Aj keď sú mykózy častejšie u žien, vyskytnúť sa môžu aj u mužov. Hoci je toto ochorenie nepríjemné, nie je veľmi závažné. Väčšinou stačia na vyliečenie len lokálne voľnopredajné lieky.
V dnešnom článku si povieme viac o mykózach v oblasti mužských pohlavných orgánov, ako aj o prevencii a liečbe tohto nepríjemného ochorenia.
Balanitída – mykóza u muža
Balanitída je mykotická (kvasinková) infekcia v okolí penisu, ktorá je vyvolaná kvasinkou Candida albicans. Vyskytne sa u 1 z 20 mužov (pubmed). Zaujímavosťou je, že u mužov, ktorí podstúpili obriezku, sa balanitída takmer nevyskytuje.
Poznáme dve formy mykózy v oblasti pohlavných orgánov muža:
- balanitída – zápal sa nachádza len žaludi
- balanopostitída – zápal je na žaludi aj predkožke
Príčiny balanitídy
Mykóza u mužov môže byť spôsobená viacerými faktormi.
Pohlavný styk
Medzi najčastejšiu formu prenosu patrí sexuálny styk. Mykóza nie je typická sexuálne prenosná choroba, no časté mykózy u žien môžu spôsobiť prenos aj na muža. Naopak, muž môže byť nosičom kvasiniek a ochorenie môže u neho prebiehať bezpríznakovo. Pri pohlavnom styku nakazí ženu, u ktorej s rozvinú príznaky. Preto je pri ochorení dôležité liečiť vždy oboch partnerov súčasne.
Hygiena, strava a nevhodné oblečenie
Oblasť predkožky je náchylná na rast kvasiniek a baktérii preto, že je tvorená vlhkým prostredím. K rozvoju kvasiniek napomáha aj nosenie tesného, prípadne syntetického spodného prádla a nohavíc.
K rozvoju balanitídy prispieva aj nedostatočná hygiena (kedy dochádza k hromadeniu baktérii a kvasiniek v oblasti predkožky), ale naopak aj prehnaná hygiena.
Kvasinky pre svoj život potrebujú cukry, a preto sa častejšie vyskytujú mykózy u ľudí so zvýšeným príjmom cukrov v strave.
Lieky
Aj niektoré lieky môžu viesť k podráždeniu v oblasti pohlavných orgánov. Patria medzi ne lieky zo skupín:
- laxatív
- liekov na spanie (hypnotík)
- liekov od bolesti (analgetík)
- antibiotík
- ale aj antidiabetiká
Rizikové sú hlavne tie lieky, ktoré zvyšujú vyplavovanie cukru močom, pretože sa tak vytvorí vhodné prostredie pre rast kvasiniek.
- Canesten krém sa používa aj na liečbu mykózy u mužov
- obsahuje liečivo klotrimazol (antimykotikum)
- používa sa pri zápaloch žaluďa a predkožky u mužov (balanitis)
Ochorenia
Aj niektoré ochorenia môžu prispieť k rozvoju balanitídy. Sú to reaktívna artritída, nekontrolovaný diabetes, sexuálne prenosné ochorenia (ako napríklad syfilis, trichomonas, gonorrhea).
Príznaky kvasinkovej infekcie u mužov
Ako spoznáte, že by sa mohlo jednať o mykózu?
Charakteristické sú tieto príznaky:
- svrbenie v okolí penisu a na penise
- malé červené škvrny, ktoré môžu prejsť až do bielych pupienkov, ktoré môžu praskať, zapaľovať sa a svrbia
- výtok, ktorý sa ukladá v oblasti predkožky, je typickej bielej hrudkovitej konzistencie (rovnako ako pri mykózach žien)
- tuhšia predkožka
- bolesti na pohlavných orgánoch muža
- bolesti pri močení (spôsobené opuchom vrchnej časti penisu)
Diagnostika mužskej mykózy
Väčšina príznakov mykózy je viditeľná okom, bez potreby inej diagnostiky. Lekár môže zobrať vzorku vášho výtoku, prípadne spraviť výter z močovej rúry. Následne sa urobí kultivácia a potvrdí alebo vyvráti sa výskyt kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcie.
Ak sú infekcie príliš časté alebo vážne, lekár vám môže odporučiť biopsiu. Pri biopsii sa odoberie malý kúsok tkaniva, ktoré je laboratórne vyšetrené. Následne je urobená komplexnejšia diagnostika. Biopsia je robená v lokálnej anestéze.
Liečba mykózy
Liečba mykózy pri bežnom stupni nie je zvlášť komplikovaná a dlhodobá.
- V prvom rade si vyberte vhodné intímne mydlo, keďže bežné mydlá sú častým spúšťačom.
- Na liečbu mykózy sa využívajú voľnopredajné antimykotické lieky. Najčastejšie sa nanášajú vo forme krémov, napríklad Canesten alebo Fungicidin. Tieto krémy nepoužívajte dlhšie ako dva týždne a ak sa vaše symptómy nezlepšujú, vyhľadajte lekára. Mohlo by sa jednať o závažnejšie ochorenie.
Na tlmenie zápalu v oblasti genitálií vám lekár môže predpísať topické kortikosteroidy, ktoré stiahnu zápal.
Pri rozsiahlejších mykózach vám lekár môže predpísať systémové antimykotiká vo forme tabliet.
Nezabúdajte, že ak sa u vašej partnerky potvrdil výskyt vaginálnej mykózy, je nutné preliečiť súčasne oboch partnerov (muža aj ženy)! Predídete tak jej recidíve.Komplikácie balanitídy
Ak je liečba zahájená pri prvých príznakoch ochorenia, komplikácie nie sú časté. Dochádza k nim skôr pri neliečených infekciách. Prejaviť sa môžu ako tvorba jaziev v oblasti penisu, nedostatočná prekrvenie a bolestivosť v hornej časti penisu.
Fimóza
Fimóza je stav, kedy sa u muža predkožka nedá stiahnuť. Prirodzene sa vyskytuje u malých detí do veku 3 rokov. Ak sa však fimóza dlhodobo nelieči a prechádza do chronického štádia, môže byť podnetom na vznik balanitídy. Neliečená fimóza v dospelosti sa musí odstrániť chirurgicky.
Dermatitída
Alergická dermatitída je ochorenie, ktoré sa prejavuje podobne ako balanitída. Nie je však vyvolaná kvasinkou, ale alergénom. Dôjsť k nej môže napríklad pri použití nového pracieho prášku alebo aviváže. U muža sa prejavuje svrbením alebo vyrážkou. Zápal pri alergickej dermatitíde môže vyústiť do tvorby jaziev a zúženiu močovej rúry.
Prevencia kvasinkových infekcií
Prinášame vám pár tipov, ako sa vyhýbať mykózam v oblastí penisu:
- Po sprche si dôkladne vymyte mydlo z oblasti penisu.
- Nepoužívajte parfumované mydlá alebo mydlá vysušujúce pokožku.
- Nepoužívajte parfumované spreje a voňavky v oblasti genitálií.
- Noste voľné spodné prádlo z kvalitných prírodných materiálov.
- Znížte príjem cukrov.
- Užívajte probiotiká.
- Pri pohlavnom styku používajte kondóm.
V prípade častých recidivujúcich mykóz navštívte imunológa, nakoľko sa môže jednať o prejav zníženej imunity (imunodeficiencie).
Záver
Pri skorom zahájení liečby nie je mykóza závažné ochorenie, poradíte si s ním voľne dostupnými prípravkami bez predpisu. Je veľmi dôležité, aby bol pri infekcii jedného partnera vždy preliečený aj druhý partner (aby sa zabránilo vzájomnému prenosu).
- krém s antimykotickým účinkom
- pôsobí proti baktériam, kvasinkám a plesniam
- vhodný pri zápale žaluďa pohlavného údu u mužov (balanitída) a tiež pri zápale vonkajších rodidiel u žien
Zdroje: