Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy Histamínová intolerancia

Rozdiel medzi alergiou, histamínovou intoleranciou a mastocytózou

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
15. februára 2021
v Histamínová intolerancia, Imunita a alergia, Zdravotné problémy
Reading Time: 5min čítania
0
Rozdiel - alergia, histamínová intolerancia a mastocytóza

Zdroj: 123rf.com

580
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Alergia, histamínová intolerancia a mastocytóza. Existuje rozdiel medzi týmito troma veľmi podobnými ochoreniami?

Pacienti si ich často mýlia, a preto vám prinášame odpoveď v tomto prehľadne spracovanom článku. Po prečítaní by ste mali poznať základný rozdiel medzi alergiou, histamínovou intoleranciou a mastocytózou.

Obsah
1 Alergia
2 Histamínová intolerancia
3 Mastocytóza a syndróm aktivácie mastocytov (MCAS)
3.1 Čo sú to mastocyty?
3.2 Prečo mastocytóza vzniká
3.3 Príznaky
4 Iné ochorenia so zvýšeným histamínom
5 Je dôležité poznať príčinu ochorenia
6 Zhrnutie

Alergia

Pri všetkých formách alergie je histamín uvoľňovaný vo zvýšenej miere ako odpoveď na podráždenie imunitného systému.

Alergénov existuje nespočetné množstvo.

Sú to napríklad:

  • pele (ktoré sú veľmi aktuálne)
  • zvieracia srsť
  • ale aj alergia na slnko
  • chlad
  • parfémy
  • alebo na potravu
Nebezpečná môže byť alergia na lieky.

Ľudia, ktorí už majú nejakú formu alergie, sú citlivejší na iné formy alergie. Tiež sú náchylnejší na atopický ekzém alebo astmu.

Existuje veľa príčin alergií. Môže sa jednať o vplyv prostredia, znečistené ovzdušie, ale aj nadmerné prijímanie alebo vystavovanie sa určitej látke, ktorá pôvodne nebola alergén.

Napríklad v Amerike sú veľmi časté alergie na arašidy, pretože sa tam konzumuje nadmerné množstvo arašidového masla. Rovnako sa môže vyvinúť napríklad kontaktná dermatitída (alergia) na čistiace prostriedky u ľudí, ktorí často upratujú a nepoužívajú ochranné prostriedky.

Nie všetci pacienti s histamínovou intoleranciou majú aj alergie. No pri diagnostike je dôležité odlíšiť, či sa u pacienta jedná o alergiu na jedlo alebo o HIT.

Histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia má podobné príznaky ako niektoré alergie, no pri testovaní sa ukáže, že pacient nemá žiadnu alergiu.

Druhým znakom ako odlíšiť HIT od alergie sú chýbajúce enzýmy (alebo len jeden enzým) pri HIT.

Tieto enzýmy sa nazývajú diaminooxidáza (DAO) a histamín N-metyltransferáza. V zdravom organizme dochádza k ich uvoľneniu po konzumácii jedla, ktoré obsahuje histamín. Ľudia s histamínovou intoleranciou tieto enzýmy buď vôbec neprodukujú, alebo bola ich produkcia z nejakého dôvodu zastavená.

A aký to má následok?

Histamín je v tele v nadbytku, dochádza k rozvinutiu príznakov a k intolerancii samotného histamínu – odtiaľ pochádza aj názov tohto ochorenia. Enzýmy, ktoré pri HIT chýbajú, sa dajú prijať aj v suplementoch. Jedným takým je aj Daosin, o ktorom si môžete prečítať v našej recenzii na Daosin.

Príčiny HIT sú rôzne a individuálne. K HIT môže dôjsť napríklad po infekcii čreva alebo pri alergiách a mastocytóze. Viac o príznakoch tohto ochorenia sa dočítate aj v našom detailnom článku o Histamínovej intolerancii.

Mastocytóza a syndróm aktivácie mastocytov (MCAS)

Aký má vzťah histamínova intolerancia a mastocytóza?

Nie všetci pacienti s HIT majú mastocytózu, ale bohužiaľ naopak to neplatí. Ľudia, ktorí ochorejú na mastocytózu (alebo MCAS) pravdepodobne dostanú aj histamínovou intoleranciu.

Čo sú to mastocyty?

Najskôr si povedzme čo je to mastocyt. Túto bunku nájdete aj pod názvom žírna bunka alebo heparinocyt. Nachádza sa v rôznych častiach nášho tela – najčastejšie však v koži a v tráviacom trakte. Vo vnútri bunky sa nachádzajú zrnité vrecká, ktoré obsahujú množstvo heparínu a histamínu.

Prečo mastocytóza vzniká

Príčina mastocytózy je nejasná, ale pravdepodobne sa jedná o zmeny na genetickej úrovni. Mastocyty sa nachádzajú v nadbytku a pri podráždení sa z nich uvoľňuje histamín. Uvoľnením histamínu dochádza aj k prejaveniu ochorenia (solen.sk).

Mastocytóza asi v 55 % začína v detskom veku do dvoch rokov života, približne v 50 % prípadov je ochorenie diagnostikované už v prvých 6 mesiacoch života a v 10 % sa objaví pred pubertou. Druhé rizikové obdobie pre rozvoj mastocytózy je medzi 30 a 40 rokom života.

Príznaky

Mastocytóza má príznaky ako:

  • svrbiaca vyrážka na koži (najcharakteristickejšia)
  • bolesti hlavy
  • zvracanie, nechutenstvo
  • hnačka, chudnutie
  • zmeny nálad
  • nežiaduce účinky po liekoch alebo po narkóze
  • bolesti v kostiach
  • výrazná reakcia po uštipnutí hmyzom

Pacienti s MCAS musia dodržiavať prísnu, nízkohistamínovú diétu, ktorá je rovnaká aj pri HIT. Navyše sa musia vyhýbať potravinám, ktoré spôsobujú degranuláciu mastocytov.

Iné ochorenia so zvýšeným histamínom

Tri choroby, ktoré sme vám predstavili, nie sú jediné pri ktorých dochádza k zvýšeniu hladín histamínu. Stretnete sa s ním aj v situáciách ako sú infekcia, zápal z rôznych príčin a autoimunitné ochorenia.

Pre pacientov s HIT sú tieto ochorenia náročnejšie. Je to preto, že akékoľvek ďalšie zvyšovanie hladiny histamínu je pre nich nepríjemné a vedie k zhoršeniu príznakov samotnej intolerancie.

V prípadoch kombinovaných ochorení je ešte dôležitejšie dávať si pozor na stravu a minimalizovať príjem histamínu zvonka. Nečakajte však, že úpravou stravy príznaky úplne vymiznú. Histamín, ktorý pochádza zvnútra tela stále ostane v nadbytku. Dôjde len k zmierneniu príznakov. Ostatné zápalové mediátory nebudú stravou ovplyvnené.

Je dôležité poznať príčinu ochorenia

Pacient a lekár sa musia zaujímať o to, aká je príčina histamínovej intolerancie a či sú pridružené aj iné ochorenia, ktoré majú podobnú podstatu. Následne sa určí, koľko histamínu je pre pacienta ešte vhodné a kedy sa mu už musí vyhýbať. Prognóza histamínovej intolerancie závisí aj od toho, čo ju spôsobilo.

Napríklad pri pacientoch, ktorí prekonali krátky zápal tráviaceho traktu je pravdepodobné, že histamínová intolerancia odoznie. Ak vám bola diagnostikovaná aj nejaká pridružená forma potravinovej intolerancie, napríklad laktózová intolerancia, intolerancia sorbitolu alebo malabsorpcia fruktózy, základom je vyhýbať sa týmto zložkám potravy. V prípade dodržiavania režimových opatrení by ste mali mať HIT pod kontrolou a príznaky by mali byť minimalizované.

Pacienti s alergiou a HIT budú mať silnejšie príznaky v časoch, keď je alergia silnejšia. Ak sa jedná napríklad o alergiu na peľ, aj HIT bude v tomto čase preukazovať silnejšie príznaky. Pri potravinovej alergii platí to isté čo pri intolerancii. Vyhýbajte sa strave, ktorá vám nerobí dobre.

Zhrnutie

Zvýšené hladiny histamínu (pri každom ochorení z rôznej príčiny) sú spojivom medzi týmito troma rôznymi ochoreniami:

  • pri alergii sa histamín nadmerne vylučuje (ako imunitná reakcia organizmu na cudzorodú látku)
  • pri mastocytóze máme veľa mastocytov, a teda aj zvýšené množstvo histamínu
  • pri histamínovej intolerancii nám nefungujú enzýmy, ktoré histamín rozkladajú

Liečba a príznaky sú však rôzne, preto sme vám ich v článku v stručnosti charakterizovali.

iconZistiť viac
DAOSIN 30 kapsúl
  • výborný pomocník pri histamínovej intolerancii
  • obsahuje prirodzený enzým diaminooxidáza
  • neobsahuje lepok, ani laktózu
  • bez vedľajších účinkov
DAOSIN iconZistiť viac

Zdroje:

  • histamine-sensitivity.com
  • histamineintolerance.org.uk
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Mýty o histamínovej intolerancii

Ďalší článok

Ako histamín ovplyvňuje naše fyzické a duševné zdravie?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Histamín - vplyv na fyzické a duševné zdravie

Ako histamín ovplyvňuje naše fyzické a duševné zdravie?

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

22. marca 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac