Pískanie v ušiach, odborne tinnitus, je nepríjemný stav, pri ktorom pacienti pociťujú zvláštne zvuky a vnemy v uchu. Okrem typického pískania sa u niektorých ľudí objavuje aj šumenie, hučanie, zvonenie alebo praskanie v ušiach.
V článku si prečítate viac o pískaní v ušiach, liečbe tinnitu vrátane domácich receptov a byliniek, ktoré sú viac alebo menej účinné na hučanie v ušiach.
Čo to je tinnitus?
Tinnitus (odborne tinnitus aurium) je veľmi častý symptóm, ktorý sa vyskytuje najmä u starších ľudí. V menšej miere sa však objavuje aj u mladších, v zriedkavých prípadoch sa s hučaním v ušiach stretnú aj deti. Tinnitus nie je samostatné ochorenie, jedná sa len o príznak.
Mám sa obávať?
Samotné hučanie v ušiach nespôsobuje stratu sluchu. U ľudí s častým hučaním v ušiach sa následne môže rozvinúť citlivosť na zvuky – hyperakúzia. Pri tinnite – pískaní a šumení v ušiach, dochádza k poškodeniu jemných častí vnútorného ucha. Tie sú zodpovedné za prenos zvukových signálov do mozgu.
Tinnitus má dve formy:
- chronické pískanie a zvonenie v ušiach
- alebo dočasné, krátkodobé
Dĺžka trvania, spolu s inými významnými faktormi (ako napríklad vek, alebo pridružené ďalšie symptómy) nám môžu napovedať o príčine pískania v ušiach.
Príčiny pískania v ušiach
Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré vám môže zvoniť, šumieť a hučať v uchu radíme:
- Prirodzené zhoršovanie sluchu spojené so starnutím – ako sme spomínali vyššie, na tinnitus sú náchylní najmä starí ľudia od 60. roku života. Pre pískanie v ušiach vo vyššom veku je typické to, že sa objavuje na obidvoch stranách a je najintenzívnejšie pri zvukoch s vysokou frekvenciou.
- Na šumenie, pukanie a iné nepríjemné pocity v uchu sú náchylní aj ľudia, ktorí pracujú v prostredí s nadmerným hlukom ako sú rôzne továrne, dielne ale aj koncerty a festivaly.
- Bežnou príčinou šumenia v ušiach môže byť aj nahromadenie ušného mazu. Pri nedostatočnom, alebo naopak nadmernom čistení sa môže ušný kanálik upchávať, čo sa prejaví aj ako šumenie a pukanie v ušiach.
- Tinnitus môže byť spojený aj s chrípkou alebo iným ochorením dýchacích ciest, pri ktorom sú postihnuté dutiny. Nahromadenie hlienu sa prejaví ako bolesť ucha a hučanie v hlave, pocit zaľahnutia v ušiach, pískanie v uchu a podobne.
- Ak ste spozorovali, že vás bolí sánka a následne sa u vás rozvinie tinnitus, môže sa jednať o ochorenie čeľustno-sánkového kĺbu. Ako je to možné? Niektoré nervy, ktoré sa nachádzajú v sánke sú spojené s nervami v uchu. Toto ochorenie je pomerne ľahko liečiteľné, s jeho liečbou vám pomôže zubný chirurg.
Diagnostika tinnitu
Na začiatku vás s najväčšou pravdepodobnosťou vyšetrí všeobecný lekár. Pripravte si informácie o dĺžke a intenzite hučania v ušiach, ale aj zoznam liekov, ktoré v súčasnosti užívate.
Všeobecný lekár vás môže pri podozrení na tinnitus odporučiť k špecialistovi – ušnému alebo nosno-ušno-krčnému lekárovi. Diagnostická metóda je napríklad audiogram – vyšetrenie, pri ktorom sa vytvorí krivka počutia konkrétneho človeka a následne sa vyhodnotí.
Liečba tinnitu
Liečba závisí od toho, čo sa javí ako spúšťač alebo hlavná príčina pískania, hučania a pukania v ušiach. Ak je tinnitus spôsobený iným ochorením, musí sa primárne liečiť toto ochorenie. Liečba tinnitu má viacero foriem: lieky, chirurgické riešenie problému, rehabilitácia (ak je tinnitus spôsobený problémom s krčnou chrbticou), fyzikálna liečba, prípadne alternatívna liečba.
Lieky na tinnitus
Najbežnejšie lieky na hučanie a pískanie v ušiach sú:
- betahistín
- pentoxifylín
- kyselina lipoová
- naftidrofuryl
- piracetam
- kortikoidy
Iná forma terapie tinnitu
Fyzikálna terapia tinnitu zahŕňa napríklad úspešnú hyperbarickú oxygenoterapiu, používanie strojčekov do ucha, ktoré dokážu zmierňovať šumenie a hučanie v uchu. U niektorých pacientov s tinnitom je vhodná aj laserová terapia, prípadne terapia inverznou zvukovou vlnou.
Psychologická liečba tinnitu je založená na dvoch princípoch, kedy sa pacient učí navodiť si, že:
- hučanie v ušiach nepociťuje,
- hučanie v ušiach síce počuje, ale neprekáža mu.
Z alternatívnej liečby tinnitu môžete vyskúšať napríklad tradičnú čínsku medicínu, akupunktúru alebo aurikuloterapiu.
Domáca liečba tinnitu
Jedným z babských receptov na liečbu tinnitu je extrakt zo skalnej ruže. Stačí, keď túto liečivú rastlinu rozdrvíte, napríklad v mažiari alebo mixéri, následne namočíte vatový tampónik do tejto šťavy a potom vložíte do ucha.
Bylinka ginkgo pri hučaní v ušiach
Ginkgo biloba je silne antioxidačná bylina, ktorá výrazne zlepšuje prekrvenie v periférnych častiach tela, ale aj v mozgu. Doteraz však žiadne vedecké štúdie nepotvrdili, že by bolo ginkgo efektívne v liečbe tinnitu, naopak, ukázalo sa, že ma na tento symptóm len veľmi malý vplyv. Ginkgo mierne zlepšuje tú formu tinnitu, ktorá je spôsobená nedokrvením – napríklad pri vaskulitídach a Alzheimerovej chorobe.
Zhrnutie
Tinnitus sa môže objaviť ako prvý symptóm pri niektorých ochoreniach, napríklad Meniérov syndróm alebo poruchy sluchu. U niektorých pacientov sa nepodarí určiť presnú príčinu pískania a hučania v uchu. Liečba je komplexná, poznáme viacero spôsobov, ktorými sa dá tento príznak liečiť.
Prevencia tinnitu je ochrana sluchu, vyhýbanie sa ototoxickým látkam, fajčeniu, nadmernej konzumácii alkoholu a podobne. U rizikových pacientov sú nevyhnutné pravidelné kontroly u ušného lekára.
Zdroje:
ako uskladnovat extrakt zo skalnej ruze na liecbu tinnitus a ako casto menit navlhcene tampony v usiach