Bercove vredy sú chronické a dlhodobé ochorenie kože a žíl, ktoré sa vyskytuje v oblasti nôh. Väčšinou sú príznakom terminálneho štádia chronickej žilovej nedostatočnosti. Trpí na ne približne 5 % populácie.
V článku si napíšeme, aké typy bercových vredov poznáme, ich príznaky, kto je na ne najnáchylnejší a aká je ich liečba. Môžete si pozrieť aj fotografie vredu predkolenia.
Príčiny Bercových vredov
Bercove vredy (ulcus cruris, vredy predkolenia) môžu byť 3 pôvodov:
- žilové bercové vredy (85 %) – vznikajú pri chronickej žilovej nedostatočnosti
- arteriálny vred predkolenia (10 %) – zriedkavejšie, vyskytujú sa pri ochoreniach arteriálneho systému, pri ktorých dochádza k zúženiu tepien
- iný pôvod (5 %) – teplo, chlad, tlak…
Bercove vredy môžu byť aj príznakom ochorení lymfatického systému, kedy dochádza k spomaleniu odtoku lymfy a k opuchu nôh.
Pacienti s cukrovkou sú náchylnejší na vred predkolenia, pretože vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú cievy a urýchľujú aterosklerózu (ukladanie aterosklerotických plakov v cievach).
Aj autoimunitné ochorenia alebo rôzne poškodenia nervov môžu vyústiť do bercovho vredu.
Príznaky
Bercov vred spoznáte podľa:
- strata kožného tkaniva, zhoršená kvalita kože – patria medzi prvé príznaky
- koža sa stenčuje, môže sa olupovať prípadne mokvať
- poškodenie pokožky
- vznik otvorenej rany, vred predkolenia zvykne v strede vysychať a následne praskať
- vyskytuje sa najčastejšie na prednej strane nohy
- bercov vred je bolestivý, pacient má problémy pri chodení
Fotografie
Po kliknutí na položku „Fotografie“ sa vám rozbalia obrázky vredov predkolenia. Upozorňujeme, že tieto fotky nie sú vhodné pre deti a slabšie povahy.
Liečba bercových vredov
Keďže bercove vredy vznikajú ako sekundárne ochorenie, je dôležité liečiť primárne ochorenie, ktoré vred predkolenia spôsobujú.
Samotná liečba bercových vredov spočíva v miestnom ošetrovaní rany a prechádzaní vzniku zápalu.
- Cicatridina sprej obsahuje liečivú kyselinu hylaurónovú, ktorá urýchľuje hojenie poškodenej pokožky. Využiť ho môžete na všetky povrchové ale aj hlboké rany, vredy predkolenia, diabetickú nohu, odreniny, pooperačné rany, preležaniny, poškodenia kože po ožarovaní, zapareniny a podobne. Rozhodne sa oplatí mať ho v domácej lekárničke.
Lioton gel 100 000 s obsahom heparínu vo forme sodnej soli zlepšuje príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti, znižuje zrážanie krvi, zmierňuje opuch nôh. Aplikovať ho môžete aj po úrazoch a pri zápalových ochoreniach ale aj po operáciách, hlavne tých žilového systému. Používa sa ako liečba na vredy predkolenia.- Použiť môžete aj Tielle Xtra. Jedná sa o hydropolymérový obväz, ktorý nemá lepivé okraje. Jeho výhodou je to, že veľkosť môžete prispôsobiť rane, keďže sa dá strihať. Okrem vredov predkolenia ho môžete využiť na dekubity (preležaniny), ale aj pri ranách pacientov s diabetom a po operáciách. V balení sa nachádza 10 kusov.
Bylinky vhodné na bercove vredy
Na vredy predkolenia pomáhajú aj rôzne maste a krémy s obsahom bylín. My vám odporúčame napríklad tieto bylinky:
- Liečivé účinky skorocelu pri hojení rán sú známe už v ľudovom liečiteľstve a bylinkárstve. Skorocelová masť je vhodná aj na zle hojace sa rany, akými bývajú vredy predkolenia. Tiež je vhodná na jazvy a povrchové zápaly žíl. Masť suché miesto hydratuje, takže pokožka sa nebude olupovať.
- Čierny zázrak (trstinový extrakt) obsahuje čistú trstinovú melasu. Nachádza sa v nej kombinácia vitamínov, minerálov, enzýmov, aminokyselín a iných zložiek. Tento produkt je určený skoro každému – od malých detí až po starších ľudí. Melasa zlepšuje imunitu a pomáha liečiť viaceré ochorenia. Okrem iných pomáha aj pri problémoch s obehovým systémom, je efektívna pri ateroskleróze, pomáha na kŕčové žily, hemoroidy a bercové vredy.
- Nechtíková masť patrí medzi moje obľúbené maste. Používa sa na bercov vred, ale aj rôzne ekzémy, popáleniny, omrzliny, zapareniny. Má naozaj široké použitie. Koža zostane príjemne premastená. Okrem toho krásne vonia. Nechtíková masť nie je vhodná na otvorené rany, pri bercových vredoch ju používajte len do suchého okolia.
Záver
Bercove vredy sú ťažšie sa hojace otvorené rany, ktoré vznikajú najčastejšie pri problémoch so žilami v dolných končatinách. Objaviť sa môžu aj pri cukrovke alebo iných autoimunitných ochoreniach.
Liečba vredov predkolenia je symptomatická, ošetrujeme ranu a jej okolie. Ak je známa príčina bercových vredov, liečime aj samotné ochorenie.
Zdroje: