 4 húb, ktoré sú zdrojom betaglukánov
- prispieva k normálnemu stavu imunitného systému a normálnej funkcii obehového systému
- obsahuje vysoko kvalitné extrakty húb hlivy ustricovej, shiitake (húževnatca jedlého), maitake a Reishi (Lesklokôrovka lesklá)
Zdroje: