Kŕče v nohách sú pomerne bežný jav a mnohí sme sa s nimi stretli práve v noci počas spánku. Mnohé ženy sa im nevyhnú ani v tehotenstve. Zvyčajne nesignalizujú závažné ochorenie.
Svaly pri kŕčoch zostanú stuhnuté a bolestivé. Najčastejšie sa objavujú v lýtkach, no pomerne bežné sú aj v stehnách alebo chodidlách.
V článku si prečítate aké príčiny môžu mať kŕče v nohách a tiež aká je pomoc a liečba tohto problému.
Čo je príčina pre kŕče v nohách?
Nie u všetkých kŕčov je jasná ich príčina. V prípade, že je príčina neznáma, hovoríme o idiopatických kŕčoch. Existuje pár predpokladov o tom, prečo ku nim môže dochádzať.
Tieto mechanizmy môžu viesť ku idiopatickým kŕčom:
- porušená aktivita nervov, ktorá sa vyskytuje hlavne v noci (nočné kŕče)
- porušenie cirkulácie krvi v mieste, kde vznikajú kŕče
Sekundárne kŕče v nohách sú následkom rôznych ochorení alebo ich príznakom.
Rizikovým faktorom pre vznik kŕčov v nohách sú napríklad:
- nadmerná fyzická námaha, napríklad pri cvičení – po dokončení aktivity sa často vyskytujú kŕče
- tehotenstvo – prírastok na váhe v tehotenstve zvyšuje tlak, ktorý pôsobí na svaly v nohách
- niektoré typy liekov, napríklad statíny (lieky znižujúce vysoký cholesterol), diuretiká (používané na liečbu vysokého tlaku), raloxifen (liečba menopauzy) a nifedipín (liečba angíny pectoris)
- ochorenia pečene – pečeň funguje ako čistiaci orgán nášho tela, ak nepracuje správne, dochádza k hromadeniu toxínov, čo sa môže prejaviť ako časté kŕče
- alkoholizmus, hypotyreóza, diabetes
- dehydratácia – pri nedostatočnej hydratácii klesá hladina sodíka v tele, čo môže viesť ku kŕčom
- nedostatok minerálov – hlavne magnézium a draslík
Ku skracovaniu svalov prirodzene dochádza starnutím. Preto sú starší ľudia náchylnejší na svalové kŕče v nohách. Aj skrátené šľachy môžu mať podobný účinok.
Kŕče v nohách a ich príznaky
- náhla bolesť v nohách, najčastejšie lýtkach, ktorá ja spôsobená kontrakciou svalu
- trvanie kŕču je od pár sekúnd do 10 minút
- sval je stuhnutý, bolestivý
- chodidlo a prsty na nohách sú meravé
- po odoznení kŕču môže byť noha bolestivá a citlivá
Liečba kŕčov v nohách
Liečba závisí od toho, aká je príčina. Ak kŕče spúšťa nejaké ochorenie, primárne sa lieči toto ochorenie. Následne by malo dôjsť k vymiznutiu príznakov kŕčov. Kŕče v nohách v tehotenstve sú pomerne bežné a zväčša prirodzene ustúpia po pôrode.
Pri silných kŕčoch vám lekár môže predpísať myorelaxanciá (lieky uvoľňujúce tonus svalov, t.j. svalové kŕče).
Na idiopatické kŕče v nohách sa ako pomoc volí liečba analgetikami (napríklad paracetamol alebo ibalgin) a magnézium. Na trhu sú dostupné viaceré výživové doplnky a lieky s obsahom magnézia.
Sú to napríklad tieto tabletky:
- STOP KŔČOM HORČÍK DRASLÍK B6 – tieto tabletky sú výživový doplnok s obsahom 4 účinných zložiek – magnézium (horčík), draslík, vitamín B6 (pyridoxín) a vitamín E (tokoferol). Je vhodný pre ľudí, ktorí sú vystavení väčšej psychickej a fyzickej záťaži, pri pocitoch únavy a chronickom únavovom syndróme. Vitamín E funguje ako vychytávač voľných radikálov – má antioxidačné vlastnosti. Používa sa na kŕče v nohách, ale aj na kŕče v iných častiach tela.
- Magnesium B6 patrí medzi výživové doplnky. Obsahuje 337,4 mg magnézia a 2,8 mg pyridoxínu v jednej kapsuli. Obidve látky pomáhajú k správnemu fungovaniu nervového systému a majú pozitívne účinky na psychiku. Magnesium B6 je vhodný ako pomoc pri kŕčoch nôh, pri miernych formách úzkosti a poruchách spánku. Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula 1 – 2x denne.
- Magneslife je tekuté magnézium (250 mg) v kombinácii s vitamínom B6. Tekutá forma zabezpečuje rýchle vstrebávanie, preto sa môže používať aj pri akútnych kŕčoch a psychickom vypätí. V balení nájdete 10 ampuliek. Ampulky sú v malom praktickom balení, a teda ho môžete mať stále pri sebe.
Magnézium sa nachádza v bohatom zastúpení aj v orechoch a semienkach, preto je vhodné zaradiť ich do svojho stravovania.
Kŕče v nohách sa dajú riešiť aj nefarmakologicky
Na rýchlu pomoc pri kŕčoch v nohách slúžia aj cviky.
- Počas samotného kŕču sval masírujte a snažte sa ho natiahnuť čo najviac. Nohu vystrite smerom nahor, špičku ťahajte smerom k telu. Účinné je tiež, ak budete malú chvíľu kráčať len po pätách.
- Po takomto cvičení môžete na oblasť, kde sa vyskytol kŕč priložiť teplý obklad.
- Ak sa kŕče nôh vyskytnú počas spánku a prebudia vás, postavte sa z postele a pomaly zaťažte nohu smerom k päte. Tým dôjde k natiahnutiu svalu a uvoľneniu kontrakcie.
Záver
Kŕče v nohách sa môžu u vás vyskytnúť počas spánku, po namáhavej fyzickej aktivite ale aj v tehotenstve, prípadne vo vyššom veku. Vo väčšine prípadov sa nejedná o závažný stav a samovoľne odoznejú po jednoduchých cvikoch. Ako pomoc môžete použiť aj lieky a výživové doplnky, napr. tabletky na kŕče s obsahom magnézia. Ak sú kŕče dlhšie, prípadne sa môže jednať o tetanus, bezodkladne vyhľadajte lekára.
Zdroje: