Medzi najpodstatnejšie látky, z ktorých sa tvoria stavebné jednotky bunky patria aminokyseliny. Jedná sa o organické zlúčeniny, ktoré v organizme tvoria nevyhnutné proteíny. Okrem toho sú potrebné pri ďalších metabolických procesoch, no slúžia aj ako zdroj energie.
V niektorých prípadoch je dobré dopĺňať aminokyseliny vo forme výživových doplnkov. Viete, aký význam majú jednotlivé aminokyseliny?
Aminokyseliny – štruktúra a význam
Proteíny tvoria veľkú časť našich organizmov. Proteíny vznikajú z aminokyselín – špecifických organických zlúčenín, ktoré majú spoločné niektoré typické štruktúry (amino a karboxylová skupina v molekule).
Aminokyseliny sú pre náš organizmus nevyhnutné pri viacerých procesoch, napríklad pri:
- tvorbe kostí, svalov, spojivových tkanív ale sú dôležité aj pre pokožku
- ďalej sa zúčastňujú liečby prípadných poranení
- tvoria niektoré hormóny a neurotransmitery (čo má vplyv na našu náladu)
- a sú neoddeliteľnou súčasťou dobrého trávenia
Význam aminokyselín v našom organizme je teda nezastupiteľný.
Rozdelenie aminokyselín
Podľa pôvodu sa aminokyseliny delia na 3 skupiny:
- Esenciálne – tieto si náš organizmus nedokáže sám vytvoriť (syntetizovať) a musíme ich prijímať buď zo stravy alebo vo forme výživových doplnkov. Pri kvalitnom a pestrom stravovaní a adekvátnej záťaži organizmu je zvyčajne príjem esenciálnych aminokyselín zo stravy dostatočný. Medzi esenciálne aminokyseliny patria: histidín, leucín, izoleucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín.
- Neesenciálne – sú to aminokyseliny, ktoré si náš organizmus dokáže tvoriť sám bez ohľadu na stravu. Radíme sem: alanín, kyselinu asparágovú, asparagín a kyselinu glutámovú.
- Podmienečne esenciálne – jedná sa o AMK, ktoré organizmus dokáže produkovať, avšak iba za určitých špecifických podmienok – napríklad pri ochorení alebo pri strese. Patrí sem: arginín, cysteín, glutamín, tyrozín, glycín, ornitín, prolín a serín.
Kto by mal užívať aminokyseliny vo forme doplnkov?
Aminokyseliny sú potrebné pre každého človeka, nezávisle od veku, váhy, pohlavia a fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch stačí ich príjem zo stravy, inokedy je však dobré doplniť ich vo vyššej miere. Špeciálne by sa na aminokyseliny mali sústrediť ľudia, ktorý športujú alebo posilňujú.
Aminokyseliny majú svoje uplatnenie nielen pri športe, vhodné sú aj ako prevencia vírusových infekcií (napr. lyzín) alebo pri miernejších formách depresie (tryptofán alebo tyrozín).
BCAA aminokyseliny
Názov je odvodený z anglického Branched-chain amino acid, čo znamená aminokyselina s rozvetveným reťazcom.
Medzi BCAA radíme 3 aminokyseliny:
- leucín
- izoleucín
- valín
Všetky 3 sú esenciálne aminokyseliny. Je preukázané, že BCAA aminokyseliny sú efektívne pri tvorbe svalovej hmoty, znižujú svalovú únavu a zlepšujú prah bolesti, čo vám pomôže efektívnejšie trénovať.
- Pre športovcov sú vhodné BCAA aminokyseliny, napríklad vo forme tabliet tabliet od značky Nutrend. V jednej tablete sa nachádza až 1500 mg BCAA, tablety sú bez cukru a dávkovanie závisí od hmotnosti užívateľa.
- BCAA aminokyseliny sú v niektorých produktoch kombinované s ďalšími efektívnymi látkami. Zaujimavý je napríklad produkt Prom-IN BCAA maximal 2:1:1, ktorý obsahuje BCAA aminokyseliny v kombinácii s oxidom dusnatým. Ten v endoteli ciev vytvára oxid dusnatý – látku zodpovednú za rozširovanie ciev a prekrvenie svalov. Užíva sa pred tréningom, maximálna denná dávka je 10 kapsúl.
BCAA môžu mať aj svoje vedľajšie účinky. Pri nedodržaní dennej dávky sa môže objaviť zvýšená únava, bolesť hlavy, nevoľnosť a pri dlhodobom nadužívaní aj inzulínová rezistencia, ktorá môže viesť až k diabetu.
Vedeli ste, že…
Problémom výživových doplnkov môže byť ich horšia vstrebateľnosť cez tráviaci trakt. Preto je možné v niektorých prípadoch a indikáciách aminokyseliny pichnúť aj intravenózne (do žily). Pri takomto podaní je biologická dostupnosť až 100 %. Nevýhodou intravenóznej aplikácie je časová náročnosť (35 – 40 minút) a aplikovať ju môže len zdravotnícky pracovník.
Lyzín – prevencia vírusových infekcií
Bázická aminokyselina lyzín sa používa ako prevenčná ale aj podporná liečba vírusových ochorení (napríklad herpes). Vhodný je aj pri zápalových ochoreniach, zlepšuje vstrebávanie vápnika, čo prospieva pohybovému aparátu. Prospešný je aj pri tvorbe kolagénu, ktorý je základnou súčasťou spojivových tkanív. Suplementácia lyzínu je vhodná aj pri tráviacich problémoch, profitovať z neho budú aj ľudia s cukrovkou.
Solgar L-Lyzín je výživový doplnok vo forme kapsúl, v jednej sa nachádza až 1000 mg lyzínu. Kapsule sú vhodné aj pre vegetariánov a vegánov. Výrobok neobsahuje cukor, škrob, soľ, sóju, kukuricu, pšenicu, lepok, kvasnice, mliečne zložky, umelé farbivá a konzervanty. Dávkovanie: 1 – 2 kapsule denne s jedlom.
Zhrnutie
Aminokyseliny sú organické zlúčeniny, ktoré majú vo svojom vzorci amino časť a taktiež karboxylovú časť. Rozdeľujeme ich podľa viacerých kritérií, základným je rozdelenie na esenciálne a neesenciálne. Pri kvalitnom stravovaní by mal človek prijať dostatočné množstvo aminokyselín, pri intenzívnej športovej záťaži je však vhodné aminokyseliny aj užívať vo forme výživových doplnkov. Najefektívnejšie sa javia BCAA aminokyseliny. Pri častých a opakovaných virotických infekciách sa užíva aminokyselina lyzín, pri miernejších formách depresie tryptofán, z ktorého sa v tele tvorí serotonín (hormón zodpovedný za dobrú náladu).
Zdroje: