Herpes zoster (pásový opar) je pomerne časté infekčné vírusové ochorenie. Jeho priebeh môže byť nekomplikovaný, bez závažnejších rizík. Ochorenie je však rizikové hlavne u starších ľudí.
Zaujíma vás, či je pásový opar nákazlivý a aký je jeho prenos? Aké má príznaky a aká je jeho liečba? Prečítajte si náš dnešný článok, kde sa dozviete všetko ohľadom pásového oparu.
Pásový opar/herpes zoster – čo to je?
Pásový opar je infekčné vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus varicella zoster. Tento vírus radíme medzi herpetické vírusy. Charakteristikou herpetických vírusov je to, že ostávajú v organizme človeka a pri oslabení imunity sa môžu znovu aktivovať.
Prenos
Prenos pásového oparu sa uskutočňuje kvapôčkovou formou ale aj vzduchom a priamym kontaktom. To znamená, že aj kýchnutie, použitie príboru alebo iného predmetu po nakazenom môže zapríčiniť jeho prenos. Vírus sa pri vdýchnutí dostáva do dýchacieho systému, následne do krvi a potom vyvolá na koži typické príznaky. Po prekonaní ochorenia vírus ostáva v nervovom systéme a pri oslabenej imunite môže dôjsť k jeho opätovnému rozšíreniu.
Rizikové faktory
Pásový opar vzniká ako sekundárna infekcia po prekonaní ovčích kiahní. Toto ochorenie prekonala väčšia z nás ešte v detstve a vzniká naň imunita. Ak ste teda už prekonali ovčie kiahne, herpes zoster sa u vás nachádza v latentnej (neaktívnej) fáze. Ochorieť môžete teda teoreticky všetci, prakticky sa pásový opar vyskytne u 10 – 20 % dospelej populácie.
Medzi iné rizikové faktory patrí:
- vyšší vek – šance, že dostanete pásový opar sa výrazne zvyšujú s pokročilým vekom
- znížená imunita
- chronické ochorenia
- liečba imunosupresívami (lieky potláčajúce imunitnú odpoveď, napríklad po transplantáciách)
- onkologickí pacienti, chemoterapia
- stres
MILGAMMA N 100 kapsúl
- liek obsahuje vitamíny skupiny B (benfotiamín, pyridoxíniumchlorid a kyanokobalamín)
- tieto vitamíny sú nevyhnutné pre metabolizmus nervových buniek a používajú sa na liečbu neuropatii
- liečba zápalových a bolestivých ochorení nervov ako je migréna, pásový opar (herpes zoster), diabetická polyneuropatia, obrna tvárového nervu
Pásový opar u detí
U detí sa pásový opar vyskytuje veľmi zriedka. Primárna infekcia herpesom zoster sa u detí manifestuje práve ako ovčie kiahne.
Medzi rizikové faktory na vznik pásového oparu u detí patrí:
- prekonané ovčie kiahne pred 1. rokom života
- matka dieťaťa mala ovčie kiahne v neskorej fáze tehotenstva
Pásový opar v tehotenstve
Podobne ako u detí, aj v tehotenstve sa pásový opar vyskytuje zriedka. Ak sa však aj vyskytne, prognózy u väčšiny tehotných žien sú dobré. V niektorých prípadoch však môže pásový opar v tehotenstve spôsobiť poškodenia plodu.
Ak ste tehotná a v minulosti ste neprekonali ovčie kiahne, vyhýbajte sa akémukoľvek kontaktu s pacientom s pásovým oparom. Ochorenie je pomerne infekčné, preto je potrebné znižovať riziko nákazy na minimum.Príznaky pásového oparu
Inkubačná doba herpesu zoster je 7 – 18 dní.
Príznaky počas prodromálneho štádia
Pred tým, ako sa objavia príznaky sa herpes zoster nachádza v prodromálnom (skrytom) štádiu.
V tejto fáze sa môžu objaviť prvé nešpecifické príznaky:
- bolesti hlavy a kože
- nadmerná citlivosť na dotyk
- mierne zvýšená teplota
U malého percenta prípadov sa objavia aj príznaky podobné chrípke. Prodromálne štádium trvá 1 – 5 dní.
Príznaky počas aktívneho štádia
Pre aktívne štádium ochorenia sú charakteristické príznaky:
- drobné vyrážky na koži
- vyrážky sa po čase naplnia tekutinou
- časom môžu praskať a uvoľňovať svoj obsah
- v niektorých prípadoch sa vyrážky môžu objaviť aj na tvári, čím sa môže infikovať aj dôležitý tvárový nerv – nervus trigeminus, ochorenie je potom veľmi bolestivé
Priebeh ochorenia je tým lepší, čím je nižší vek pacienta. U starších ľudí sa častejšie vyskytnú rôzne komplikácie a liečba je dlhodobejšia.
Liečba pásového oparu
Liečba sa rozdeľuje na akútnu a chronickú.
Liečba akútneho herpesu zoster pacientovi uľaví od bolesti, spomalí rozmnožovanie vírusov a zlepší hojenie pľuzgierikov na koži.
Používajú sa tieto lieky:
- Virostatiká/antivirotiká – skupina liekov, ktorá spomaľuje rozmnožovanie vírusov. Virostatiká nedokážu samotný vírus však usmrtiť (na rozdiel od antibiotík, ktoré baktérie usmrcujú). Na vírusové ochorenia antibiotická liečba neúčinkuje! Antivirotiká účinkujú tým lepšie, čím skôr sa nasadia. Používajú sa liečivá ako aciclovir, famciclovir, valacilovir, brivudin, foscarnet.
- Kortikosteroidy – používajú sa pri ťažších formách pásového oparu. Tlmia bolesť, redukujú zápal a urýchľujú liečbou. Vždy musia byť podávané v kombinácii s antivirotikom.
- Analgetiká – lieky tlmiace bolesť. U mladších pacientov sa používa kyselina acetylsalicylová (od 16 rokov) ibuprofen, paracetamol, pri väčších bolestiach tramadol. Herpes zoster je u starších ľudí bolestivejší, preto sa častejšie používajú rôzne opiáty vo forme náplastí.
- Lokálne sa na pásový opar používajú vysušujúce maste a zásypy, hlavne s obsahom zinku. Pri pásovom opare sa môžete sprchovať, ideálne je masť aplikovať priamo po sprche na vysušenú pokožku. Pri sprchovaní však používajte studenú vodu, aby sa miesto nedráždilo.
- Po sprche si môžete na vyrážky prikladať aj studené obklady.
- Homeopatiká – váš homeopat vám môže odporučiť homeopatiká ako napr. Mezereum – určené na opar, pásový opar a zosterové bolesti, Cantharis alebo Arsenicum Album 15CH.
Prevencia
Herpes zoster patrí medzi ľahko prenosné a pomerne infekčné ochorenia. Ak ste v minulosti neprekonali ovčie kiahne, vyhýbajte sa chorým ľuďom s pásovým oparom. Tehotným ženám sa vo všeobecnosti odporúča vyhýbať veľkým skupinám ľudí, aby sa zbytočne nevystavovali riziku akejkoľvek infekcie.
Ak ste však už ovčie kiahne prekonali, nemôžete sa pásový oparom nakaziť od niekoho kto ho aktuálne má, rovnako ako sa nemôžete znovu nakaziť ovčími kiahňami.
Komplikácie
Pri ochorení, akým je pásový opar môže dojsť ku vzniku niektorých komplikácií.
Toto ochorenie patrí medzi bolestivé choroby. V zriedkavých prípadoch bolesť pretrváva aj po preliečení ochorenia. U niektorých ľudí sa ochorenie rozvinie do posteherpetickej neuralgie. Tento stav je extrémne bolestivý a na jeho liečbu sa využíva sa viacero liekových skupín, vrátane antidepresív a opioidov.
Ak sa herpes zoster objaví na tvári, môže poškodiť tvárové nervy prípadne oko. Zjazvenie očí môže následne poškodiť samotný zrak. Po prekonaní herpesu zoster v oblasti oka sa tiež zvyšuje riziko glaukómu, ktorý môže viesť až k strate zraku.
Nebezpečný sa herpes zoster stáva aj vtedy, keď sa rozšíri na celé telo. Ochorenie sa odborne nazýva zoster generalisatus.
Iné komplikácie zahŕňajú: ochrnutie tváre alebo bránice, poškodenie mozgu, mozgových blán alebo miechy.
Prognóza pásového oparu
Väčšina prípadov pásového oparu má dobrú prognózu. Pri adekvátnej liečbe ostávajú pacienti bez príznakov. Bolestivá herpetická neuralgia sa vyskytuje u 10 – 15 % pacientov, u starších ľudí však až u každého druhého pacienta.
Ochorenie je smrteľné vtedy, keď herpetický vírus postihne mozog alebo miechu a rozvinú sa komplikácie.
Zhrnutie
Pásový opar je vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje najviac u starších ľudí. Herpetický vírus, ktorý ho vyvoláva máme v sebe všetci, ktorí sme prekonali ovčie kiahne. Prenos z človeka na človeka je možný len vtedy, ak osoba ešte neprekonala ovčie kiahne. Inak k ochoreniu dochádza cez reaktiváciu vírusu v tele. Inkubačná doba herpesu zoster je pomerne dlhá. Môže sa prejaviť až za 18 dní.
Liečba je založená na podávaní antivirotík, liekov od bolesti a kortikoidov. Domáca liečba pásového oparu zahŕňa sprchovanie v studenej vode a voľnopredajné vysušujúce maste a zásypy s obsahom zinku.
MILGAMMA N 100 kapsúl
- liek obsahuje vitamíny skupiny B (benfotiamín, pyridoxíniumchlorid a kyanokobalamín)
- tieto vitamíny sa používajú ako liečba zápalových a bolestivých ochorení nervov ako je migréna, pásový opar (herpes zoster), diabetická polyneuropatia, obrna tvárového nervu