Množstvo ľudí sa v dnešnej rýchlej dobe sťažuje na častý pocit únavy, veľa stresujúcich podnetov, zníženú aktivitu a taktiež znížené libido. Jednou z možností, ako si s týmito príznakmi poradiť je maca peruánska.
Pomôžeme vám vybrať si vhodný výživový doplnok s obsahom Macy – podľa toho, či vám viac vyhovuje prášok alebo kapsule. Pozrieme sa aj na jej účinky:
Maca – liečivá peruánska bylina
Botanickým názvom Žerucha peruánska (latinsky Lepidium meyenii) je špecifickým typom druhu rastliny žerucha. Pochádza z peruánskych Ánd, rastie v pomerne extrémnej vysokej nadmorskej výške. Pre Macu sú vyhovujúce aj náročnejšie poveternostné podmienky, potrebuje však aj dosť slnečného žiarenia. Nenarastá do veľkej výšky, významná je najmä jej hľuza, ktorá sa používa na liečebné účely.
Maca je výnimočná svojim zložením, nachádza sa v nej vysoké množstvo vitamínov a minerálov. 28 gramov Macy peruánskej pokryje až 133 % dennej doporučenej dávky vitamínu C, 85 % dennej doporučenej dávky medi a 23 % dennej doporučenej dávky železa. V nižšej miere sa v Mace nachádza aj horčík, draslík a mangán.
Maca neobsahuje temer žiadny tuk, väčšinu jej zloženia tvoria sacharidy, z časti aj proteíny. V množstve, v ktorom sa však zvyčajne konzumuje nie je príjem sacharidov vysoký.
Vedeli ste, že…
Maca sa v oblasti Ánd konzumuje aj vo forme sladkého dezertu. Je vyrobený z Maca múky, škrobov (kukuričný alebo zemiakový), vody, vanilky, cukru a mlieka.
My v redakcii obľubujeme nápoj „Macačíno“ – v kokosovom mlieku rozmiešame macu, kakao a stéviu.
Maca peruánska a jej účinky
V oblasti južnej Ameriky sa Maca peruánska používala (a dodnes používa) najmä na zvyšovanie plodnosti a libida. Predpokladajú sa aj účinky macy na zlepšovanie energie a výdrže.
Sú tieto účinky overené?
- Zvyšovanie sexuálnej aktivity Macou peruánskou je vedecky preukázané u oboch pohlaví, mechanizmus však nie je presne objasnený. Maca nemá vplyv na zvyšovanie hladiny testosterónu a estradiolu, taktiež nemá vplyv na príznaky úzkosti a depresie, ktoré by mohli byť príčinou zníženej sexuálnej aktivity. Napriek tomu v dvojito zaslepenej štúdii boli preukázateľné lepšie výsledky na sexuálne libido v porovnaní s placebom.
- Napriek tomu že neovplyvňuje hladiny hormónov, zvyšuje množstvo spermií. Maca je teda jednou z možností, ako prirodzenou formou podporiť plodnosť u mužov.
- Maca má pravdepodobne pozitívny vplyv na priebeh menopauzy a je užitočná pri zmierňovaní jej príznakov. Výrazné zlepšenie bolo pozorované aj pri príznakoch depresie a znižovaní tlaku krvi u žien s menopauzou. Na zvieracích modeloch bolo dokázané, že zmierňuje priebeh osteoporózy, ktorá je jedným z rizikových faktorov menopauzy.
- Prevedená bola doposiaľ len jedna štúdia týkajúca sa Macy peruánskej a zvyšovania výdrže. Dlhodobo je však využívaná športovcami a ľuďmi, ktorí sa snažia zvyšovať svoju kondíciu.
- Niektoré výsledky ukázali, že Maca pre svoj obsah polyfenolov a glukozinolátov pri topickom (lokálnom) použití na kožu môže ochraňovať kožu pred UV žiarením. Macu vám však na tieto účely neodporúčame, vyberajte si radšej kvalitné opaľovacie krémy.
- Čierna maca sa v Peru používa na zlepšovanie pamäti a koncentrácie u detí. Vedecké výskumy prevádzané na zvieratách potvrdzujú tento terapeutický potenciál macy.
- Maca je vhodná aj pri ochoreniach prostaty a ako prevencia rakoviny prostaty. Na tieto účely sa najčastejšie používa Maca červená, ktorá v porovnaní s inými druhmi Macy obsahuje najviac glukozinolátov.
Produkty z Macy
Maca je dostupná najčastejšie vo forme kapsúl alebo prášku. Výhodou prášku je, že vidíte konkrétne zloženie, miernou nevýhodou je jeho komplikovanejšie užívanie. Výhodou kapsúl je ich rýchla konzumácia, nevýhodou môžu byť rôzne pomocné látky alebo nevhodné spracovanie Macy.
A čo dávkovanie?
Niektorí výrobcovia uvádzajú, že maca sa má konzumovať medzi jedlom, iní zas hovoria o vhodnosti pridať Maca prášok do kaše, smoothie a podobne.
- vysoko koncentrovaný extrakt 10:1 z koreňa žeruchy peruánskej
- 10x vyššia koncentrácia ako v samotnom koreni
- zákazníci na stránke uvádzajú len pozitívne skúsenosti s týmto výživovým doplnkom s obsahom Macy peruánskej
- dávkovanie: 1 – 2 kapsuly denne
- extrakt Macy v pomere 6:1
- obsahuje ešte želatínu a stearan horečnatý
- zlepšuje odolnosť pri záťaži
- pozitívne vplýva na stav kĺbov a šliach
- Maca vo forme prášku, v bio kvalite
- 70 % žltá Maca a 30 % Mix červenej, čiernej a fialovej Macy
- prírodný adaptogén
- dávkovanie: maca prášok sa rozpustí vo vode, pije sa medzi jedlami
- Raw Maca peruánska prášok (sušená superpotravina)
- prášok je bohatý na vitamíny a minerály
- 60 % sacharidov, 9 % vlákniny, 10 % bielkovín
- dávkovanie: 2 – 6 kávových lyžičiek denne
Pre koho nie je Maca peruánska vhodná (a má nejaké nežiaduce účinky?)
Vo všeobecnosti sa Maca považuje za bezpečnú bylinu, má však určité kontraindikácie.
Maca nie je vhodná:
- v tehotenstve, počas dojčenia
- do 18. roku života
- u osôb s poruchami štítnej žľazy (pre obsah goitrogénov)
Zhrnutie
Maca je liečivá peruánska bylina, ktorá sa používala v tradičnom miestnom liečiteľstve ale pre svoje pozitívne účinky si získala miesto aj v súčasnej doplnkovej terapii. Denná odporúčaná dávka Macy je 1,5 – 5 mg denne. Hlavnými preukázanými účinkami macy sú zvyšovanie libida a zvyšovanie plodnosti u mužov. Z Macy peruánskej môžu profitovať aj ženy v období prechodu. Je dostupná vo viacerých formách: žltá, červená a čierna. Každý druh má mierne odlišné účinky a vlastnosti.
Zdroje: