Čo na migrénu a bolesť hlavy v tehotenstve?

Počas tehotenstva sa žena stretáva s viacerými druhmi bolesti. Niektoré sú prirodzené a súvisia so zmenami ženského tela a prípravou na pôrod. No bolesť hlavy a migrény v tehotenstve sú nepríjemné stavy, ktoré si zväčša vyžadujú dostatok oddychu a niekedy aj užitie tabletky.

Ak sa u vás migrény vyskytovali aj pred obdobím tehotenstva, je šanca, že sa vám nevyhnú ani teraz…

Zistite, čo na bolesť hlavy v tehotenstve? Viete, aké lieky môžete užiť? A kedy s migrénami v tehotenstve treba už ísť k lekárovi?

Migréna a bolesť hlavy v tehotenstve

Dobrou správou pre ženy, ktoré pred obdobím tehotenstva trpeli na migrény je to, že počas tehotenstva sa migrény vyskytujú zriedkavejšie. No neplatí to u všetkých žien na 100 %.

Príčiny migrén

Príčiny migrény a bolesti hlavy doteraz nie sú úplne definované.

Migrény môžu byť spôsobené viacerými faktormi:

  • poruchy cirkulácie v cievach oblasti hlavy
  • zmeny v hladinách neurotransmiterov (serotonín)
  • a zmeny v nervových dráhach

Na výskyt migrén má významný vplyv aj hormón estrogén. To vysvetľuje, prečo sa intenzita výskytu migrén v tehotenstve u žien zvyčajne znižuje.

Svoj vplyv má aj životospráva, úroveň stresu a kvalitu spánku. Určite ste sa stretli s tým, že v deň, keď pijete málo vody ste náchylnejšia na bolesť hlavy. To isté platí aj o bolesti hlavy v tehotenstve.

Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára

Ak je bolesť hlavy v tehotenstve sprevádzaná príznakmi ako nevoľnosť, pocit na odpadnutie, poruchy videnia je nevyhnutné navštíviť čo najskôr lekára. Mohlo by sa jednať o závažný stav – preeklampsiu. K preeklampsi dochádza v druhej polovici tehotenstva a je charakteristická vysokým tlakom krvi, výskytom proteínov v moči a opuchom v oblasti nôh.

Bolesť hlavy v tehotenstve

Čo na bolesť hlavy v tehotenstve

Na liečbu migrény sa využívajú lieky proti bolesti (tzv. analgetiká).

Čo pomáha ak vás trápi bolesť hlavy v tehotenstve?

  • Najvhodnejší je paracetamol (Paralen), ktorý je bezpečný počas celých 9 mesiacov tehotenstva.
  • Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) sa nesmie používať v poslednom trimestri tehotenstva. V prvých dvoch trimestroch sa má užívať len vtedy, keď je to nevyhnutné a používajú sa čo najnižšie dávky.
  • Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpirin) sa kvôli riziku zvýšenej krvácanlivosti nepoužíva v 3. trimestri tehotenstva, v 1. a 2. sa používa len v nevyhnutných prípadoch.

Ergotamíny sú veľmi účinné lieky využívajúce sa na liečbu migrén, ich používanie v tehotenstve je však kontraindikované.

Triptány užívajte len vtedy, keď vám to odporučí váš lekár.

Čo okrem liekov pomáha na migrénu v tehotenstve

  • V období tehotenstva veľa oddychujte. Istá forma obáv o dieťatko a vás je prirodzená. Aj keď je to náročné, snažte sa eliminovať stres a obavy a užívajte si toto krásne obdobie.
  • Spoznajte potraviny a iné spúšťače, po ktorých sa vám objaví migréna. Vhodné je písať si migrénový denník. Častým spúšťačom je tyramín, ktorý sa nachádza napríklad v syroch, údených rybách a mäse.
  • Pravidelná prechádzka aspoň po dobu 30 minút tiež zníži šance, že sa u vás vyskytne nepríjemná bolesť hlavy.
  • Kosmín pri bolestiach hlavy a migréne je emulzný gél, ktorý sa používa na zmiernenie príznakov migrény, bolesti hlavy a nepokoja. Je bez parfumov a nie je dráždivý. Natiera sa na spánky, čelo a zátylok. Po jeho aplikácii dochádza k príjemnému prekrveniu v oblasti nanesenia.

Zhrnutie

Migréna a bolesť hlavy sa v tehotenstve obyčajne vyskytujú v menšej frekvencii ako pred obdobím tehotenstva.

Z liekov na bolesť hlavy v tehotenstve využívame najčastejšie Paralen. O všetkých nových liekoch sa poraďte vždy s lekárom. V období tehotenstva bez konzultácie neužívajte lieky, ktoré vám lekár predpísal pred tehotenstvom.

Silná bolesť v hlavy v tehotenstve môže signalizovať preeklampsiu. Ak bolesť hlavy neustupuje, prípadne je v kombinácii s inými príznakmi (zvracanie, poruchy videnia, pocit na odpadnutie), navštívte čo najskôr lekára.

Zdroje:

!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem