Arytmia je termín, ktorý popisuje nepravidelnú srdcovú frekvenciu. O arytmii srdca hovoríme vo viacerých prípadoch (srdcová frekvencia je zvýšená, znížená, nepravidelná a podobne).
U niektorých ľudí sa arytmia srdca vyskytuje bezpríznakovo, u iných sú typické príznaky ako závraty, točenie hlavy, dýchavičnosť a palpitácie. Zistite, aké sú jej príčiny a ako sa postupuje v liečbe arytmie.
Čo je to arytmia?
Arytmia (iné názvy sú srdcová arytmia, dysrytmia a nepravidelná srdcová frekvencia) je pomenovanie pre skupinu stavov, pri ktorých srdcová frekvencia nie je taká, ako by mala byť.
Hovoriť môžeme o týchto stavoch:
- bradykardia – spomalená srdcová frekvencia
- tachykardia – zrýchlená srdcová frekvencia
- extrasystoly – predčasné srdcové sťahy
- fibrilácie – rýchle, nepravidelné sťahy srdcového svalu
- flutter – srdcové kmitanie je rýchle, no pravidelné
Príčiny arytmie srdca
Ideálna tepová frekvencia zdravého človeka by mala byť v pokojovom stave medzi 60 – 100 úderov za minútu. U športovcov bývajú tepové frekvencie nižšie ako u ľudí, ktorí nevykonávajú fyzickú aktivitu.
Medzi najčastejšie faktory, ktoré môžu spôsobiť arytmiu radíme:
- nadmerné užívanie alkoholu
- diabetes
- predávkovanie kofeínom a inými stimulantmi (vrátane drog)
- vysoký tlak krvi
- nadmerná funkcia štítnej žľazy
- fajčenie
- anatomické zmeny na srdci a podobne
Srdcový sval je citlivý na zmeny koncentrácie niektorých minerálov, preto sa arytmie vyskytujú aj pri nedostatku alebo nadbytku magnézia, vápnika a draslíka.
U zdravých ľudí sú bežné aj arytmie srdca zo stresu. Objaviť sa môžu aj po užití niektorých výživových doplnkov a liekov, napríklad pri antidepresívach.
Liečba arytmie srdca
Nie všetky arytmie sa musia nevyhnutne liečiť. Ak nie sú spojené s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení a pacientovi nespôsobujú žiadne príznaky, môže sa zahájiť len konzervatívna liečba a pacient je sledovaný.
Formy liečby arytmie sú napríklad:
- implantácia kardiostimulátora – využíva sa hlavne pri bradykardii, kedy prístroj stimuluje srdcový sval a zvyšuje srdcovú frekvenciu
- stimulácia srdca elektrickými impulzmi (kardioverzia) – cez gélové podložky sa na srdce pôsobí elektrickými impulzmi a dochádza k obnoveniu normálneho srdcového rytmu
- lieky (antiarytmiká, beta-blokátory a podobne)
- ablácia – posledná možnosť liečby, ktorá sa používa pri pacientoch neodpovedajúcich na kardioverziu ani farmakoterapiu
Liečba srdcovej arytmie bylinkami a výživovými doplnkami
- Omega-3 mastné kyseliny slúžia ako prevencia vzniku arytmií, ich suplementácia je však vhodná aj keď sa arytmie už vyskytujú. Bohaté zastúpenie majú hlavne v rybách a rybom oleji.
- Vitamín C a vitamín E majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, čo sa ukazuje ako efektívne pri liečbe arytmií.
- Strava väčšiny z nás je chudobná na magnézium (horčík). Doplniť ho môžete napríklad minerálkami, banánmi, orechmi a výživovými doplnkami prípadne liekmi. Sledujte si však dennú odporúčaná dávku, nadbytok magnézia vedie k bradykardii.
- Z byliniek sú vhodné: hloh, chochlačka, šišak, valeriána, črievičník.
Zhrnutie
Arytmie sú nepravidelnosti v srdcovom rytme, ktoré vznikajú v organizme buď prirodzene a nie sú závažné (respiračná arytmia), alebo signalizujú nejaký zdravotný problém. Arytmie majú viacero foriem, na základe čoho sa volí aj správna liečba. Pri závažných srdcových arytmiách sa používajú kardiostimulátory, prípadne kardioverzia.
Zdroje: