Bežné odreniny, úrazy a pády sa stanú z času na čas každému. Ak máte deti, určite ste sa stali expertom na rôzne obité kolená, lakte, rozbité ústa a modriny. Pooperačné a mokvajúce rany sú ďalšia špecifická kategória.
V našom článku vám prinesieme pár overených rád pre rýchle hojenie rán, ako liečiť hnisavé rany ale popíšeme si aj metódu vlhkého hojenia rán.
Otvorená rana a jej hojenie
Otvorená rana je poranenie, spôsobené vonkajším faktorom, ktorý poškodí kožu. Takmer každý v živote bude mať aspoň menšiu otvorenú ranu. Ich liečba nie je náročná ani zdĺhavá, no nemali by ostávať bez ošetrenia.
Medzi najčastejšie príčiny otvorených rán patria:
- porezanie
- poranenie iným ostrým predmetom
- pády
- ale aj autonehody
Hojenie rán
Hojenie je fyziologický proces, pri ktorom sa obnovuje funkcia a vlastnosti kože. Dochádza k nemu spontánne, no určitými prostriedkami môžete hojenie zefektívniť, vyhnúť sa zápalom a škaredým jazvám.
Čo robiť, keď sa poraníte?
- Pred tým, ako začnete ranu ošetrovať, si umyte ruky. Ak nemáte k dispozícii tečúcu vodu, poslúžiť vám môžu dostupné dezinfekcie na ruky vo forme gélu alebo vlhkých utierok. Ak máte k dispozícii zdravotnícke latexové rukavice, použite ich. Týmito opatreniami zabránite zbytočnému riziku zanesenia baktérii do čerstvej rany.
- Ak rana krváca, jemne ju zatlačte (čím zastavíte krvácanie). Pri malých rezných ranách a odreninách tento krok nie je potrebný, lebo nedochádza k výrazným stratám krvi a zrážacie faktory sami krvácanie zastavia.
Dezinfekcia rany
Následne ranu umyte pod tečúcou vodou, prípadne použite mydlo na okolie rany (nie priamo do rany). Ranu umývajte aspoň po dobu 5 minút, aby sa odstránili všetky nečistoty. Na dezinfekciu nepoužívajte peroxid vodíka ani inú dezinfekciu na báze alkoholu, lebo by mohli pokožku ešte viac poškodiť (a spomaliť jej hojenie).
Ak potrebujete ranu vyčistiť, lebo došlo k úrazu v špinavom prostredí, použite napríklad Septonex. Osobne sa mi osvedčil aj Betadine, ktorý vôbec neštípe (neobsahuje alkohol), a teda je vhodný aj pre deti.
Rýchle hojenie rán
Po dôkladnom vymytí a prípadnej dezinfekcii je vhodné ranu ošetriť, aby ste sa vyhli hnisavej a mokvajúcej rane.
Maste a krémy nemusíte používať na všetky rany, tie malé sa vyliečia aj bez nich. No nanesením urýchlite samoregulačné hojivé účinky kože a celý proces liečby bude kratší.
- Kalciová masť je overená klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pokožku regeneruje a zvlhčuje, čím urýchľuje jej hojenie.
- Na ošetrovanie rán je výborný aj krém Bionect, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú. Použiť ho môžete na rôzne akútne, ale aj chronické rany. Rovnako ako kalciová masť ranu zvlhčuje, a zabraňuje tak neželanému vysušovaniu.
- Na rýchle hojenie rán je ako doplnková liečba vhodný liek Wobenzym. Užíva sa vnútorne (ako systémová enzymoterapia). Obsahuje proteolytické enzýmy, ktoré tlmia zápaly a opuchy, a tak sa podieľajú na rýchlejšom hojení. Je vhodný aj na pooperačné stavy, opuchy po úrazoch a stavy, kedy je prítomný zápal. Skracuje čas liečby aj komplikovaných poranení a úrazov.
Ak je to potrebné, ranu zalepte, prípadne obviažte. Leukoplast vymieňajte minimálne raz denne alebo vždy vtedy, keď je vlhký alebo špinavý.
Musí byť bolestivé? Je lepšie pomaly ich stiahnuť alebo to urobiť rýchlo?
Odborné stránky tvrdia, že najmenej bolestivé je pomalé, opatrné odliepanie leukoplastu. Ak je leukoplast príliš pevne prilepený na kožu, ponorte ju na chvíľku do teplej vody alebo priložte vlhký obklad. V prípade, že sa leukoplast nachádza na mieste, kde je ochlpenie, trhajte ho v smere rastu chĺpkov.
Chrasty, ktoré sa tvoria v procese hojenia sami neodtŕhajte, nechajte ich prirodzene odpadnúť. Vyhnete sa tak škaredým jazvám, ktoré by sa vám pri odtŕhaní mohli utvoriť.
Vlhké hojenie rán
Vlhké hojenie sa v súčasnosti považuje za modernú liečbu rán. Svoje pomenovanie dostalo podľa toho, že v oblasti rany sa udržuje zvýšená vlhkosť.
Táto forma liečby je efektívna pri všetkých druhoch rán, no obzvlášť pri veľkých ranách, na ktoré sa používajú antibiotické masti a krémy.
Princíp vlhkého hojenia rán
Základom vlhkého hojenia je to, aby bola rana zakrytá nepriepustnou vrstvou. Tým sa zabezpečí dostatočná vlhkosť v okolí rany a zároveň sa zabráni stratám minerálov a vlhkosti.
Nepriepustná vrstva tiež ochráni ranu pred vonkajšími nečistotami. V mieste hojenia vzniká stála teplota, čo vedie k rýchlejšiemu hojeniu a rana je menej bolestivá. Vo vlhkom prostredí je znížené pH, čo bráni baktériám rozmnožovať sa. Následne dôjde k aktivácii ozdravujúcich samočistiacich enzymatických procesov. To, že je v rane málo kyslíka je paradoxne pozitívne – kožný epitel sa v takomto prostredí rýchlejšie regeneruje.
Prípravky určené na vlhké hojenie
- Pri použití metódy vlhkých rán sa používajú náplaste ako Hydrocoll alebo HydroTac, ktoré obsahujú polopriepustnú vrstvu z polyuretánu. Pri vlhkom hojení rán sa náplaste nevymieňajú tak často, ako pri klasickom hojení, takže ich spotrebujete menej.
- Akutol hydrogél je sprej, ktorý sa používa na vlhké hojenie akútnych rán (popáleniny, odreniny), ale aj chronických rán (bércové vredy, dekubity). Neobsahuje žiadne parabény.
- Ďalší kvalitný produkt je gél Unigel Apotex, ktorý skráti čas hojenia akútnych aj chronických rán. Unigel je vhodný na vlhké hojenie rán, lebo v nich udržuje vlhkosť.
Prírodná liečba rán
Už múdre bylinkárky si prikladali na rany rôzne bylinky – napríklad skorocel, nechtík alebo harmanček. Preto by sme ani my nemali zabúdať na silu fytoterapie a využívať ju aj pri hojení rán.
My vám odporúčame tieto produkty:
- Propolisová tinktúra je čisto prírodný produkt. Obsahuje veľmi vzácny a liečivý včelí propolis. Je určená hlavne na výplachy ústnej dutiny, ale vďaka jej antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam ju môžete použiť aj na rany. Pri jej použití postupujte opatrne, lebo obsahuje lieh, ktorý by mohol ranu dráždiť. Preto najskôr použite len malé množstvo tinktúry a počkajte, ako bude rana reagovať.
- Aj Activon Tube je tiež produktom včiel. Obsahuje med Manuka, ktorý je v medicínskej kvalite. Má antibakteriálne účinky a je určený na čiastočne alebo úplne otvorené rany. Je vhodný aj na pooperačné rany.
Liečba pooperačných rán
A čo robiť v prípade, že chcete urýchliť hojenie pooperačných rán?
Niektoré z vyššie uvedených krémov a mastí sú vhodné len na drobné poranenia.
Avšak, tieto môžete bezpečne použiť aj na hojenie rán v pooperačnom období:
- Bionect – obsahuje kyselinu hylaurónovú, chráni ranu pred vysychaním
- Unigel Apotex – urýchľuje hojenie akútnych aj chronických rán, chráni pred infekciou a absorbuje krv a sekréty z rany
- Activon Tube – antibakteriálny Manuka med, vhodný aj na otvorené rany ako prírodná liečba rán po operácii
Ak sa liečba komplikuje
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, navštívte lekára, mohlo by sa jednať o mokvajúcu alebo zapálenú ranu:
- výrazne červené sfarbenie rany a jej okolia
- opuch
- pocit teplej pokožky v okolí rany
- v okolí rany cítiť nepríjemný zápach
- teplota, horúčka
Neodkladnú lekársku starostlivosť vyhľadajte aj vtedy, ak rana krváca viac ako 20 minút, prípadne je natoľko veľká, že ju bude potrebné zašiť.
Zhrnutie
Malé aj väčšie rany si vyžadujú základné ošetrenia. Niektoré otvorené rany ľahko ošetríte doma, no tie závažnejšie si môžu vyžadovať šitie alebo iný lekársky zákrok.
Dôkladnou dezinfekciou zabránite vzniku hnisavých rán. Na urýchlenie hojenia existujú viaceré masti a krémy, aj tie s prírodným zložením.
- obsah kyseliny hylaurónovej
- vhodný na akútne aj chronické rany (rezné rany, popáleniny, vredy, pooperačné rany)
- na ranu nanesiete tenkú vrstvu krému 2x denne
Zdroje:
- webmd.com – Ako treba vyčistiť ranu?
- webmd.com – Starostlivosť v liečbe rán – čo robiť a čo nie.
- healthline.com
- vpl.sk
mne s hojenim ran pomaha biolampa zo zdraveho nakupu a to aj ked mam po treningu unavene a pretazene svaly tak to zvlada pekne dat dokopy a aj v zime pri chytených dutinách pomáha terapia svetlom jak nič (:
Dobrý deň. Otec má už 35 rokov otvorené rany na ľavej nohe. Po autonehode sa mu dostal trombón do hlavnej tepny na nohe a odvtedy sa mu otvárajú rany. Už sme skúšali dávať Betadine a všeličo možné od krytín až po mastičky ale jediné, čo mu vážne zabralo bol Suprasorb A a P. Lenže suprasorb A už asi prestáva hojiť a na Suprasorb P má otec alergiu. Nezaberá už ani aktívne uhlie a ani striebro. Neviete, čo také by sa na to ešte mohlo dať? K lekárom už nemá význam chodiť lebo na kožnom a cievnom si s tým nevedia rady a naposledy mu na popáleneckom v košiciach privodili silnú alergiu. ďakujem za odpoveď:)
Dobrý deň,
stav vášho otca nie je jednoduchý a ťažko povedať, čo v takejto situácii zaberie. Avšak budem sa snažiť poradiť najlepšie ako viem:
Mohol by pomôcť napr. metakrylátový gél „unigel apotex“, ktorý pomáha urýchľovať hojenie rany. Je na báze sieťovaného kopolyméru. Gél absorbuje z rany tekutiny (sekrét alebo krv), používa sa aj na liečbu chronických a komplikovaných rán (aké má aj váš otec). Udržiava v rane stabilnú vlhkosť a k rane nepriľne (vďaka tomu je potom preväz bezbolestný).
Jeho dávkovanie: 1x za 1 – 2 dni. Rana sa najprv očistí a nanesie sa tenká vrstva gélu (1 – 2 mm) na ranu a na jej blízke okolie. V prípade potreby ranu prekryte sterilným nesavým krytím.
Podobné pomôcky, ako Suprasorb A a P sú:
Ak sa rozhodnete vyskúšať ktorúkoľvek z uvedených alternatív, najskôr konzultujte vhodnosť ich použitia s lekárom, ktorý pozná zdravotný stav vášho otca a jeho predošlú liečbu.
pravdepodobne ma vaš otec bercov vred a na to zaberaju zinkove obvezy alebo zinkova mast
mne zabral wobenzym ked sa mi zle hojila rana po operacii
Môj priateľ je po operácii srdca už je to skoro rok a rána na hrudi mu stále hnisa lekári mu povedali nech si to už skúša liečiť doma. Skúšali sme to repikom ale nič nepomáha stále to hnisa a povedali mu má sa rozhodnúť znovu ísť do nemocnice, ale už je stoho zúfalí nevieme čo ďalej stým robyt a ako máme ďalej postupovať ďakujem
Dobrý deň,
na hnisavé rany sú dobré napríklad prípravky:
Okrem toho môžete vyskúšať ešte liek Wobenzym, ktorý si pochvaľujú mnohí pacienti po operáciách. Pomáha zlepšovať pooperačné stavy, urýchľuje rekonvalescenciu a pôsobí na chronické a recidivujúce zápaly.
Prajem veľa zdravia a dúfam, že niektorý z produktov zaberie.
Dobrý deň. Pred 14 mesiacmi som mal ťažky úraz. Silná strunová kosačka mi posekala nohu na členku až na kosť. Na chirurgii mi ju chceli odrezať nad členkom. bol som zasadne proti. Dávali a dávam si rôzne obklady, noha síce zakryla kosť, je tam veľká diera je to otvorene čo znamená,že to musím mať stále prekryte a nie a nie sa to zaceliť kožou. Nevadí ta diera,len aby to bolo uzatvorene kožou. Noha inač je celkom funkčná až na tie výtoky pri námahe a citlivosť,kedže je to otvorené. Prikladám si strieborne plátky, inadine .medové plátky a iné proti opuchajúce krémy. Neviem či to bude doživotne také otvorene,alebo sa to zcely. Naozaj už neviem čo mám robiť. Každy deň to prevazujem .Ma 42 rokov, zcelý sa to niekedy.
Ďakujem
Dobrý deň,
je zopár dôvodov, prečo sa niektoré rany hoja nesprávne. Pomalé hojenie je bežné napríklad u starších ľudí, ale aj niektoré zdravotné stavy so zhoršeným krvným obehom. Medzi ne patria napr.: cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak (hypertenzia) alebo ochorenia ciev.
Liečba pomaly sa hojacich rán pozostáva:
lieky a iná terapia na zlepšenie prietoku krvi
lieky na zníženie opuchu (medzi také patrí napríklad voľnopredajný liek wobenzym)
odstránenie mŕtveho tkaniva okolo rany, aby sa koža mohla uzdraviť
špeciálne obväzy, ktoré pomáhajú urýchliť hojenie (SUPRASORB antibakteriálne KRYTIE NA RANY)
ak je prítomná bakteriálna infekcia, sú potrebné aj antibiotiká (ktoré predpíše lekár)
Ako si pomôcť doma?
Otvorené rany udržiavajte pokryté špeciálnymi obväzmi na rany (ako sú filmy a hydrogély). Tieto produkty sú špeciálne určené na vytváranie vlhkého prostredia na hojenie rán.
Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamín C. Telo potrebuje vitamín C na tvorbu kolagénu. Denne konzumované čerstvé ovocie a zelenina tiež dodá vášmu telu ďalšie výživné látky potrebné na hojenie rán, ako je vitamín A, meď a zinok.
Na chronickú ranu nepoužívajte antiseptické krémy, spreje ani umývacie prostriedky (zhoršujú hojenie).
Spravujte akékoľvek chronické zdravotné ťažkosti (ako napr. cukrovka).
Nefajčite.
Pravidelné cvičenie zvyšuje prietok krvi, zlepšuje celkové zdravie a urýchľuje hojenie rán. Avšak vo vašom prípade (otvorená rana na členku) by ste sa nadmernej záťaži mali skôr vyhýbať.
za mna wobenzym jednoznacne! prvykrat som si ho davala pri operacii kolena, vyhli sa mi vsetky komplikacie, pekne sa to hojilo…teraz davam aj pri trhani zubov, cakaju ma este dve osmicky, dve uz stastne vonku aj vdaka wobenzymu o tom nepochybujem 🙂
ako pouzit nadraguku na diabeticku nohu mam otvorenu ranu uz dva mesiace a nezaceluje sa