Glutén (lepok) je bielkovina, ktorá sa nachádza v obilninách ako pšenica, raž, jačmeň a špalda. Vďaka gluténu je pečivo nadýchané, lepok sa podieľa na jeho konzistencii. Niektorí ľudia sa však zo zdravotných dôvodov musia gluténu vyhýbať a dodržiavať striktnú diétu. Aké má bezlepková diéta pravidlá?
Najfrekventovanejšie ochorenie, pri ktorom sa musia pacienti vyhýbať gluténu je celiakia. Ak ste celiatik, čítajte ďalej, aké sú povolené potraviny a čo nejesť pri tomto ochorení.
Ako vyzerá jedálniček pri bezlepkovej diéte?
Na prvý pohľad to vyzerá tak, že glutén sa nachádza temer všade a stravovať sa bez lepku nie je reálne. Nie je to však tak. Bezlepková diéta, ak je ponímaná kvalitne a pestro, je veľmi zdravá, odľahčuje trávenie (aj u zdravého človeka) a zmierňuje príznaky viacerých ochorení tráviaceho traktu.
Ktoré potraviny sú teda vhodné pri bezlepkovej diéte?
Nie všetky obilniny obsahujú lepok.
Obilniny bez lepku sú napríklad:
Veľkú časť jedálnička by mala tvoriť čerstvá zelenina alebo ovocie. Ak sa zelenina tepelne upravuje, vhodná je príprava na pare alebo dusením. Zeleninu nevarte dlho, pretože tým stráca veľa vitamínov a minerálov.
Vedeli ste, že… (ČO NEJESŤ!)
V niektorých mrazených produktoch s obsahom zeleniny alebo ovocia môže byť pridaný lepok. Platí to aj pre niektoré konzervované ovocie a zeleninu, preto si vždy radšej skontrolujte všetky obaly. Rizikové môže byť aj sušené ovocie, preto si vyberajte to, ktoré obsahuje len 100 % daného ovocia.
Prirodzene bezlepkové sú aj bielkovinové produkty, napríklad:
- mliečne výrobky
- mäso
- ryby
- strukoviny
- oriešky a semienka
Pre vegetariánov, ale aj ľudí ktorý sa snažia obmedziť mäso sú vhodné aj vegetariánske produkty zo sóje a iných rastlinných náhrad mäsa. Niektoré z nich však obsahujú napríklad múku a nie sú bezlepkové, preto si pri týchto polotovaroch vždy skontrolujte ich zloženie.
Ďalšou nevyhnutnou zložkou stravy sú tuky, ktoré sú v prirodzenej forme tiež bezlepkové. Kvalitne tuky sú napríklad v olivovom, sezamovom alebo tekvicovom oleji, v avokáde, orechoch a semienkach.
A ako je to s múkou?
Múky s obsahom lepku sú napríklad pšeničná, ražná alebo špaldová.
Múky bez lepku sú:
- sójová múka (poprípade múky z iných strukovín, napr. z cíceru)
- kukuričná múka
- tapioková múka
- ryžová múka
- zemiaková múka
- amarantová múka
- pohánková múka
- pšenová múka
- ciroková múka
- múky zo strukovín
- tekvicová múka
- maková múka
- mandľová múka
- gaštanová múka
- kokosová múka
Bezlepkové múky môžete používať namiesto tých klasických, každá má však o niečo iné vlastnosti a chuť, preto si ku každému typu múky musíte pozrieť vhodné recepty.
Recepty pri bezlepkovej diéte
Aby sme vás presvedčili, že bezlepkové stravovanie môže byť chutné, rýchle a zdravé, prinášane vám jednoduchý recept na banánové lievance bez múky.
Postup je veľmi jednoduchý:
- V rovnakom pomere zmiešajte vajíčko s banánom (1:1,2:2,3:3…), kým nepripravíte cesto.
- Následne lievance opražte na kokosovom oleji.
- Na vrch môžete dať čerstvé bobuľové ovocie a následne polejete ryžovým, javorovým alebo datľovým sirupom.
Viac zaujímavých receptov, prehľadne roztriedených podľa kategórií nájdete na stránke celiakia.sk.
Zhrnutie
Bezlepková diéta je forma stravovania nevyhnutná pri niektorých ochoreniach. V poslednej dobe sa však teší popularite aj u ľudí, ktorí sa snažia stravovať zdravšie, prípadne je u nich vyššie riziko rozvoja tráviacich ochorení.
Čo nejesť pri bezlepkovej diéte?
Vyhýbajte sa všetkým potravinám, ktoré obsahujú glutén. Veľký pozor si dajte u polotovarov, do ktorých je lepok často pridávaný aj tam, kde by ste ho nečakali.
Povolené potraviny pri bezlepkovej diéte sú gluten free múky a produkty z nich, ovocie, zelenina, zdravé bielkoviny (chudé mäso, ryby, strukoviny) a prospešné tuky (olivový olej, sezamový olej, avokádo, semienka).
Čo to je lepok (glutén)? Kedy sa mu treba vyhýbať? Aké má príznaky alergia na lepok? Zistíte ? v tomto článku.
Zdroje: