Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy Kožné problémy

Kandidóza na koži a v ústach – príčiny, diagnostika, liečba

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
15. februára 2021
v Kožné problémy, Mykóza, Zdravotné problémy
Reading Time: 5min čítania
1
Kandidóza v ústach a na koži

Zdroj: 123rf.com

2.8k
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Kandidóza je bežné ochorenie, ktoré je najčastejšie vyvolané plesňou Candida albicans. Candida môže postihnúť viaceré časti tela – kožu, sliznice, vnútornú časť úst ale aj tráviaci trakt a genitálie.

V dnešnom článku si napíšeme viac o kandidóze v ústach a na koži.

Obsah
1 Mykózy vo všeobecnosti
1.1 Príčiny kandidózy
1.2 Výskyt kandidózy
2 Kvasinková infekcia na koži
3 Kvasinková infekcia v ústach
3.1 Prevencia mykózy u detí
4 Diagnostika
5 Liečba kandidóz v ústach a na koži
6 Riziká neliečenej kandidózy
7 Záver

Dermatomykózy sú plesňové infekcie kože, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi hubami. Okrem už spomínanej kvasinky Candida albicans sú častým vinníkom aj vláknité huby rodu Trichophyton, Microsporum alebo Epidermophyton.

Mykózy vo všeobecnosti

Tieto ochorenia majú viacero názvov, ktoré však majú rovnaký význam.

Nájdete ich pod pojmom mykóza, dermatomykóza, kandidóza, plesňové ochorenia, kvasinkové ochorenia, soor, žabka, múčnivka a podobne.

Pre plesňové infekcie je charakteristické, že sa vyskytujú na miestach, ktoré sa rýchlo zaparia, nie sú dosť vetrané. Jedná sa najmä o kožné záhyby.

Príčiny kandidózy

Plesne z rodu Candida sa vyskytujú často pri zníženej imunite, pri rôznych pridružených ochoreniach (často pri cukrovke alebo poruche glukózovej tolerancie). Premnoženie plesní býva frekventované aj pri liečbe antibiotikami, keďže dochádza k dočasnému poklesu slizničnej imunity v oblasti pohlavných orgánov a tráviaceho traktu.

To však neznamená, že liečba antibiotikami je škodlivá. Ak sú antibiotiká predpísané na určitú diagnózu, užívajte ich podľa odporučenia lekára. Na prevenciu vzniku kandidózy počas liečby antibiotikami používajte kvalitné probiotiká.

Ohrození sú aj pacienti s dlhodobo zavedeným katétrom. Obrovský podiel na vzniku kvasinkových infekcií má aj strava. Cukry slúžia ako potrava pre kvasinky a pomáhajú rýchlejšiemu rozmnožovaniu tejto plesne, preto ich príjem obmedzte na čo najmenšie množstvá.

Výskyt kandidózy

Podľa miesta výskytu ich môžeme nájsť:

  • v kožných záhyboch
  • v ústach
  • medzi prstami na nohách (tinea pedum)
  • v oblasti rias (tinea inguinalis)
  • na trupe (tinea corporis)
  • na rukách (tinea manuum)

Kvasinková infekcia na koži

Mykóza kože sa najčastejšie vyskytuje v kožných záhyboch, v miestach so zvýšenou vlhkosťou. Časté sú miesta ako medziprstové priestory, slabiny, záhyby na bruchu, miesta pod kolenami, v podpazuší, v okolí análneho otvoru a pod prsiami.

Príznaky kvasinkovej infekcie kože sú:

  • červené, mokvajúce miesta
  • biele pľuzgieriky v okolí
  • silné svrbenie

Kandidózy v oblastí prstov na rukách sa zvyknú vyskytovať u ľudí, ktorí si často umývajú ruky, alebo ich majú po dlhú dobu namočené vo vode – napr. kuchárky, či upratovačky. Týmto povolaniam sa odporúča používať ochranné rukavice v čo najvyššej miere.

Existujú aj kvasinkové infekcie na nechtoch, aj keď nie sú veľmi časté. Spoznáte ich podľa bolestivosti, začervenania a opuchu. Necht prichádza o lesk, hrubne, mení sa jeho farba (na žlto, žltohnedo) a tvoria sa na ňom výrazne ryhy. Pri neliečenej forme sa necht časom oddelí od nechtového lôžka.

Kvasinková infekcia v ústach

Často sa nazýva aj soor alebo žaba.

Kvasinková infekcia v ústach je charakteristická pre deti, ale vyskytnúť sa môže aj v dospelom veku, hlavne u ľudí s poruchami imunity alebo zubnými protézami.

Jej výskyt je vyšší pri deťoch, ktoré sú kŕmené umelými náhradami mlieka, no úplne sa mu nevyhnú ani kojené detí. Tie sa môžu nakaziť ak sa kandidóza nachádza na poškodených a popraskaných bradavkách.

Medzi ďalšie skupiny ľudí, ktoré sú náchylné na mykózy v ústach patria pacienti s acidózou, nekontrolovaným diabetom (cukrovkou), onkologickí pacienti a pacienti s HIV.

Objaviť sa môže aj po liečbe lokálnymi alebo systémovými kortikoidmi alebo antibiotikami. Riziko vzniku kvasinkovej infekcie v ústach sa zvyšuje pri podávaní inhalačných sprejov na liečbu astmy. Preto sa pacientom odporúča po aplikácii spreju vypláchnuť ústa ústnou vodou alebo aspoň obyčajnou pitnou vodou.

Príznaky kandidózy ústnej dutiny:

  • ostro ohraničené biele až bielo-žlté povlaky, dá sa ľahko zotrieť
  • okolie pod týmito bielymi povlakmi môže krvácať
  • vyskytujú sa na jazyku, podnebí a vnútornej strane líc
  • časom môžu prejsť až do oblasti kútikov
  • pri kandidóze ústnej dutiny sú deti nepokojné, plačlivé, môžu mať problémy s príjmom potravy

Prevencia mykózy u detí

  • Pri kojení dodržiavajte hygienu, pred a po kojení si umyte ruky. Ak sú vaše bradavky popraskané alebo červené, použite ošetrujúce maste a krémy na to určené. V prípade závažnejších prsných ragád, používajte klobúčiky na ochranu bradaviek.
  • Ak kojíte, obmedzte príjem cukru. Ak ste už kvasinkovú infekciu mali, vyskúšajte protikvasinkovú diétu.
  • Vyvárajte cumlíky a fľaše. Kandidu odstráni 10 minútový var pri teplote 100 stupňov. Cumle a fľaše pravidelne meňte (detskechoroby.rodinka.sk).

Diagnostika

Na diagnostiku kandidózy v oblasti úst a na koži stačí väčšinou vyšetrenie zrakom, keďže príznaky sú voľným okom viditeľné. Ak má lekár pochybnosti, prípadne sa príznaky podobajú na nejaké iné ochorenie, môže urobiť ster, prípadne odobrať kúsok kože na pľuzgieriku alebo šupinky a laboratórne ho vyšetriť.

Liečba kandidóz v ústach a na koži

Na liečbu kandidóz v ústach sa využívajú antimykotiká, konkrétne liečivá ako nystatín, ketokonazol alebo fluknazol. Ústna dutina sa môže vyplachovať zriedeným roztokom peroxidu vodíka, genciánovou violeťou a roztokom chlórhexidínu. 

Na mykózy kože sa používajú zväčša lokálne antimykotiká vo forme krémov alebo zásypov (napríklad Lamisil, či Canesten). Pri rozsiahlejších mykózach sa užívajú perorálne antimykotiká.

Liečba by mala trvať dlhšie, a malo by sa v nej pokračovať až do úplného vymiznutia príznakov, aby nedochádzalo k opätovným nákazám.

Riziká neliečenej kandidózy

V niektorých prípadoch u imunodeficientných pacientov môže kandidóza prejsť do chronického štádia. Odborne sa tento stav nazýva mukokutánna kandidóza. Ak by sa ochorenie nelieči, môže poškodiť životne dôležité orgány.

Najzávažnejšou je kandidová sepsa, kedy sú v krvi prítomné vysoké hladiny kvasiniek. Ochorenie sa prejavuje vysokými horúčkami.

Záver

Candida albicans je druh plesne, ktorá napadne náš organizmus v čase vyčerpania, zlej imunity alebo nevhodnej stravy.

Vyskytuje sa na viacerých častiach tela, u detí najčastejšie v ústach, u dospelých skôr na koži a pohlavných orgánoch. Kandidóza sa môže vyskytovať aj vnútri tela – v tráviacom trakte. Preto je dobré ju nepodceňovať!

Ak chcete o tejto infekcii zistiť viac, možno vás bude zaujímať samostatný článok o kvasinke Candida albicans tu.

Zdroje:

  • medixa.org
  • alphamedical.sk
  • nechcikazy.cz
  • zdravie.sk
  • pediatriepropraxi.cz
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Mykóza u mužov (kvasinková infekcia – príznaky, liečba, lieky)

Ďalší článok

Canesten krém na mykózu – použitie, účinky, cena (+ recenzie a skúsenosti)

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Canesten krém

Canesten krém na mykózu - použitie, účinky, cena (+ recenzie a skúsenosti)

Komentáre 1

  1. dana45 says:
    6 rokov dozadu

    ja som mala problemy s kvasinkami hlavne gynekologicke, bolo to peklo a nic nezaberalo, a to som skusila aj tzie slaven kvasinkove diety, bez cukru a nemohla som jest skoro nic. tak si dobre mozno predstavit, aky to malo vplyv aj na moju psychiku, cista katastrofa.. raz mi kolegyna vravela o wobenzyme, ze to odporucil lekat jej dcere, ked sa nevedela kvasiniek zbavit, prip. sa jej vkuse vracali. skusila som a neolutovala som ani jedno euro!

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

22. marca 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac