Paradentóza (odborne paradontitída) je infekčné ochorenie ďasien.
V článku vám popíšeme ako paradentóza vzniká, aké sú riziká jej vzniku no taktiež aká je domáca liečba paradentózy a čo vám poradí váš zubár.
Paradentóza je ochorenie, ktoré je veľmi „verné“. Nie však vo veľmi príjemnom slova zmysle.
Ak raz ochoriete na paradentózu, ochorenie sa dá už len liečiť, nie vyliečiť. Ak by ste však s liečbou paradentózy čakali pridlho, poškodenie zubov by mohlo byť nenávratné.
Čo je paradentóza?
Paradentóza je podľa stomatológov definovaná ako chronické ochorenie závesného aparátu zubu.
Čo si predstaviť pod závesným aparátom?
…sú to väzivové vlákna, ktoré držia zub v kosti.
Pri poškodení závesného aparátu dochádza k oslabovaniu zakotvenia zubu. Neskôr môže dôjsť až k samotnému vypadnutiu zubu.
Poznáme tri druhy paradentózy:
Chronická paradentóza
Je to najčastejšia forma paradentózy. Vyskytuje sa hlavne u dospelých, no občasne na ňu môžu ochorieť aj deti.
Je spôsobená nahromadením zubného povlaku. Zhoršuje sa s časom a spôsobuje poškodenie ďasien a kostí. Ak sa nelieči, dochádza k strate zubu.
Agresívna paradentóza
Vyskytuje sa veľmi zriedka. Postihuje hlavne deti a mladých ľudí. Pri tomto type paradentózy má veľmi silný vplyv genetika. Poškodenie zubných štruktúr je veľmi rýchle a vedie k stratám zubov.
Nekrotická paradentóza
Pri tejto forme paradentózy dochádza k úmrtiu zubných tkanív, ďasien, zubov a kostí okolo zubov. Je to zapríčinené nedostatočným krvným zásobovaním (nekrózou). Následne dochádza k infekcii.
Nekrotická paradentóza sa vyskytuje u pacientov s imunosupresívnymi ochoreniami a pri liečbe rakoviny.
Zápal ďasien – predchodca paradentózy
Významný vplyv na vznik paradentózy má zubný povlak. Rodičia a zubári preto netlačia na svoje deti zbytočne, keď im prízvukujú časté a dôkladné umývanie zubov.
Prečo je zubný povlak taký škodlivý?
Okrem nepríjemného dychu a žltých zubov môže viesť až k zápalu ďasien (gingivitíde). Od zápalu ďasien je už len krôčik k paradentóze.
V zubnom povlaku sa hromadia škodlivé baktérie. Tie môžu spôsobiť napríklad zubný kaz. Môžu však ovplyvniť aj zdravie vašich ďasien. Povlak vyvoláva v ďasnách zápal. Ďasná sa stávajú precitlivené a pri umývaní zubov môžete začať vypľúvať krv.
Stále však nehovoríme o paradentóze. V tomto štádiu sú zuby pevne ukotvené v kosti a zatiaľ nedošlo k žiadnym nezvratným zmenám na zuboch.
Proces tvorby paradentózy
Avšak, ak podceníte zápal ďasien, dopracujete sa až k paradentóze. V tomto štádiu sa už ďasná postupne oddelia od zubu. Medzi zubom a ďasnom sa vytvorí medzera, v ktorej sa ukladajú baktérie (pochádzajúce z potravy a zubného povlaku).
Keďže náš organizmus funguje veľmi sofistikovane, imunitný systém zistí, že sa v tele vyskytol zápal. Preto na miesto zápalu posiela svojich bojovníkov, ktorých úloha je odstránenie škodlivých baktérii.
Prospešné zložky imunitného systému, ale aj toxíny a baktérie – všetky tieto zložky začnú rozkladať kosť a spojivové tkanivo okolo zubu. Postupom času sa zub čím ďalej tým viac uvoľňuje zo zubného lôžka, až nakoniec vypadne.
Príčiny
Ovplyvniteľné príčiny paradentózy
- Zubný povlak je najhlavnejší spúšťač paradentózy.
Z čoho sa skladá zubný povlak?
Je tvorený:- zvyškami jedla
- nečistotami, ktoré sme vdýchli
- ale aj odumretými bunkami zo sliznice úst
Baktérie, ktoré sa nachádzajú v zubnom povlaku sú tvorcami kyslých látok, ktoré poškodzujú zuby ale aj okolité tkanivá. Neliečené kazy sú tiež významný faktor.
- Fajčenie a nedostatočná ústna hygiena sú veľmi silnými rizikovými faktormi pre vznik paradentózy.
Neovplyvniteľné príčiny paradentózy
- Autoimunitné ochorenia, rakovina a diabetes môžu urýchliť proces paradentózy.
- Niektoré lieky, ktoré spôsobujú zníženú produkciu slín sú tiež jednou z príčin. Jedna skupina liečiv, ktorá vyvoláva sucho v ústach sú napríklad antipsychotiká. Sucho v ústach sa vyskytuje aj po chemoterapii. Znížená produkcia slín zhoršuje ústnu hygienu a zvyšuje tvorbu zubného povlaku.
Pre pacientov, ktorí majú problémy so suchosťou v ústach sa odporúča:- žuť žuvačky bez cukru
- prežúvať jedlo o čosi dlhšie ako je bežné
- nejesť suché jedla
- často si zvlhčovať ústnu dutinu malými dúškami vody
- Inhalačné kortikoidy znižujú lokálni imunitu ústnej dutiny. Pacienti užívajúci inhalačné kortikoidy sú náchylnejší na kvasinkové infekcie v ústach. Preto odporúčame po každej aplikácii inhalačného spreju vypláchnuť ústa ústnou vodou.
- Ochorenia, pri ktorých dochádza k poruche príjmu, metabolizmu alebo k nadmernému vylučovaniu vápnika.
- Genetika – ak sa vo vašej rodine vyskytla paradentóza, je vyššia šanca, že na ňu ochoriete.
- Paradentóza sa vyskytuje častejšie u žien. Prečo? Ženské telo podstupuje viacero hormonálnych zmien. Hormonálna liečba je tiež častejšia u žien. To má za následok vyššie riziko paradentózy. Paradentóza u žien začína v mladšom veku. Postupne ochorenie progreduje.
- Pri mladých ľuďoch môže byť príčinou paradentózy aj zlá anatómia ústnej dutiny – napríklad príliš stiesnené zuby.
Príznaky paradentózy
Ako vyzerajú zdravé ďasná?
- sú slabo ružové
- konzistentné
- pevne obopínajú zub
Pri paradentóze sú všetky tieto podmienky porušené…
Medzi najčastejšie príznaky paradentózy patria:
- krvácanie ďasien počas alebo po umytí zubov (u fajčiarov tento príznak môže chýbať, nakoľko nikotín sťahuje cievy)
- citlivé, červené alebo opuchnuté ďasná
- nepríjemný dych a nepríjemná chuť v ústach (rovnako u fajčiarov je tento príznak prekrytý zápachom cigariet)
- tvorba medzery medzi zubom a ďasnom
- hnis medzi zubom a ďasnom
- bolestivosť pri žuvaní
- zuby nie sú pevne uložené, posúvajú sa
- zuby sa pri skuse začnú spájať inak
Vo vyššom štádiu paradentózy sa objavujú bolesti, pocit napätia a tlaku, hnisavé vačky. Zuby sa neskôr začnú kývať, zubné krčky sa odhaľujú.
Ak nezačnete s liečbou, skôr či neskôr zub vypadne.
Veľkým rizikom je aj zápal. Baktérie prejdú z ústnej dutiny krvou do iných častí tela a môžu spôsobiť poškodenia orgánov ako mozog, srdce, prínosové dutiny, oči, obličky a iné.
Problémom paradentózy je to, že ľudia často podceňujú príznaky. Príčinou môže byť aj to, že príznaky sa objavujú postupne (niekedy sa objavia až v poslednom štádiu ochorenia).
Príznaky sa nemusia prejavovať na všetkých zuboch. Postihnuté môže byť iba niektoré zuby (napríklad stoličky).
Diagnostika u zubára
Ako bude postupovať zubár pri podozrení na paradentózu?
Bude si všímať príznaky ako citlivosť zubov a ďasien, krvácanie, pevnosť ukotvenia zubov v zubnom lôžku.
Kľúčová je aj medzera medzi zubom a ďasnom. Čím je väčšia, tým je paradentóza pokročilejšia. Lekár skontroluje aj vašu čeľusť, aby vedel posúdiť poškodenie okolitých kostí.
Liečba paradentózy
Paradentózu by mal liečiť zubný lekár. Zubné pasty a ústne vody používajte len ako doplnkovú terapiu pri tomto ochorení. Zubár vám môže odporučiť lokálne ošetrenie alebo úpravu vašej dentálnej hygieny.
Cieľom liečby je:
- upevniť postavenie zubu
- znížiť citlivosť a krvácanie
- redukovať voľné priestory medzi zubom a ďasnom
- spomaliť progres ochorenia
A ako sa teda lieči?
Prvým krokom úspešnej liečby je spoznať príčinu ochorenia. Lekár urobí kultivácie a v prípade baktérii nasadí antibiotiká, v prípade kvasiniek antimykotiká.
V závažnejší prípadoch je pacientovi navrhnuté chirurgické riešenie paradentózy. Pri chirurgickej liečbe sa odstránia nadmerné ťahy mäkkých tkanív (uzdičky a plytkej ústnej predsiene). Chirurgicky sa dajú odstrániť aj zapálené vačky.
Využíva sa na to vlastná kosť, prípadne kosť z kostnej banky alebo kolagén. Ak dôjde k strate zubu alebo zubov, implantológ zhodnotí váš celkový zdravotný stav. Bude ho zaujímať aj vaša rodinná anamnéza. Na základe týchto poznatkov vám navrhne zubný implantát alebo zubnú protézu.
Liečba paradentózy je drahá
Poisťovne preplácajú len minimálne percento výkonov. Regeneračné a plastické výkony poisťovne nepreplácajú vôbec, sú plne hradené pacientom. Temer všetko teda pacient musí hradiť zo svojho (zdroj: primar.sme).
Prevencia, prevencia, prevencia
Ako sa teda správne starať o svoj chrup?
Čo robiť, aby ste spravili všetko pre zdravie svojej ústnej dutiny?
Domáca liečba paradentózy spočíva hlavne v správnej starostlivosti o zuby. Dokonalý úsmev je jeden zo znakov krásy ale hlavne zdravia.
Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako ho docieliť:
Ako správne umývať zuby
- Zuby si umývajte minimálne dvakrát denne. Denne používajte dentálnu niť, prípadne medzizubné kefky. Po dokončení ústnej hygieny na zabezpečenie perfektnej čistoty použite ústnu vodu.
- Zubári neodporúčajú umývať si zuby hneď po jedle, ale chvíľku počkať (obzvlášť po konzumácií kyslých jedál). Mohli by ste si totiž narušiť zubnú sklovinu a zub by bol náchylnejší na vznik kazu.
- Nosenie zubného strojčeka ovplyvňuje aj zubnú hygienu. Preto ak nosíte strojček, vyberajte si vhodné zubné kefky a kefky na medzizubné priestory, aby ste svoje zuby udržiavali zdravé aj počas nosenia strojčeka. Strojček sám osebe môže spôsobovať hypertrofiu ďasna a zápal ďasna. K tomuto dochádza pri preťažení závesného aparátu.
- Pravidelne si meňte zubné kefky, dbajte na to, aby ste používali mäkké zubné kefky s čo najvyšším počtom vlákien. Veľmi kvalitné kefky sú kefky od Curaprox. Sú šetrné k ďasnám a zuby účinne zbavia povlaku.
- Vyberajte si zubné pasty, ktoré sú účinné pri znižovaní rizika paradentózy. Jednou z nich je napríklad zubná pasta Masticha. Obsahuje antibakteriálne zložky, ktoré zamedzujú tvorbe a množeniu baktérií. Je vhodná ako doplnková liečba paradentózy, krvácania ďasien ale aj pri zvýšenej kazovosti zubov. Zuby si umývajte touto pastou štandardne ako každou inou, 2 – 3x denne.
- Ako domáca liečba bylinkami + ešte dôkladnejšia starostlivosť o zuby je vhodná mastichová zubná kúra. Skladá sa zo zubnej pasty, 10 balíkov žuvačiek (5x príchuť citrón, 5x príchuť mäta), mastichových kryštálov na žuvanie a elegantnej škatuľky na tieto kryštály. Pravidelné žuvanie žuvačiek zvyšuje tvorbu slín a prekrvuje ďasná, čo má prevenčný účinok na vznik paradentózy (čo je to masticha zistíte tu).
- Umývajte všetky strany zubu. Dôkladne sa venujte aj zadným zubom.
Dentálna hygiena
Pravidelne navštevujte dentálnu hygienu. Dentálny hygienik odstráni zubný povlak omnoho dôkladnejšie ako bežné čistenie zubov.
Ak sa zubný povlak neodstraňuje, pôsobením slín sa mineralizuje a prechádza do zubného kameňa – zubný kameň zas vedie k zápalu ďasien.
Ak by sa rozvíjalo nejaké ochorenie, dentálny hygienik ho vie odhaliť a odporučiť návštevu zubára.
Ak si nie ste istý, či si zuby umývate správne, dentálny hygienik vám poradí, akú techniku zvoliť.
Strava a životospráva
Už od mala nás učia, že cukor a zuby nie sú kamaráti.
A je to naozaj tak.
- Vyhýbajte sa rafinovaným cukrom a sladeným nápojom. Ušetríte nie len svoj chrup, vyhnete sa tak aj obezite, diabetu a iným civilizačným ochoreniam.
- Ak máte chuť na sladké, siahnite radšej po čerstvom alebo sušenom ovocí. Vitamín C ako prírodná liečba má výborné preventívne účinky pri paradentóze. Jeho bohatým zdrojom sú jahody, šípky, či ríbezle.
- Ak nechcete brať antibiotiká, ale radšej chcete dať šancu liečbe bylinkami, skúste zelený čaj. Vaše zuby a ďasná sa vám odvďačia dobrým zdravím, ak budete piť aspoň 1 šálku zeleného čaju denne.
- Ak fajčíte alebo žujete tabak, rozhodne s týmto zlozvykom prestaňte. Ocenia to nie len vaše zuby, ale aj každý jeden orgán vo vašom tele.
Záver
Starostlivosť o zuby by mala byť súčasťou našej dennej hygieny. Pri zuboch výrazne platí pravidlo čo dáš, to sa ti vráti. Kvalitná zubná hygiena sa vám vráti vo forme zdravých zubov.
Nepodceňujte pravidelné čistenie zubov 2x denne, návštevu zubného lekára raz ročne a návštevu dentálnej hygieny 2x ročne.
Ako forma prevencie sú účinné kvalitné zubné kefky a zubné pasty na paradentózu ale aj žuvačky. Niektorí si pochvaľujú ako domácu liečbu žuvanie mastichových kryštálov.
Pre dôkladnú hygienu ústnej dutiny. Vhodná pre ľudí trpiacich problémami ako sú: paradentóza, zápaly ďasien, kazivosť zubov, bakteriálne bujnenie v ústnej dutine.
Obsahuje:
- Zubná pasta s Chioskou mastichou
- Mastichové kryštály
- Mastichové žuvačky (5x citrón, 5x mäta)
Zdroje: