Hnačka sa u detí vyskytuje častejšie ako u dospelých. Jedným z dôvodov je, že hygienické návyky u detí nie sú ešte dostatočné. Deti sú taktiež náchylnejšie na rotavírusy, ktoré vyvolávajú hnačky. Hnačky sa môžu objaviť aj pri parazitoch, ktoré sa ľahko prenášajú v detských kolektívoch.
Viete, čo pomáha na hnačku u detí? Aké lieky sa oplatí mať v domácej lekárničke?
Hnačka u detí a jej príčiny
Hnačka u detí (podobne ako vracanie) je obranný mechanizmus organizmu, pri ktorom sa tráviaci trakt zbavuje škodlivých toxínov alebo iných balastných látok.
Iné príznaky ako hnačka
Hnačka u detí sa často objavuje aj v kombinácii s inými príznakmi:
- kŕče v bruchu
- nevoľnosť
- vracanie
V niektorých prípadoch je hnačka spojená so zvýšenou teplotou, vtedy sa jedná o bakteriálne infekcie. Vo väčšine prípadov je však hnačka u detí bez teploty.
Aj zelená hnačka u detí môže byť príznakom bakteriálnej infekcie. U niektorých detí sa však zelená hnačka objavuje po konzumácii špenátu a podobnej zeleniny, preto je dôležité príznaky posudzovať v kontexte stravy a iných sprievodných príznakov.
Príčiny
Príčiny hnačky u detí sú najčastejšie vírusy, najmä rotavírus, ktorý je typický hlavne u detí mladšieho veku. Rotavírusy sú vysoko infekčné, ich prenos je rýchly a jednoduchý. V závažnejších prípadoch môže infekcia rotavírusom vyústiť do úporných hnačiek a dehydratácie. V takýchto prípadoch bývajú malé deti hospitalizované.
Iné príčiny hnačiek sú dietetické chyby, konzumácia pokazeného jedla, salmonelóza, parazity (mrľa detská, hlísta detská, giardia a podobne). Hnačka u detí sa však môže prejaviť aj pri na prvý pohľad nesúvisiacich stavoch, napríklad pri raste zubov. Najrizikovejšie sú očné zuby, ktorých prerezávanie je najnáročnejšie.
Proti rotavírusom sa dá očkovať. Výhodou očkovania proti rotavírusom je samotná forma podania – vakcína sa nepichá, podáva sa vo forme roztoku priamo do úst. Živé, no oslabené vírusy priamo vytvoria imunitu na povrchu čreva – tzv. slizničná imunita. Ak sa očkované dieťa stretne s rotavírusom, buď sa vôbec nenakazí, alebo je priebeh infekcie oveľa miernejší. Prvá dávka sa podáva už od ukončeného 6. mesiaca života. Očkovanie nie je hradené poisťovňou, rodič si ho musí zaplatiť.
Ako dlho trvá hnačka u detí?
Gastroenteritída a hnačka s ňou spojená trvá zvyčajne niekoľko dní. Nemala by však trvať viac ako 2 týždne, kedy hrozí závažný nedostatok minerálov. Ak vaše dieťa javí známky dehydratácie (nepokoj, suchá koža a pery, nedostatočné močenie, preliačená fontanela, zrýchlený tep a podobne), vyhľadajte lekára.
Lieky na hnačku u detí
Čo na hnačku u detí?
Použiť sa môžu tieto lieky:
- Na doplnenie chýbajúcich tekutín,
minerálov a živín je vhodný rehydratačný nápoj, napríklad Enhydrol alebo Kulíšek. Oba sú vhodné od ukončeného 6. mesiaca života. U menších detí sa vždy poraďte s pediatrom. - Liek Smecta sa používa aj u detí do jedného roku, takisto u starších detí. Účinná látka disomektit, ktorý pomáha viazať toxické látky a lieči hnačku.
- Probiotikum Enterina
je svojim zložením vhodné pri hnačkách a vracaní u detí. Obsahuje probiotické kmene (Lactobacillus sporogenes), vitamíny B a K a suchý extrakt z čučoriedok. Tá sa v tradičnom ľudovom liečiteľstve dlhodobo používa pri liečbe hnačky.
Zhrnutie
S hnačkou sa raz za čas stretne každé dieťa. Podobne ako vracanie, ak hnačka trvá len niekoľko dní, nie je závažným stavom. Rizikom je však dehydratácia, preto dieťaťu často ponúkajte tekutiny.
Pri hnačke u detí sú vhodné diétne jedlá – ryža, mrkvová šťava, banány, čučoriedky a kvalitná horká čokoláda. Ak sa jedná o malé deti, vždy kontaktujte detského lekára, ktorý zváži všetky diagnózy a odporučí vám ideálnu formu liečby.
Zdroj: webmd.com