Niektorým z nás (vrátane mňa) je stále zima a máme neustále studené nohy a ruky.
Ste to vy, kto v domácnosti vždy zapína radiátory, používa hrubé ponožky a miluje teplé deky?
Potom si určite prečítajte tento článok. Zistíte, kedy sú studené končatiny ešte v poriadku a kedy už treba vyhľadať lekára. Tiež sa dozviete príčiny ich vzniku a aká je liečba studených nôh.
Príčiny studených končatín
Určite vás zaujíma, čo môže spôsobiť, že vám je chladno na končatiny.
Samozrejme, medzi najbežnejšie príčiny patrí obyčajná zima. Telo sa snaží udržiavať v teple tie najdôležitejšie orgány, ako mozog, srdce a pľúca. Všetka dostupná krv teda prúdi do týchto oblastí a vzdialenejšie časti tela ako ruky a nohy ostávajú neprekrvené a preto chladné.
Aké sú ďalšie možné príčiny?
Aj ochorenia štítnej žľazy, periférne ochorenie ciev, reumatoidná artritída alebo lupus sa môžu prejavovať týmito príznakmi (medicinenet.com).
Najčastejšie sa však jedná o poruchy mikrocirkulácie v spomenutých oblastiach. Tento stav má aj svoj názov a označený je ako Raynaudova choroba.
Čo je to vazokonstrikcia
Stiahnutie ciev (vazokonstrikcia) je fyziologická reakcia na chlad. Pri syndróme studených nôh dochádza k stiahnutiu ciev náhle, a nie len v chlade.
Okrem náhleho pocitu chladu, ktorý sa objaví, sa môže zmeniť aj farba končatín. Aj keď na pohľad to nevyzerá veľmi príjemne, zmena farby v skutočnosti nie je ničím závažným.
Ku vazokonstrikcii dochádza v chlade, po určitých liekoch, po fajčení a pití kávy. Dôležitým faktorom vazokonstrikcie je aj stres. Ak ste napätý, malé cievy sa stiahnu a nohy a ruky sa stávajú nedokrvené.
Liečba
Keďže sa nejedná o závažné (skôr nepríjemné) ochorenie, liečba nie je komplikovaná. Vo väčšine prípadov nemusíte ísť k lekárovi a vystačíte si s voľnopredajnými prostriedkami.
Aký je teda vhodný liek na studené nohy?
Voľnopredajné lieky a výživové doplnky na studené nohy a ruky
Využívajú sa prípravky, ktoré vplývajú na cievy. Dokážu ich rozširovať, čím sa zlepší prekrvenie.
- Prvým produktom je výživový doplnok Ginkgo, ktorý obsahuje 30 mg Ginkga v jednej tablete. Ginkgo biloba patrí medzi bylinky, ktoré zlepšujú prekrvenie v periférnych cievach. Navyše prispieva k udržiavaniu zdravého sluchu a zraku a má výborný efekt na pamäť a schopnosť učiť sa.
- Vo výživovom doplnku Reishi + Hliva sa nachádza 250 mg prášku celej huby reishi (extrahovaním v pomere 5:1 sa v tablete nachádza Reishi extrakt 50 mg). Reishi zlepšuje imunitu a zefektívňuje fungovanie celého obehového systému. V Ázii sa táto huba používa už viac ako 4000 rokov.
- Wobenzym je pre mňa osobne jeden z najkvalitnejších voľnopredajných liekov. Obsahuje kombináciu viacerých špecificky namiešaných enzýmov. Wobenzym dokáže posilňovať imunitu, liečiť zápal ale aj rozpúšťať menšie krvné zrazeniny. Je výbornou voľnou po operáciách, ale ocenia ho aj pacienti s poruchami mikrocirkulácie. Vďaka rutínu sa spevní stena kapilár. Okrem toho znižuje viskozitu krvi, čím sa zlepšuje prekrvenie aj v periférnych oblastiach rúk a nôh (tým pádom je dobrý ako liek na studené nohy a ruky).
- Vhodné sú aj rôzne suplementy obsahujúce rybí olej. Osobne by som vyskúšala tieto kapsule Omega-3 rybí olej. Veľa ľudí odrádza od užívania rybích olejov práve ich chuť, ale pacienti v lekárni si pochvaľujú práve užívanie v podobe kapsúl bez nepríjemnej pachuti.
- Magnézium má prevenčné účinky v zužovaní ciev, takže ho pokojne zaraďte do vašej liečby. Okrem toho má upokojujúce účinky na nervový systém a pomáha odstraňovať napätie. Magnézium môžete kúpiť vo forme liekov, výživových doplnkov, ale je bohato zastúpené aj v čaji Rooibos.
- Aj pre fanúšikov homeopatie existuje liečba studených nôh a rúk v podobe CARBO VEGETABILIS. Je to v podstate homeopatické aktívne uhlie, ktoré okrem tráviacich ťažkostí vplýva veľmi pozitívne na ochorenia obehového systému.
Liečba závažnejších foriem
Na liečbu Raynaudovej choroby sa využívajú aj lieky na predpis, ktoré zabezpečia účinnejšiu a silnejšiu vazodilatáciu (rozšírenie ciev).
Využívajú sa lieky zo skupín:
- blokátory vápnikového kanála
- alfa blokátory
- vazodilatanciá
Lieky na predpis sa zvyčajne užívajú iba pri závažnejších formách Raynaudovej choroby prípadne pri jej kombinácií s inými ochoreniami.
Existuje aj injekčná liečba Raynaudovej choroby, jej nevýhodou je však to, že na injekcie budete musieť chodiť viackrát.
Pri silných formách ochorenia sa môže vykonať aj menší chirurgický zákrok – tzv. sympatektómia. Lekár pri nej odstráni nervy v oblasti periférnych ciev v nohách a rukách. Aj keď operácia dokáže odstrániť častý pocit studených končatín, je dôležité povedať, že nie v každom prípade je úspešná.
Ľudia, ktorí trpia chronicky na studené ruky a nohy by sa mali vyhýbať rôznym chladivým gélom, náplastiam a sprejom. Tiež sa neodporúča užívanie beta blokátorov (ak ich užívate a máte studené ruky a nohy, poraďte sa s vašim lekárom o iných možnostiach antihypertenzívnej terapie).
Praktické rady ako sa udržať v teple
Okrem výživových doplnkov určite skúste aj tieto obyčajné, no veľmi účinné rady:
- Svoje chodidlá udržujte v teple. Mne osobne sa najviac osvedčili hrubánske ponožky. Používam buď klasické, alebo tie protišmykové, ktoré sú skoro tak hrubé ako papuče. Kúpite ich v každej obuvi. Nikdy nechoďte bosí a vyhýbajte sa barefoot obuvi.
- V zime noste rukavice. Lepšie sú palčiaky, lebo prsty sa zohrejú medzi sebou navzájom. Vhodné sú aj zahrievacie náplaste alebo zahrievacie vložky.
- Tesné oblečenie, tesné ponožky nie sú pre vás vhodné, lebo obmedzujú tok krvi. Rovnako nenoste na tesno hodinky, náramky a prstene.
- Dajte si teplý kúpeľ. Voda však nesmie byť príliš horúca, mala by mať okolo 35 stupňov. Do vane si môžete pridať aj rôzne relaxačné oleje.
- Obliekajte sa vo vrstvách, aby ste lepšie dokázali regulovať svoju telesnú teplotu.
- Vyhýbajte sa kofeínovým nápojom (káva, čaj, rôzne energetické drinky) a nikotínu. Tieto látky podporujú vazokonstrikciu a zhoršujú pocit chladu v končatinách. Cigarety znižujú telesnú teplotu a zhoršujú periférne prekrvenie.
- Pravidelné cvičenie zvýši cirkuláciu krvi a končatiny sa stanú viac prekrvené.
- Pri vyťahovaní vecí z mrazničky pokojne použite rukavice. Teplotu radiátorov si nastavte tak, aby vám bolo vždy príjemne.
- Ak sa napriek tomu stane, že vaše nohy alebo ruky začnú byť náhle chladné, zohrejte ich. Využite jemnú masáž, dajte ich pod teplú vodu, deku, hrubšie sa oblečte a podobne.
Záver
Studené končatiny môžu byť príznakom závažnejšieho ochorenia, no často je ich príčina len nezávažná Raynaudova choroba. Ak sú studené ruky a nohy príznakom iného ochorenia, hovoríme o takzvanom Raynaudovom syndróme.
Liečba spočíva vo voľnopredajných liekoch a výživových doplnkoch, ktoré majú pozitívny vplyv na cievy v týchto oblastiach. Okrem toho je veľmi dôležitá režimová liečba ochorenia.
mne pomohlo cecko, teply caj s medom a sem tam si lahnem pod elektricku vyhrievanu deku 🙂 s tou ma to bavi hrozne moc (mam od vianoc taku hebunku sedu orava a je senzacna ) a potom este horuca vana je fajn len ta ma vysusa takze skor uz ten cajik pripadne varene vinko