Kurkuma je niekedy zamieňaná za curry korenie. Je jeho súčasťou a je zodpovedná za charakteristické zafarbenie curry, je to však len jedna zo zložiek curry. Účinky kurkumy sú známe už mnohé stáročia, používa sa pri zápaloch rôzneho pôvodu, je vhodná pri ochoreniach pohybového aparátu, ale aj na posilnenie organizmu a jeho detoxikáciu.
Na konci článku nájdete produkty s kurkumou za priaznivú cenu – či už vo forme prášku alebo kapsúl. Aká je jej odporúčaná denná dávka? Prezrite si jednoduchý recept na kurkuma latte:
Kurkuma (indický šafrán, žltý ďumbier, žltý šafrán, žltý koreň, kurkumovník dlhý, latinsky Curcuma longa) je rastlina s charakteristickým zafarbením a chuťou. Vo varení sa používa podzemná časť rastliny (takzvaný podzemok). Najzaujímavejšou obsahovou látkou, ktorá je zodpovedná za viacero zdravotných benefitov je kurkumín. Kurkuma je niekedy označovaná aj ako najefektívnejší výživový doplnok zo všetkých.
Účinky kurkumy na náš organizmus
- Kurkumín je vhodný pri zápalových ochoreniach kostí, napríklad osteoartritíde, osteoartróze a reumatoidnej artritíde. Toto korenie má silné protizápalové účinky, najmä pri chronických ochoreniach. V niektorých štúdiách bol protizápalový efekt kurkumínu na úrovni nesteroidných antiflogistík (napríklad ibuprofen, diklofenak), avšak narozdiel od nich, nevykazoval žiadne vedľajšie účinky.
- Kurkumín je silný antioxdiant a pomáha vychytávať voľné radikály (vysoko reaktívne molekuly s voľným elektrónom), ktoré spôsobujú oxidatívne poškodenie buniek. Okrem priameho antioxidačného účinku kurkumín stimuluje vnútorné antioxidačné enzýmy, ktoré sa nachádzajú v organizme.
- V minulosti sa predpokladalo, že počet nervových buniek v mozgu je daný a ich rast nie je možný. Tieto poznatky sú už v súčasnosti prekonané. Na rozvoj mozgovej kapacity a budovanie neuroplasticity je potrebný takzvaný mozgový neurotrofický faktor (BDNF). Jeho aktivitu zvyšuje kurkumín, čim pomáha v prevencii ochorení ako Azlheimerova choroba alebo starecká demencia.
- V niektorých vedeckých štúdiách sa potvrdil účinok kurkumínu pri niektorých formách kolorektálnej rakoviny. Pri tomto účinky kurkumy je však nevyhnutné povedať, že je potrebných viac vedeckých štúdií. Aj alternatívna liečba rakoviny musí byť vždy konzultovaná s lekárom.
- Okrem týchto indikácii vedci predpokladajú pozitívny účinok kurkumy pri liečbe ulceróznej kolitídy (zápal hrubého čreva), pri vredoch žalúdka, vysokom cholesterole, cukrovke, depresii, HIV a iných vírusových infekciách.
Vedeli ste, že…
Obsah kurkumínu v kurkume vo forme koreniny nie je veľmi vysoký. V priemere sa v kurkume nachádza približne 3 % kurkumínu, čo nie je pre vyvolanie liečivých účinkov dostatočné. Ak trpíte na niektoré z vyššie uvedených ochorení, odporúčame vám konzumovať kurkumu vo forme výživových doplnkov (väčšinou obsahujú extrakty). V kuchyni je vhodné kombinovať kurkumu s čiernym korením, pretože zabezpečí jej lepšiu vstrebateľnosť. Je to preto, že v čiernom korení sa nachádza látka piperín, ktorá zvyšuje vstrebateľnosť kurkumínu, ktorý je za bežných podmienok pomerne zle rozpustný v krvi.
Nežiadúce účinky kurkumy
Pri bežnej konzumácii vo varení a pri dodržaní dávkovania pri výživových doplnkoch s obsahom kurkumy je látka zvyčajne bezpečná a nevyvolá žiadne vedľajšie účinky. Pri nadmernej konzumácii alebo u ľudí s citlivejším žalúdkom sa pri vyšších dávkach kurkumy môžu objaviť hnačky alebo pocit na vracanie. Pri dlhodobom nadužívaní kurkumy sa zvyšuje riziko vredovej choroby žalúdka.
Pre koho nie je kurkuma vhodná
Kurkume by sa mali vyhýbať ženy v období tehotenstva. Opatrní by mali byť pacienti s ochoreniami žlčníka, obličiek, pri poruchách zrážanlivosti krvi, pri cukrovke a imunitných ochoreniach.
Kurkuma zvyšuje riziko krvácania, preto ju nekonzumujte (ani vo forme korenia) aspoň po dobu 2 týždňov pred plánovanou operáciou.
Liekové interakcie kurkumy
Toto korenie (či už vo forme prášku na varenie alebo ako výživový doplnok) by sa nemalo užívať pri liečbe antikolagulanciami, čo sú lieky používané na riedenie krvi. Radíme tam napríklad klopidogrel, dalteparin, heparin alebo warfarín. Liekové interakcie sú aj pri liečivach ibuprofen a diklofenak.
Denná dávka kurkumínu – ako ho užívať
Dávkovanie závisí od toho, na aký účel je kurkuma používaná. Pri nasledovných problémoch je užívanie nasledovné:
- pri sennej nádche sa užíva 500 mg kurkumínu denne, zvyčajne po dobu 2 mesiacov
- rovnaké dávkovanie je vhodné ako podporná liečba depresie alebo pri ochoreniach kostí (vtedy je však liečba dlhodobá)
- pri vysokom cholesterole sa užíva 1,4 gramu extraktu z kurkumy, rozdelenej do dvoch denných dávok
- na podpornú liečbu alkoholickej a nealkoholickej steatózy (stukovatenie pečene) sa používa 70 – 100 mg kurkumínu po dobu 8 týždňov
- pri ochoreniach kostí a kĺbov je denná dávka kurkumínu v rozmedzí 500 – 2000 mg, rozdelená môže byť do viacerých dávok počas dňa
Výživové doplnky s obsahom kurkumy je dobré užívať s jedlom, ktoré obsahuje tuk (napríklad s olivovým olejom). Tak sa zabezpečí lepšia vstrebateľnosť kurkumínu.
Produkty s obsahom kurkumy
- Nutrisslim Curcuma Powder BIO je kurkuma vo forme prášku. Pridať si ju môžete do jedla, poslúžiť môže aj ako prírodné analgetikum alebo antiflogistikum. Kurkumový prášok je vhodný aj pri detoxikačných kúrach. Výrobca odporúča užívať jednu čajovú lyžičku denne.
- Ak hľadáte kurkumu vo forme kapsúl, odporúčame vám Viridian Curcumin extract organic. Jedná sa o vysoko kvalitný produkt s označením kosher (hodnotenie kvality a čistoty), neobsahuje geneticky modifikované alebo ožarované zložky, kapsula je vhodná pre vegánov. Taktiež neobsahuje konzervačné prostriedky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearát horečnatý, kyselinu stearovú.
- Ak ste kurkumu ešte nepoužívali a chcete ju vyskúšať do varenia alebo na prípravu kurkuma latté, odporúčame vám Mletú bio kurkumu v malom, praktickom balení s obsahom 50 g. Táto kurkuma je cenovo veľmi dostupná.
Recept na jednoduché kurkuma latté (čaj)
Na tento nápoj, označovaný aj ako zlaté mlieko budete potrebovať:
- 1 pohár rastlinného alebo živočíšneho mlieka
- 2 polievkové lyžice čerstvej kurkumy, prípadne 1 lyžička mletej sušenej kurkumy
- 1/2 lyžičky škorice
- kúsok cayenského alebo čierneho korenia
- 1 lyžica medu
- 1 lyžica masla
Postup:
- Všetky ingrediencie okrem medu zmiešajte spolu v malom hrnci a zahrejte.
- Po zahriatí pridajte med (jeho zahrievaním by došlo k znehodnoteniu vitamínov a minerálov).
- Vychutnajte si teplé kurkumové latté s medom.
Zhrnutie
Kurkuma (a jej obsahová látka kurkumín) je korenina, používaná pri varení (ale aj pre jej liečivé účinky) už po dlhé veky. Populárna je najmä v Indii, kde sa pri varení používa denne. Liečivé účinky kurkumínu (látka, ktorá patrí medzi kurkuminoidy) overila aj súčasná veda, čím sa potvrdilo jej využitie v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Kurkuma má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, je vhodná napríklad pri chronických ochoreniach pohybového systému. V dnešnej dobe je dostupná v mnohých výživových doplnkoch.
Zdroje: