Čo na kašeľ v tehotenstve? Ktoré lieky sú vhodné na suchý a vlhký kašeľ v tehotenstve?

Počas obdobia tehotenstva sa mení imunitný systém ženy. Ako následok sa u niektorých tehotných žien častejšie vyskytne chrípka, nádcha alebo ochorenia dýchacieho systému.

Dobrou správou je, že bežná chrípka alebo nádcha sprevádzaná kašľom v tehotenstve pri normálnom priebehu neohrozí vaše dieťatko. Prečítajte si viac o liečbe kašľa v tehotenstve. Ktoré lieky sú vhodné pre tehotné ženy?

Čo na kašeľ v tehotenstve?

Kašeľ vo všeobecnosti rozdeľujeme na suchý a vlhký.

Suchý kašeľ je charakterizovaný:

Po prekonaní suchého kašľa sa môže objaviť vlhký (prieduškový) kašeľ, ktorý sa prejavuje:

 • vykašliavanie hlienu
 • ak je hlien číry a má gélovitú konzistenciu, nie je až taký nebezpečný, žltý a zelený hlien je však spôsobený bakteriálnou infekciou, ktorá vyžaduje antibiotiká

Čo teda na kašeľ v tehotenstve?

Lieky na suchý kašeľ v tehotenstve

 • SEPTILENPri liečbe bolesti hrdla a na dezinfekciu je vhodný Septilen. Septilen obsahuje liečivo tridekánamóniumhydrogénadipát, ktorý je účinné na rôzne baktérie a kvasinky. Pastilky môžete užiť 3-4 krát denne.
 • Pred spaním môžete užiť Mucoplant Skorocelový sirup proti kašľu. Bylinky v ňom obsiahnuté pomáhajú tlmiť kašeľ a tiež vám uľahčia zaspávanie.

Lieky na vlhký kašeľ v tehotenstve

 • STODALStodal je homeopatický liek na kašeľ akéhokoľvek pôvodu, môžete ho teda využiť aj na suchý aj na vlhký kašeľ v tehotenstve. Stodal obsahuje množstvo homeopatických zložiek (až 9 účinných látok) napríklad poniklec lúčny, vínan antimonito-draselný a podobne.
 • STOPKAŠEL sirup pre deti je rovnako vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Uľavuje pri kašli a bolesti hrdla a je vhodný na suchý aj na vlhký kašeľ. Sirup obsahuje 5 bylinných extraktov (skorocel, šípka, materina dúška, bazalka, slez) a beta-glukány pre posilnenie imunity.

Je kašeľ v tehotenstve nebezpečný?

Kašeľ ako sprievodný jav chrípky alebo menej závažných ochorení horného dýchacieho traktu nie je nebezpečný pre vaše dieťa. Napriek tomu si vyžaduje vašu pozornosť. Vírusy alebo baktérie by sa mohli dostať nižšie smerom do pľúc a vyvolať napríklad zápal pľúc (pneumóniu). Liečba takýchto ochorení je komplikovanejšia a zdĺhavejšia, v niektorých prípadoch sú nutné hospitalizácie.

Preto začnite kašeľ liečiť čo najskôr. Ak sa objavia príznaky ako teplota, vykašliavanie zeleného hnisu prípadne krvi, vyhľadajte lekára.

Prevencia ochorení

V tehotenstve je veľmi dôležitá aj prevencia. Vyhýbajte sa veľkým kolektívom, izolujte sa od ľudí, ktorí sú chorí a dodržujte pravidlá osobnej hygieny. Hlavné je časté umývanie rúk.

V období tehotenstva prípadne pred plánovaným tehotenstvom môžete zvážiť aj očkovanie proti chrípke. 

Najčastejšie otázky

 • Môže sa sirup proti kašľu Stoptussin užívať v tehotenstve?
  V prvom trimestri tehotenstva sa Stoptussin sirup nepoužíva. V druhom a treťom trimestri užívajte Stoptussin iba vtedy, ak vám to odporučí lekár.
 • Môže sa v tehotenstve užívať Hedelix?
  Sirup Hedelix v tehotenstve užívajte iba vtedy, ak vám to odporučí váš lekár.
 • Môže sa sirup Solmucol v tehotenstve?
  Solmucol sirup na kašeľ užívajte len vtedy, ak vám to odporučí lekár.
 • Môže sa užívať sirup Mucosolvan v období tehotenstva?
  Užívanie tohto sirupu sa neodporúča, hlavne v prvých troch mesiacoch tehotenstva.
 • Je sirup Ambrobene vhodný pre tehotné ženy?
  Ambrobene užívajte len v prípade, že vám ho odporučí lekár.
 • Sú kvapky Bromhexin vhodné v období tehotenstva?
  Pred užívaním Bromhexinu sa o jeho vhodnosti v tehotenstve poraďte s lekárom.

Zhrnutie

Zistili ste, čo sa môže na kašeľ v tehotenstve. Väčšina voľnopredajných sirupov na kašeľ sa v tehotenstve užíva až po odporučení lekára. Vhodné sú len niektoré voľnopredajné sirupy.

Na tlmenie kašľa v tehotenstve môžete použiť aj bylinné čaje, rôzne zábaly a obklady na hrdlo a hrudník a tiež homeopatiu (napr. sirup Stodal). Pomáha aj zvlhčovanie vzduchu pomocou difuzéra alebo len vlhkého uteráka v izbe. Pri spaní si hlavu podložte vankúšmi, aby nedochádzalo k zatekaniu hlienu a dráždeniu na kašeľ.

STOPKAŠEL sirup 100 ml

 • sirup proti kašľu (tlmí suchý aj vlhký kašeľ)
 • vhodný v tehotenstve aj počas dojčenia
 • sirup obsahuje beta-glukány a 5 bylinných extraktov (skorocel, šípka, materina dúška, bazalka, slez)

Zdroj:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem