Bradykardia: Aké sú jej príznaky a ako prebieha liečba?

Môže byť sínusová bradykardia nebezpečná?

Zdroj: pixabay.com

Bradykardia (a jej najčastejšia forma sínusová bradykardia) je odborné slovo, s ktorým sa môžete stretnúť napríklad v lekárskej správe. Znamená spomalenú srdcovú frekvenciu. V niektorých prípadoch je fyziologická, napríklad počas spánku. Nižšie tepové frekvencie majú zvyčajne aj športovci, tep sa prirodzene znižuje aj vekom.

Môže byť sínusová bradykardia nebezpečná? Kedy je nevyhnutná liečba?

Čo je to sínusová bradykardia?

Bežná srdcová frekvencia sa pohybuje v rozmedzí od 60 – 100 úderov za minútu.

Závisí od viacerých faktorov:

Vo všeobecnosti je nižšia srdcová frekvencia spojená s parasympatikom – časť nervového systému, ktorá je spojená s oddychom, trávením, získavaním energie a podobne. Nižšia srdcová frekvencia pri oddychu a v spánku je teda žiaduca a poukazuje na dobrý zdravotný stav človeka.

O sínusovej bradykardii hovoríme v prípade, že dochádza k spomaleniu srdcového rytmu pod 60 (prípadne 50) úderov za minútu. V niektorých prípadoch pri bradykardii môže dôjsť k poruche vedenia vzruchov v prevodovom systéme srdca. To by sa mohlo prejaviť nedostatočným zásobovaním tkanív a orgánov okysličenou krvou.

Kedy je bradykardia problémom (+ príznaky)

Ako sme spomenuli vyššie, niektorí ľudia môžu mať sínusovú bradykardiu prirodzene a nesignalizuje u nich žiadny zdravotný problém. Diagnostiku a prípadnú liečbu bradykardie treba zvažovať vždy, keď sa u vás vyskytnú jej príznaky.

Bradykardia, ktorá nie je žiaduca sa môže prejaviť nasledovne:

Neliečená závažná forma bradykardie so sebou nesie riziká vysokého alebo naopak nízkeho tlaku, infarktu myokardu, srdcového zlyhania.

Vedeli ste, že…

Základné meranie srdcovej frekvencie si môžete spraviť aj doma – zmeraním pulzu na zápästí. Pulz merajte vždy po dlhšej chvíľke oddychu, nikdy nie po fyzickej záťaži alebo pri strese. Pred začatím merania si nájdite miesto na zápästí (pod dlaňou), kde si dokážete nahmatať pulz. Ak si ho nedokážete nahmatať na tomto mieste, vyskúšať môžete aj oblasť krčnice (krčná žila na krku). Odstopujte si presne 60 sekúnd a číslo, ktoré vám vyjde je vaša pulzová frekvencia.

Príčiny a liečba bradykardie

Po diagnostikovaní bradykardie lekár zistí aj jej dôvod. Často sa vyskytuje ako sekundárny problém iného ochorenia, napríklad hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy). Ak sa jedná o formu bradykardie vyvolanú iným ochorením, lieči sa primárne vyvolávajúca choroba. Bradykardia sa vyskytuje aj pri niektorých vrodených poruchách srdca (bradykardia plodu) a taktiež pri spánkovom apnoe – (nočná bradykardia)

Vedeli ste, že…

Jedným z vyvolávateľov bradykardie je aj kofeín. Po vypití kávy sa na základe impulzov z blúdivého nervu (nervus vagus) cez baroreceptory mierne zvýši tlak, čo sa kompenzačne môže prejaviť ako bradykardia. Pri intenzívnejších formách bradykardie preto nie je vhodná nadmerná konzumácia kávy a iných kofeínových nápojov.

Ak sa jedná o bradykardiu, ktorá je vyvolaná beta-blokátormi (liečivá používajúce sa na zníženie tlaku krvi a srdcovej frekvencie), lekár vám pravdepodobne upraví dávkovanie na nižšie hodnoty.

Vo veľmi závažných prípadoch bradykardie, kedy by mohol byť hypoxiou ohrozený mozog a iné dôležité orgány je nevyhnutné umiestnenie pacemakera. Jedná sa o malé zariadenie, ktoré kardiochirurg umiestni do blízkosti srdca. Pacemaker elektrickými impulzmi pomáha srdcu udržať správne tepové frekvencie a jeho schopnosť pumpovať krv.

Zhrnutie

Bradykardia – pomalá srdcová frekvencia má rôzne formy a intenzitu. Mierna bradykardia je typická pre čas odpočinku a spánku, bežná je aj u športovcov a starších ľudí. Príčiny bradykardie sa rôznia – môže byť spôsobená napríklad problémom so sinoátriálnym uzlom, pri ochoreniach štítnej žľazy, pri vrodených poruchách srdca u detí a podobne. Prevenciou bradykardie je zdravá životospráva, dostatok fyzickej aktivity, nefajčiť, udržovať si hodnoty tlaku krvi a hladiny cholesterolu v norme a chodiť na preventívne prehliadky v dodržaných časových intervaloch.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Ukázať súvisiace produkty
×