Kašeľ u detí je veľmi častým dôvodom, pre ktorý rodičia vyhľadajú detského lekára. Kašeľ u detí môže mať rôzne príčiny a formy, liečba sa mierne líši od liečby kašľa u dospelých.
Pripravili sme pre vás prehľad typov kašľa + lieky vhodné na detský kašeľ.
Kašeľ u detí – príčiny a formy
Kašeľ u detí, rovnako ako u dospelých, je obranný mechanizmus dýchacích ciest. Vzniká ako následok vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, no objaviť sa môže aj ako príznak niektorých chronických ochorení (napr. astma bronchiale).
Po pobyte v prašnom prostredí, pri expozícií chemickými látkami alebo inými dráždivými vplyvmi (vrátane cigaretového dymu) sa taktiež ako prejav čistenia dýchacích ciest objavuje kašeľ.
Kašeľ u detí podľa dĺžky trvania
Podľa toho, ako dlho kašeľ trvá ho rozdeľujeme na:
- akútny – je bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, trvá do 3 týždňov, tvorí 80 % všetkých foriem kašľa u detí
- subakútny – býva vyvolaný nezvyčajnejšími baktériami, akými sú napríklad mykoplazmy alebo chlamýdie, trvá do 8 týždňov
- chronický – alebo aj dlhodobý kašeľ by mal byť vždy dôkladne diagnostikovaný, aby sa zistila jeho príčina a liečilo sa samotné ochorenie (nie len príznak, ktorým je kašľanie)
Kašeľ u detí bez teploty
Takmer u každého dieťaťa sa z času na čas stretneme s kašľom bez teploty. Ak dieťa sem-tam zakašle, nemusí sa hneď jednať o ochorenie. Dýchací trakt sa môže len jednoducho čistiť od balastných látok práve obranným reflexným mechanizmom kašľa.
U detí je dôležité zvažovať aj to, či kašeľ nie je spôsobený vdýchnutím cudzieho telesa. V takomto prípade je nevyhnutné vyšetrenie lekárom, ktorý posúdi, či teliesko neblokuje dýchanie dieťaťa.
Typy kašľa u detí
Podobne ako u dospelých, aj detský kašeľ sa rozdeľuje na:
- hlienovitý, vlhký kašeľ
- a dusivý, suchý kašeľ
Aké sú medzi nimi rozdiely?
Hlienovitý, vlhký kašeľ u detí
Pri tomto druhu kašľa dochádza k vykašliavaniu hlienu (spúta), ktorý môže mať rôzne zafarbenie. Žltkastý až zelený hlien je zvyčajne znakom bakteriálnej infekcie, priesvitný skôr vírusovej infekcie.
Čo na vlhký kašeľ u detí?
Na vlhký kašeľ sú pre deti vhodné lieky:
- Mucosolvan Junior
je sirup s liečivom ambroxoliumchlorid. Používa sa na uľahčenie vykašliavania pri vlhkom kašli (chronickom aj akútnom). Liek Mucosolvan junior je vhodný pre deti už od narodenia. - Ak máte radi prírodné produkty, Hedelix môže byť pre vás dobrou voľbou. Obsahuje extrakt z brečtanových listov, ktoré sa dlhodobo používajú pri tlmení vlhkého kašľa a pri ochoreniach dýchacích ciest. Hedelix sirup môžu užívať už dojčatá, no využiť ho môžu aj dospelí.
Suchý, dusivý kašeľ
U detí je táto forma častejšia ako vlhký kašeľ. Deti sa pri ňom často budia zo spánku. Suchý kašeľ je najintenzívnejší najmä v skorých ranných hodinách. Ak je suchý kašeľ spôsobený vírusovou infekciou, približne po 5 dňoch sa mení na vlhký.
Dusivý, úporný kašeľ môže byť aj syndrómom aj niektorých ochorení, napríklad vyššie spomínanej astmy, gastroezofageálneho refluxu, zápalu pohrudnice, zriedka cystickej fibrózy a mnohých iných chorôb.
Čo na suchý kašeľ u detí?
Na suchý kašeľ sú pre deti vhodné lieky:
Robitussin Junior s obsahom dextrometorfániumhydrobromidu je vhodný pri suchom kašli a pri nutkavom dráždení na kašeľ. Liek nie je vhodný pre deti do 2 rokov.- Junior-angin, sirup s príchuťou čerešne, ktorý tlmí suchý kašeľ a je efektívny v liečení bolesti v hrdle. Použiť ho môžete pri angínach, ale aj iných nebakteriálnych bolestiach hrdla a suchom kašli. Tento sirup je vhodný pre deti od 1 roka.
Zhrnutie
V dnešnom článku ste sa dozvedeli o dvoch formách kašľa, ktorými sú suchý a vlhký kašeľ. Dôležité je vedieť ich rozlíšiť, pretože každý typ kašľa má inú liečbu. Typ kašľa je dôležitý aj v samotnej diagnostike.
Na vlhký, produktívny kašeľ používame látky expektoračné, na suchý, dráždivý kašeľ naopak antitusiká. Dlhodobý kašeľ u detí by mal byť vždy konzultovaný s lekárom, pretože sa môže jednať o symptóm iného ochorenia.
Zdroj: