Syndróm polycystických vaječníkov (syndróm polycystických ovárií/hyperandrogénny syndróm/polycystické vaječníky) sa objaví približne u 5 – 20 % žien v plodnom veku. Doteraz nie je jasná príčina ochorenia, predpokladá sa však, že veľký vplyv majú hormonálne zmeny súvisiace so ženským menštruačným cyklom.
V článku vám stručne zhrnieme, aká je liečba polycystických vaječníkov a poradíme vám aj ohľadom stravy pri tomto hormonálnom ochorení.
Príznaky polycystických vaječníkov
Polycystické vaječníky sú stav, pri ktorom sú vaječníky ženy zväčšené a dochádza k hormonálnym zmenám. Ochorenie je špecifické tým, že žena prestáva ovulovať. Menštruácia sa môže objavovať len veľmi zriedkavo (niekoľkokrát za rok).
Medzi ďalšie príznaky polycystických vaječníkov patria:
- vyššie hladiny mužských hormónov – androgénov (akým je testosterón)
- nadmerné ochlpenie, napríklad na tvári nad hornou perou, na hrudníku alebo chrbte (odborne hirsutizmus)
- vypadávanie vlasov až plešatosť (alopécia)
- priberanie
- akné a mastná pokožka
- problémy s plodnosťou a otehotnením
Liečba polycystických vaječníkov
Nakoľko je syndróm polycystických ovárií charakteristický hormonálnou dysbalanciou, na liečbu sa používa hormonálna terapia.
Hormonálna antikoncepcia
Polycystické vaječníky sa liečia hormonálnou antikoncepciou s obsahom estrogénov a gestagénov (progestín). Tá sa používa na zníženie hladiny androgénov a zvýšenie hladiny estrogénov. Hormonálna antikoncepcia je dostupná vo viacerých liekových formách, nie len v tabletkách. Existujú aj náplaste a vaginálne krúžky, ktoré sú pre niektoré ženy pohodlnejšie.
Samotný progestín sa užíva na stabilizovanie menštruačného cyklu. Zároveň však neovplyvňuje hladiny androgénov a na rozdiel od hormonálnej antikoncepcie nechráni pred možným otehotnením.
Na ostatne špecifické príznaky polycystických vaječníkov (vyššie hladiny cukru, nadmerné ochlpenie, neplodnosť a podobne) sa používajú špecifické lieky.
Strava pri polycystických vaječníkoch
Súčasťou liečby by mala byť aj kvalitná strava. Úprava stravovania je obzvlášť potrebná pri ženách s nadváhou, profitovať z nej však môžu aj ženy so zdravou váhou. Pri redukcii hmotnosti dochádza k znižovaniu hladiny inzulínu a androgénov, čo môže ovplyvniť ovuláciu.
Ženy s polycystickými vaječníkmi by mali obmedziť príjem sacharidov, a sústrediť sa skôr na komplexné sacharidy a potraviny s nízkym glykemickým indexom. Viac si môžete prečítať napríklad v článku Glykemický index potravín – tabuľky.
Zhrnutie
Syndróm polycystických vaječníkov sa vyskytuje v častej forme u žien v reprodukčnom veku. Ochorenie je charakteristické zvýšenými hladinami androgénov a poruchou menštruačného cyklu. Polycystické vaječníky komplikujú prípadne otehotnenie, ženy si najskôr vždy musia vyliečiť tento stav, až následne sa pokúšať o bábätko. Pri poruchách plodnosti sa odporúča návšteva špecializovanej kliniky, na ktorej vám odporučia vhodný postup.
Zdroje: