Liečba mykózy už nemusí byť postrachom. Dnes sú dostupné mnohé voľnopredajné lieky.
Aj vám sa kandidóza často vracia?
Potom je tento článok pre vás…
Pozrieme sa na liečbu vaginálnej mykózy, dostupné lieky bez predpisu + aká je liečba bylinkami a doplnkami výživy.
Kvasinková infekcia je veľmi častým druhom mykózy, obzvlášť u žien.
Mykóza sa dá liečiť viacerými spôsobmi.
Keďže poznáme mnohé voľnopredajné lieky na mykózu v rôznych liekových formách, rozhodli sme sa ich prehľadne spísať. Ukážeme si, ktoré sú vhodné a kedy ich použiť.
Na čo ale netreba zabúdať?
Pri kvasinkovej infekcii sú veľmi dôležité vaše hygienické návyky a aj to, ako sa stravujete (je nutné obmedziť príjem cukru a výrobkov z bielej múky).
Lieky bez predpisu a intímne prípravky
Voľnopredajné lieky sú dostupné:
- vo forme tabliet, kapsúl, roztokov (určených na vaginálnu aplikáciu)
- alebo vo forme krémov a mastí (určených na vonkajšiu aplikáciu)
Vaginálna mykóza a jej liečba môže byť u každej ženy rôzna. Liečba sa líši podľa toho o aký typ mykózy sa jedná.
Poznáme 2 typy vaginálnych mykóz:
- akútna
- opakovaná (recidivujúca) – vtedy, keď vás kvasinková infekcia potrápi 4 a viackrát v priebehu 1 roka
Liečba akútnej vaginálnej mykózy (voľnopredajné lieky)
- Používajú sa prípravky intímnej hygieny, ktoré obsahujú:
- kyselinu mliečnu (gél LactoFeel, intímne mydlo – bez parfumov, obsahuje kyselinu mliečnu + bakteriálny lyzát + kyselinu hyalurónovú + panthenol + alantoin. Má upokojujúce účinky.
- čajovníkový olej (tea tree oil) – pomáha udržiavať prirodzené zloženie mikrobioty a vlhkosti v pošve. Tiež má upokojujúce účinky.
- probiotiká: Floragyn čapíky – zachovávajú v pošve kyslé pH, obsahujú 6 rôznych kmeňov laktobacilov (L. bulgaricus, L. biphilus, L. acidophilus, L. thermophilus, L. casei, L. plantarum), kyselinu mliečnu, extrakt z morských rias (Laminaria Ochroleuca), olej z obilných klíčkov;GYNOLACT – vaginálna tableta pre udržanie a obnovu zdravej bakteriálnej flóry v pošve, obsahuje 2 miliardy baktérií mliečneho kvasenia (L. acidophilus, L. casei, L. rhamnosus).ELLEN – probiotické tampóny, používajú sa ako bežné tampóny. Obsahujú Lactobacily v počte 800 miliónov životaschopných baktérií (Lactobacillus fermentum LN 99, Lactobacillus gasseri LN 40, Lactobacillus rhamnosus LN 113).
- Lokálne antiseptiká a dezinficienciá s antimykotickým účinkom: benzydamín - ROSALGIN Easy – liek na výplach pošvy pri zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov. Tento liek poslúži proti bolesti, zápalu a opuchom + má antimikrobiálny účinok. Lieči bakteriálne a kvasinkové zápaly pošvy, avšak nepostará sa o obnovu prirodzenej mikrobioty v pošve. Preto je vhodné po výplachu užívať probiotiká orálne, alebo prípravky obsahujúce probiotiká určené na aplikáciu do pošvy (napríklad tie, spomínané v predchádzajúcom bode).
- Azolové antimykotiká – sú účinné na 85 – 90 %. Avšak treba pri nich dodržať správne dávkovanie! Poznáme rôzne liekové formy: krém, masť, vaginálne čapíky a globule. U niektorých stačí 1 – 3 dni na dosiahnutie účinnosti.
– klotrimazol – voľnopredajné lieky na mykózu: Candibene vaginálne tablety; Canesten vaginálne tablety – širokospektrálne antimykotikum na liečbu gynekologických zápalov pošvy, dávkovanie: zaviesť raz denne (večer) počas 6 po sebe idúcich dní; Canesten krém – liek na zápal vonkajších rodidiel u žien, dávkovanie: aplikujte 2 – 3x denne v tenkej vrste na vonkajšie genitálie (aspoň 1 – 2 týždne, pričom s liečbou pokračujte podľa inštrukcií aj po vymiznutí príznakov)
– väčšinou na predpis: mikonazol, ekonazol, butokonazol, fentikonazol, ciklopiroxolamín, oxikonazol (Myfungar krém) – nystatín (Fungicidin) – väčšinou menej účinný
Vhodné doplnky výživy
Ak budete užívať len doplnky výživy, z mykózy sa pravdepodobne nevyliečite. Avšak možno zistíte, že niektoré doplnky výživy vám môžu pomôcť ako jej prevencia:
- probiotiká (najlepšie bez obsahu laktózy: napr. Bio-kult 14 kmeňov) – poskytnú vášmu telu prospešné baktérie, ktoré môžu pomôcť znížiť prítomnosť kvasiniek. Pri vaginálnej mykóze sa odporúča užívať aj vaginálne probiotiká (napríklad vo forme probiotických tampónov).
- vitamín C – zlepšuje fungovanie imunity a pomáha telu bojovať s kvasinkovou infekciou. Dávkujte 500 mg, kľudne 2 – 4 krát denne.
- B-komplex
- horčík
Liečba bylinkami
- Oreganový olej – oregano ľudia odnepamäti používali ako pomocníka proti plesniam. Mnohé domáce recepty na pomoc pri kvasinkovej infekcii zahŕňali hlavne oregano a oreganový olej (oreganový olej som našla napríklad v lekárni od výrobcu jamieson, alebo v e-shope babičkina záhrada).
- Šťava z aloe vera – pomáha pri ničení baktérií a plesní. Medzi domáce recepty patrí potieranie vonkajších rodidiel šťavou z aloe vera.
- Škorica – v e-shope powerlogy ponúkajú výberovú BIO cejlónsku škoricu. Zo škorice si môžete pripraviť napríklad chutný čaj, alebo ju stačí pridať do raňajkovej kaše, alebo iných pokrmov.
- Pomôcť môžu aj šalvia, cesnak a pažítka.
Lieky na predpis
V niektorých prípadoch liečba bylinkami a liekmi bez predpisu nestačí. Pri závažnejších formách je nutná návšteva lekára, ktorý vám poradí, ako postupovať.
Opakovaná kvasinková infekcia v pošve
Pri opakovaných mykózach je niekedy nevyhnutná systémová liečba perorálnymi prípravkami.
Pri recidívujúcej vulvovaginálnej kandidóze je väčšinou nevyhnutné dlhodobé preventívne podávanie týchto antimykotík (lieky na liečbu hubových infekcií):
– vorikonazol
– flukonazol – udržiavacia fáza 1x týždenne alebo 1x mesačne počas 3 – 6 mesiacov
– itrakonazol – v prípade kvasinkovej infekcie Candidami typu nonalbicans
Váš lekár vám predpíše liečbu v závislosti od vášho zdravotného stavu.
Liečba zmiešaných vaginálnych infekcií (Candida + Trichomonas)
Používajú sa kombinácie liečiv:
- lokálne antimykotikum + antimikrobiálne látky (nystatín) + antiprotozoálne liečivo (nifuratel)
- nystatín + neomycín + polymyxín B
- antimykotikum mikonazol + antiprotozoálne liečivo metronidazol
Čo pomáha na mykózu v tehotenstve?
Počas tehotenstva si vaše telo prechádza zmenami hladín hormónov. Preto je v tomto období organizmus náchylnejší na vznik kvasinkovej infekcie.
Odporúčame nesnažiť sa mykózu počas tehotenstva liečiť liekmi bez predpisu alebo bylinkami, pretože voľnopredajné lieky na mykózu sa pri niektorých stavoch v tehotenstve neodporúčajú užívať. Radšej navštívte lekára, ktorý vám odporučí bezpečný postup liečby. Konzultácia s lekárom je nutná najmä vtedy, ak ste v prvom trimestri.
Voľnopredajné lieky na mykózu u tehotných
Ak ste tehotná, lekár vám pravdepodobne odporučí liek s vonkajšou aplikáciou. Ak vám odporučí tablety, je nutné ich zavádzať bez použitia aplikátora.
Nezabudnite preliečiť aj partnera. Zabránite tak návratu infekcie.
Zoznam liekov na kandidózu, ktoré sú zväčša bezpečné aj v tehotenstve:
- Canesten krém + vaginálne tablety (klotrimazol) – bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy, počas 1. trimestra je nutná konzultácia s lekárom
- FUNGICIDIN masť (nystatín) – liečivo sa nevstrebáva z miesta podania, preto je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy (pričom v 1. trimestri gravidity sa neodporúča jeho vnútorná aplikácia). Dávkovanie: aplikujte 2 – 3x denne zvonka, zvyčajne po dobu 2 týždne.
- Rosalgin granulát/irigátor/ROSALGIN EASY roztok (benzydamín) – protizápalová a antiseptická látka s nízkym prienikom do krvného obehu. Počas tehotenstva informujte o jeho užívaní lekára.
Zhrnutie
Vždy sa ako prvé snažte dodržiavať zdravú stravu a správne hygienické návyky. Vynechajte zo stravy hlavne cukor, sladkosti a pečivo. Čo sa týka hygieny, nie je dobré, keď ju zanedbávate, ale na druhej strane ani to, keď to s ňou preháňate. Odporúčame nepoužívať mydlá na umývanie intímnych partií (pokiaľ na to nie sú špeciálne určené – napr. toto intímne mydlo s obsahom prospešnej kyseliny mliečnej).
Niekedy vám môže pomôcť hneď prvý prípravok, ktorý vyskúšate, niekedy treba hľadať a skúšať dlhšie (najmä v prípade, že sú za vaše problémy zodpovedné pridružené ochorenia). Lieky bez predpisu vám môžu pomôcť najmä ak je kvasinková infekcia v skorých štádiách a ako prevencia + podporná liečba.
Už viete, ktoré voľnopredajné lieky na mykózu sa oplatí použiť. Dúfame, že vám náš článok pomohol a odteraz sa vám bude mykóza vyhýbať širokým oblúkom.
Ďalšie užitočné zdroje:
Mojej sestre pomohli enzymy na tento problemy. Popri antibiotikach uzivala aj wobenzym a bola s nim spokojna. Dnes uz je nastastie v poriadku.
Ďakujeme pekne za reakciu. Sme radi, že tento liek sestre pomohol ?
Dobry den, vo viacerych lekarnach mi povedali, ze lieky s ucinnou latkou klotrimazol (Canesten, Candibene) su momentalne viac ako pol roka nedostupne. Neviete nahodou, co je pricinou? Dakujem
Dobrý deň,
ani dodávatelia nám nevedia poskytnúť informáciu, prečo nie sú produkty s účinnou látkou klotrimazol dostupné (a kedy budú opätovne dostupné).
Krém Canesten je zatiaľ dostupný napríklad tu v e-shope.
na opakovane urcite wobenzym super volba a mega ucinna
Zdravím, moja priatelka má opakovane mykozy velmi často, problémom je že vždy ak navštívi gynekológa, skončí iba s antibiotikami, čo mne príde irelevantné liečenie ako pomaly u každého lekára na slovensku. Veľmi nás to trapi, snazim sa to riesit vzdy aj z mojej strany, bol som u urologa mnoho krát, s vysledkom že som v poriadku, preto neviem čo by to stále mohlo spustať. Bola aj na stery, zápal bol vyluceny so zaverom, že je to mykoza. Už sme spolu absolvovali asi 2-3 antibioticke liecby po dobu 14 dní a práve dnes bola znova u lekára a ten nám predpísal 20 dňovú liečbu (lieky DOXYHEXAL 200 TBS) a neverím, že toto je cesta. Preto by som rad pocul nejaku dobrú radu od vás, ktoré máte taketo skúsenosti, veľmi by nám to pomohlo lebo už sme zúfalí.
Dobrý deň,
ak sa mykózy objavia spolu s bakteriálnou infekciou, vtedy je podanie antibiotík relevantné. Avšak ak priateľka často užíva antibiotiká, mala by súbežne užívať aj probiotiká (na obnovenie prirodzenej mikrobioty v organizme).
Práve testy by mali zistiť, aké mikroorganizmy sú v tele prítomné a podľa toho sa nasadí adekvátna liečba. Pri recidíve sa väčšinou nasadia systémové antimykotiká (napr. tabletky s obsahom flukonazolu, itrakonazolu a pod).
Mnoho žien si pochvaľuje voľnopredajný liek Wobenzym. Ten sa odporúča pri opakovaných vaginálnych mykózach. Pri podobných problémoch netlmí len príznaky, ale lieči. Tiež je nutné dodržiavať isté preventívne opatrenia (viac o nich v tomto článku).
ja som tiez skusala wobenzym a bola, teda som maximalne spokojna, mykozy sa neopakuju do nekonecna, ako to bolo pred par rokmi
Musím súhlasiť so slečnou. Taktiež mi bol odporúčený WObenzym a som nad mieru spokojná. Mykózy sú fuč.