Keďže má zaujímalo, čo na pálenie záhy pomáha najlepšie, preštudovala som si túto tému dôkladne. V článku vám spravím prehľad mojich vedomostí a skúseností.
Zistíte, aké sú dostupné lieky na pálenie záhy a aká je vhodná domáca liečba (vrátane praktických rád proti páleniu).
Domáca liečba na pálenie záhy
Aká je domáca liečba pri pálení záhy?
Prečítajte si jednotlivé tipy:
Praktické rady do denného života
Po jedle a pri bolesti si neľahajte. Uľahčili by ste prechod žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo by vyvolalo ešte silnejšie pálenie. Preto skúste vydržať stáť alebo sedieť. Vzpriamená poloha je pre váš žalúdočný trakt v tomto prípade tá najideálnejšia.
Kvalitný matrac
Investujte do kvalitného matraca, ktorý je vyvýšený v hlavovej časti. Spánok v tejto polohe zabráni alebo zmierni pálenie záhy v noci. Vrstvenie vankúšov nie je dobrý nápad. Môžete si narušiť zdravie krčnej chrbtice. Okrem toho sú vankúše príliš mäkké a samotným príznakom by neuľavili.
Úzke oblečenie?
Vyhýbajte sa noseniu opaskov a príliš úzkych nohavíc. Tlakom na žalúdok by sa mohol jeho obsah posúvať smerom na hor, čo nie je vôbec žiaduce.
A čo dvíhanie predmetov?
Ak musíte dvíhať ťažšie predmety, vždy ich dvíhajte s pokrčenými kolenami a predmet dvíhajte silou nôh. Vyhnite sa prehýnaniu v driekovej časti chrbtice. Výsledkom bude zdravý chrbát ale aj znížené riziko pálenia záhy.
Pomôže sóda bikarbóna?
Mnoho ľudí užíva pri pálení záhy sódu bikarbónu. Sóda je zásaditá látka, ktorá neutralizuje obsah žalúdka. Jej časté alebo nadmerné užívanie by však mohla spôsobiť poškodenia žalúdka, preto radšej stavte na bezpečné a overenejšie spôsoby liečby.
Pomoc z lekárne na pálenie záhy
- Užite antacidum. Medzi najúčinnejšie patria napríklad žuvacie tablety Talcid, ktorý je vo forme žuvacích tabliet. Iné antacidum je napríklad Nolpaza, ktorá tiež znižuje produkciu žalúdočnej kyseliny. Užívať sa však musí nalačno a nie je vhodný pre tehotné ženy.
- Alternatíva k liekom na pálenia záhy existuje vo forme homeopatie a čajov. Homeopatický liek Gastrocynesine od známej homeopatickej firmy Boiron sa používa pri ťažkostiach s trávením, pri nafukovaní a pálení záhy. Jeho výhodou je to, že je vhodný aj pre deti do jedného roka.
- Čaje na pálenie záhy obsahujú bylinky ako rumanček, fenikel, levanduľa alebo aníz. V domácnosti hlavne v zime mávame takmer všetci zázvor, ktorý je výborný pomocník pri pálení záhy. Všetky tieto bylinky sa už od dávna používajú pri žalúdočných problémoch a ich účinnosť si už pochvaľovali aj naše múdre staré mamy.
Ktoré rady radšej neposlúchať?
Pri googlení overených rád na pálenie záhy som natrafila na kadečo.
Overený spôsob, ako si pomôcť malo byť napríklad cmúľanie mätových cukríkov alebo pitie mlieka pri pálení záhy. Keď som sa však o tieto metódy zaujímala viac, dozvedela som sa, že vôbec nie sú účinné.
Pálenie záhy a mlieko
Mlieko je síce zásadité, no obsahuje tuky, bielkoviny a veľa vápnika. Všetky tieto látky zvyšujú produkciu žalúdočnej kyseliny. Samotné tíšenie bolesti mlieko zaručí iba keď preteká cez pažerák, následne v žalúdku už nie je vôbec také prospešné. Preto sa jeho konzumácii vyhnite.
Mäta
Mäta je spazmolytikum, a teda uvoľňuje zvierače. Jeden taký zvierač sa nachádza medzi pažerákom a žalúdkom. Jeho funkciou je bránenie spätnému toku žalúdočnej kyseliny späť do vyšších častí tráviaceho traktu. Jeho uvoľnením by sa dialo presne to, čo je pri pálení záhy nežiaduce.
Pálivé jedlá
Niekedy sa verilo, že chilli a iné štipľavé koreniny vyvolávajú pálenie záhy. Sami najlepšie individuálne posúdite, ako na váš korenie vplýva, no mnoho ľudí s touto diagnózou konzumuje chilli bez problémov. Rovnako postupujte pri citrusových plodoch.
Fajčenie
Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom a ak fajčíte, čo najskôr prestaňte. Nikotín zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny, preto by vám okamžite vyvolal pálenie záhy.