Histamínová intolerancia – test na obsah histamínu v jedlách

Histamínová intolerancia je rozšírené ochorenie tráviaceho traktu. Vyskytuje sa približne u 3 % populácie.

Podstatou tohto ochorenia je zápal v čreve a hromadenie histamínu v organizme.

Nie je to novodobé ochorenie, ako si mnohí myslia. Trpeli naň aj naši predkovia, no diagnostika nebola taká úspešná, ako je dnes. Podrobnejšie sa venujeme Histamínovej intolerancii tu.

Histamínová intolerancia a strava

Histamín je látka, ktorá sa prirodzene nachádza v našom tele, no prijímame ju aj z potravy.

Pacienti, ktorí majú histamínovú intoleranciu, majú nedostatok enzýmu diamínoxidázy (DAO). DAO sa nachádza v tenkom čreve. V súčasnosti je dostupný aj vo forme tabliet Daosin, ktorých vlastnosti sme testovali v tejto recenzii Daosinu.

Stravovanie

Pacienti s histamínovou intoleranciou si musia dávať obrovský pozor na to, čo jedia.

Málo histamínu sa nachádza napríklad v potravinách:

 • ryža, quinoa, pšeno
 • zemiaky, batáty, cuketa, brokolica
 • broskyne, brusnice, čučoriedky, ríbezle
 • cottagge syr, smotana, ricotta, mlieko, mozzarella
 • karob, kokosový olej
 • pistácie, para orechy

Na histamín bohaté sú:

 • alkohol
 • paradajky, špenát, baklažán
 • fermentované potraviny (ako napríklad kvasená kapusta, údeniny, zrejúce syry)
 • jahody, citrusy, kivi, avokádo
 • acidofilné mlieko, jogurty, žinčica, syry
 • čokoláda, kakao
 • kysnuté pečivo, čerstvé pečivo s obsahom kvasníc
 • ryby, kôrovce

Podrobnejšie sme rozoberali aj to, ktoré potraviny nám môžu pomôcť vyhrať v boji s HIT. Viac si o nich môžete prečítať v článku Antihistamínové potraviny.

Ako sa histamínová intolerancia prejaví

K objaveniu príznakov najčastejšie dochádza dve hodiny po jedle a zvyčajne trvajú pol dňa. Sú veľmi podobné príznakom potravinovej alergie.

Medzi najčastejšie symptómy patria:

 • migréna
 • vyrážka
 • opuchnuté viečka
 • ekzém
 • gastrointestinálne problémy

Test na histamín v jedle

10 kapsúl
9.89 €
Doprava zadarmo od 9.9 €
Keďže na histamínovú intoleranciu trpí čím ďalej tým viac ľudí, aj vedci svoju pozornosť obracajú na toto ochorenia so snahou pomôcť pacientom.

Odborníci na nemeckej univerzite v meste Tübingen vyvinuli test, s ktorým si môžete overiť hladinu histamínu v konkrétnom jedle.

Ako to reálne ovplyvní život pacientov s histamínovou intoleranciou?

Hladiny histamínu sú v podobných potravinách často rôzne. Je to zapríčinené iným technologickým postupom, iným výrobcom, inými vstupnými surovinami alebo skladovaním potraviny. Rôzne hladiny histamínu sa nachádzajú v závislosti od postupu výroby napríklad v syroch, kvasenej kapuste, pečive a rybách.

Pomocou tohto jednoduchého testu, si budete môcť napríklad vybrať medzi dvoma druhmi syra. Vyhnete sa tak (alebo len znížite) výskyt príznakov ochorenia po konzumácii nevhodného jedla.

Syry - hladina histamínu potraviny

Ako test funguje?

Doteraz sa hladiny histamínu merali iba v laboratóriách. Vynález domáceho histamínového merania je prelomový a zlepší kvalitu života pacientov.

Testovacia sada je veľká asi ako pero a má aj podobný tvar. Prístrojom odoberiete vzorku jedla a špeciálne tekutiny vyextrahujú histamín z potraviny. Následne sa vyhodnotí, či vzorka neobsahuje žiadny, málo alebo veľa histamínu. Výsledky sú známe o 5 minút.

Jeden z vedcov, ktorý sa podieľal na výrobe tejto pomôcky prirovnáva mechanizmus fungovania testu k široko používaným tehotenským testom. Je len otázkou času, kedy sa testy na hladiny histamínu stanú rovnako využívané.

Výsledky treba posudzovať individuálne

Pacient následne sám vyhodnotí, či je hladina histamínu v konkrétnom jedle prijateľná alebo nie. Sami najlepšie viete, ako vaše telo reaguje a preto sa riaďte svojimi skúsenosťami. Test vám má len pomôcť v rozhodovaní, ktorým jedlám sa rozhodne vyhýbať a ktoré sú pre vás vhodnejšie.

Budúcnosť testovania

Výrobcovia testu plánujú jeho zavedenie do výrobnej praxe niektorých potravín. Využíval by sa napríklad pri výrobe vína alebo spracovaní rýb.

Vysoké dávky histamínu v rybách môžu vyvolať viacero zažívacích problémov spôsobených ich konzumáciou. Rýchly test na dokázanie hladín histamínu by zabezpečil, že ryby predávané v reťazcoch by boli bezpečné na konzumáciu.

Pri výrobe vín sa do niektorých fliaš dostane viac histamínu ako do iných. Tie s vyššími hladinami majú nižšiu kvalitu a pri testovaní by mohli byť vyradené, čím by sa nedostali k spotrebiteľovi.

Kedy budú testy dostupné?

Momentálne testy nie sú dostupné pre pacientov, no výrobcovia udávajú, že v krátkej dobe by sa mali začať používať. Ľudom s histamínovou intoleranciou výrazne zlepšia kvalitu života a pomôžu urobiť tie správne rozhodnutia pri voľbe ich stravy.

Záver

Snažíme sa za vás monitorovať všetky novinky a prelomové objavy, ktoré sa udejú vo sfére liečenia a diagnostiky. Test na merane hladiny histamínu považujeme za veľmi praktickú pomôcku pre pacientov s histamínovou intoleranciou.

Mohol by vás zaujímať: DAOSIN 30 kapsúl

 • výborný pomocník pri histamínovej intolerancii
 • obsahuje prirodzený enzým diaminooxidáza
 • neobsahuje lepok, ani laktózu
 • bez vedľajších účinkov

Zdroj: histamineintolerance.org.uk

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
Predošlý článokHistamínová intolerancia a potraviny (hladiny histamínu)
Ďalší článokHistamínová intolerancia – otázky a odpovede
Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem