Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy

Návaly tepla a ich príčiny. Čo znamená pocit horúčosti?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
9. septembra 2020
v Zdravotné problémy, Ženské problémy
Reading Time: 5min čítania
1
Návaly tepla, horúčosti a ich príčiny

Zdroj: 123rf.com

5.4k
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Návaly tepla sú charakteristickým prejavom menopauzy a obdobia klimaktéria.

Avšak, vedeli ste, že návaly tepla sa vyskytujú aj u mužov?

Aké sú ich príčiny? A ako si poradiť s návalmi tepla do tváre? To všetko si prečítate v dnešnom článku.

Obsah
1 Návaly tepla + ich príčiny
1.1 Návaly tepla v prechode
1.1.1 Iné hormonálne zmeny
1.2 Návaly tepla u mladých žien
1.3 Návaly tepla u mužov v andropauze
1.4 Tehotenstvo
1.5 Vedľajší účinok niektorých liekov
1.6 Obezita
1.7 Alergie a potravinová precitlivenosť
1.8 Úzkosť a panická porucha
1.9 Niektoré ochorenia
1.10 Prehriata miestnosť
2 Výživové doplnky na návaly tepla v prechode
2.1 Hormonálna liečba klimaktéria
3 Záver

Návaly tepla zvyčajne nie sú nebezpečné. No sú nepríjemné a vedia znemožniť bežné fungovanie počas dňa.

Návaly tepla + ich príčiny

Návaly tepla sú charakterizované ako intenzívny pocit horúčosti, najčastejšie v tvári. Pridružené môže byť začervenanie pokožky. Návaly tepla sú sprevádzané rozšírením ciev v oblasti tváre, čím sa snaží pokožka ochladiť. Vtedy dôjde k zvýšenému poteniu.

Aké sú najbežnejšie príčiny?

Napríklad tieto:

Návaly tepla v prechode

Najčastejšou príčinou návalov je obdobie prechodu. Vyskytujú sa až u 2/3 žien v období klimaktéria. Návaly tepla do tváre môžu byť u žien sprevádzané aj trasom a zvýšenou srdcovou frekvenciou.

Návaly tepla sa u žien často vyskytujú v noci. Zväčša je ich intenzita tak silná, že vás prebudia. Tým pádom si ženy dostatočne neoddýchnu a ráno sa budia vyčerpané.

Iné hormonálne zmeny

Kvôli hormonálnym zmenám sa návaly tepla môžu objaviť aj u žien po chemoterapii a po odstránení maternice (hysterektómii).

iconZistiť viac

KVAPKY KLIM na problémy žien v období klimaktéria je doplnok výživy rastlinného pôvodu. Obsahuje bylinné extrakty (menovite: Pestrec mariánsky, Srdcovník obyčajný, Alchemilka obyčajná, Nechtík lekársky, Šalvia lekárska, Rebríček obyčajný). Pomáha pri hormonálnych výkyvoch, podporuje psychickú pohodu žien v menopauze, zmierňuje potenie.

J.V. KVAPKY - KLIM iconZistiť viac

Návaly tepla u mladých žien

Návaly tepla sa môžu vyskytnúť aj v mladom veku.

Predčasná menopauza (perimenopauza) sa vyskytuje u 1 – 2 % mladých žien vo veku 40. rokov. Ak trpíte na návaly tepla v mladšom veku (ako je vek typický pre menopauzu), poraďte sa so svojim gynekológom, či sa nejedná o predčasný prechod. V prípade potreby vás objedná na vyšetrenia k endokrinológovi alebo inému špecialistovi.

Návaly tepla u mladých žien však nemusia znamenať len predčasnú menopauzu. Často sa objavia aj pred menštruáciou a mnohým tak signalizujú prichádzajúcu menštruáciu. Ak sa u vás vyskytnú v kombinácii s inými príznakmi predmenštruačného syndrómu, budete vedieť, že sa blíži menzes.

Návaly tepla u mužov v andropauze

Aj keď sa o tom hovorí menej ako o menopauze, aj mužské telo prechádza okolo 50. roku života viacerými zmenami. Hladiny testosterónu začínajú klesať. Andropauza sa prejavuje psychickými zmenami, muži sú pesimistickejší, náladovejší a viac unavení. Charakteristickým je pokles libida.

Návaly tepla a potenie sú teda charakteristické aj pre menopauzu u žien, aj pre andropauzu u mužov.

Tehotenstvo

Návaly tepla sú bežné aj v tehotenstve. Placenta tehotných žien produkuje vyššie hladiny estrogénov a progesterónov, ktoré pomáhajú rastu maternice. Tehotné ženy preto zvyčajne pociťujú menej chladu a sú náchylnejšie aj na návaly tepla v tvári.

Vedľajší účinok niektorých liekov

Pomerne veľké množstvo liekov má ako vedľajší účinok návaly tepla. Patria medzi ne hlavne antidepresíva, opiáty a niektoré lieky na liečbu osteoporózy.

Ak sa u vás návaly tepla vyskytnú po tom, ako začnete užívať nové lieky, pravdepodobne budú spôsobené práve nimi. Poraďte sa s lekárom, ktorý môže upraviť vašu liečbu. Lieky sami nikdy nevysaďte!

Obezita

Vyššia hmotnosť môže spôsobiť návaly tepla v tvári. Je to preto, že metabolizmus obéznych ľudí je odlišný od metabolizmu ľudí so zdravou hmotnosťou. Redukcia hmotnosti zdravou životosprávou a dostatočným pohybom vám pomôže nie len zhodiť nadbytočné kilá, ale aj znížiť až úplne redukovať návaly tepla.

Alergie a potravinová precitlivenosť

Všetci sme už zažili pocit pálenia a horúčosti v tvári po konzumácii nadmerne korenistého a pikantného jedla. Pri potravinových alergiách a intoleranciách sa podobný pocit dostaví po konzumácii jedla, na ktoré ste alergickí.

Úzkosť a panická porucha

U niektorých ľudí môžu viesť k návalom tepla v tvári emócie ako strach, obavy, stres a podobne. Červenanie sa a pocit horúčosti v tvári poznajú všetci, ktorí majú obavy z prezentácii pred ľuďmi. (Zaujíma vás táto téma viac? Prečítajte si detailnejší článok o úzkosti.)

Niektoré ochorenia

Prakticky akékoľvek ochorenie, ktoré súvisí s hormonálnym systémom a narušenými funkciou orgánov, ktoré súvisia s hormónmi, môže viesť k návalom tepla. Špeciálne ochorenia súvisiace so štítnou žľazou, hlavne jej hyperfunkcia (hyperthyreóza), sú charakteristické intenzívnymi pocitmi tepla. Aj rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia sa môžu prejavovať návalmi tepla.

Prehriata miestnosť

Aj jednoduchá príčina (ako prehriatie organizmu) prirodzene vedie k pocitom tepla. Teplota nášho tela sa mení počas noci, a preto sa bežne stáva, že ženy (ale aj muži) sa v noci zobudia na návaly tepla. V noci teda znížte teplotu radiátora a spite pod tenšími prikrývkami.

Výživové doplnky na návaly tepla v prechode

  • Bellasin 40+ NewBellasin balance 40+ je špeciálne navrhnutý pre ženy po 40. roku života. Môžete ho začať užívať v menopauze už pri jej prvých príznakoch. Bellasin urýchľuje metabolizmus tukov, pôsobí ochranne na prsníky a vaječníky. V tabletách sa nachádza unikátna kombinácia látok, hlavne prírodné fytoestrogény a adaptogény.
  • Vitex agnus castus je výživový doplnok, ktorý reguluje hladiny hormónov. Dokáže zvyšovať hladiny progesterónu a znižovať hladiny prolaktínu. Jeho účinok na zlepšovanie nepríjemných príznakov prechodu je vedecky dokázaný. Nesmie sa užívať v tehotenstve a pri kojení, ani pri súčasnej hormonálnej liečbe.
  • Ak dôverujete homeopatii, vyskúšať môžete SANGUINARIA CANADENSIS. Medzi jeho indikácie patria návaly tepla ale aj začervenanie v tvári (rosacea).

Hormonálna liečba klimaktéria

Hormonálna liečba návalov tepla je vysoko efektívna, no má svoje úskalia. Používa sa u žien, ktorých príznaky klimaktéria sú intenzívne. Mala by trvať čo najkratšie a začína sa s nízkym dávkami hormónov. Viac o klimaktériu tu.

Záver

Návaly tepla sú nepríjemný stav, kedy cítime horúčosť, prípadne začervenanie v tvári. Sú charakteristické pre obdobie prechodu, no nemusí to byť len vtedy. Vyskytnúť sa môžu aj u mužov v takzvanej andropauze (analógia menopauzy u mužov). Iné príčiny môžu zahŕňať napríklad lieky, obezitu a emočné vypätie.

Tip na článok:
Aké príznaky môže pocítiť žena v prechode? Zistite, kedy prichádza a ako dlho trvá klimaktérium ? v tomto článku.

Zdroje:

  • pluska.sk
  • prevention.com
  • najmama.aktuality.sk
  • webmd.com
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Klimaktérium (prechod) – aké príznaky môže pocítiť žena v prechode? Môžu lieky na prírodnej báze pomôcť?

Ďalší článok

Psoriáza (lupienka) – príznaky, príčiny, liečba

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Psoriáza (lupienka) jej príznaky

Psoriáza (lupienka) - príznaky, príčiny, liečba

Komentáre 1

  1. Marta says:
    5 rokov dozadu

    U mňa sa objavili návaly a zvýšené potenie po prechode (menopauze), potenie bolo tak intenzívne, že som nemohla normálne fungovať, nikdy predtým som nič také nezažila, ani nikto v rodine a teraz bolo potenie na dennom poriadku. Uberalo mi to strašne veľa energie a tak sme s manželom hľadali, čo by mi pomohlo, až sme sa dostali k elektro antiperspirantu. Manžel zistil, že ho majú v Banskej Bystrici na dermatológii, tak sme ho boli vyskúšať a pomohlo to!

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

22. marca 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac