Kurie oko je veľmi častý kožný problém, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. Najčastejšie sa vyskytuje na nohe, objaviť sa však môže aj na ruke. Ak kurie oko nie je adekvátne ošetrované, môže byť bolestivé a jeho odstránenie bude o to náročnejšie.
V článku sa dozviete, prečo a ako dochádza k tvorbe kurieho oka, v čom spočíva liečba tohto kožného útvaru a čo na kurie oko zaberá.
Čo je to kurie oko?
Kurie oko (odborne clavus) je ohraničené ložisko zhrubnutej kože (hyperkeratóza), ktoré má zvyčajne prítomné aj stredové ložisko. Kurie oko vzniká ako následok permanentného tlaku a trenia na oblasť kože, pod ktorou sa nachádza kosť a jeho účelom je ochrana vnútornejších štruktúr.
Ako spoznáte, že sa jedná o kurie oko?
- Koža na nohe má v mieste kurieho oka viditeľne inú štruktúru, je stvrdnutá, zhrubnutá, môže byť žltšia.
- Miesto, kde sa kurie oko vyskytuje môže byť citlivejšie na dotyk.
- Časom sa objavujú bolesti, najmä pri chodení.
- Okolie kurieho oka sa môže zapáliť, koža je červená prípadne teplá.
Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia s diabetom a ochoreniami, pri ktorých je znížené prekrvenie v oblasti chodidiel. U nich sa kurie oko môže rozvinúť do rôznych otvorených rán, ktoré sa ťažšie hoja.
Čo spôsobuje vznik kurieho oka?
Dôvodov, prečo sa u niekoho kurie oko objaví môže byť viacero. Medzi najčastejšie patrí nosenie nevhodnej obuvi (napríklad príliš tesnej, bez ortopedickej stielky, z nekvalitných materiálov), padnutá klenba a nedostatočné obrusovanie zrohovatenej kože na chodidlách.
Kurie oká sa častejšie zvyknú tvoriť u ľudí, ktorí väčšinu dňa stoja a u ľudí, ktorým sa intenzívnejšie potia nohy.
Obuv
Na kurie oká sú náchylnejšie ženy – jedným z vysvetlení je napríklad nosenie vysokých podpätkov, ktoré pre klenbu nie sú zdravé. Nepotešíme však ani priaznivcov bare foot topánok alebo chodenia naboso – u týchto ľudí dochádza k prirodzenému hrubnutiu kože na chodidlách, tým pádom častejšie vznikajú aj kurie oká.
Starší ľudia
U starých ľudí dochádza k poklesu tukového tkaniva, ktoré má ochrannú funkciu a slúži ako bariéra medzi vonkajším prostredím a hlbšími štruktúrami, v tomto prípade kosťou. Vekom sa teda šance na rozvoj kurieho oka zvyšujú a starší ľudia by preto malo venovať vyššiu pozornosť hygiene nôh.
Opakovaný pohyb
Ruka je ďalším miestom, kde sa zvykne tvoriť kurie oko. Stretávajú sa s ním najmä manuálne pracujúci ľudia, ale aj hudobníci a športovci, ktorí pravidelne opakujú jeden a ten istý pohyb alebo tlak na dané miesto – napríklad cyklistika, tenis a podobne.
Miesta výskytu kurieho oka
Na chodidle sa kurie oko najčastejšie objaví na:
- pod prstami
- medzi prstami
- na bokoch chodidla
- v oblasti päty
Liečba kurieho oka
Na začiatku (od prvého objavenia kurieho oka) je jeho odstránenie jednoduchšie. Ak sa kurie oko dlhšie nelieči jeho odstránenie bude zdĺhavejšie a je možné, že bude potrebná aj pomoc kvalifikovanej pedikérky, prípadne chirurgické odstránenie kurieho oka.
Všeobecný postup pri liečbe kurieho oka je nasledovný:
- Nohy pravidelne namáčajte do kúpeľa, ideálne je pridať aj soľ na to určenú.
- Pravidelne si hydratujte chodidlá nôh, aby ste zabránili vysušovaniu a rohovateniu pokožky.
- Keď je koža dostatočne pripravená, môžete kurie oko mierne opilníkovať pemzou na nohy.
- Následne je vhodné použiť prípravky, ktoré vám pomôžu odstrániť zvyšky kurieho oka. Najčastejšie obsahujú kyselina salicylovú (alebo koloidné vankúšiky, ktorá majú keratolytické účinky – pomáhajú odstraňovať odumreté bunky).
Čo na kurie oko – prípravky z lekárne
- Cosmos na kurie oká je prípravok bez kyseliny salicylovej. Namiesto toho obsahuje špeciálny hydrokoloidný vankúšik, ktorý zmäkčuje vrchnú vrstvu kurieho oka a zľahčuje jeho odstránenie. Výhodou náplaste je jej vodeodolnosť, ktorú oceníte najmä v lete pri kúpaní.
- Na kurie oká na prstoch (nohy aj ruky) vám odporúčame Hansaplast náplaste na kurie oká. Ich špeciálny tvar zaručuje okamžitú úľavu v exponovanom mieste.
- Ak hľadáte náplasť na kurie oko s kyselinou salicylovou, odporúčame vám Urgo Coricide. Jednotlivo balené náplaste sú vhodné na mäkké aj tvrdé kurie oká, ale aj na odstraňovanie mozoľov. Prípravok nie je vhodný pre deti do 6. rokov.
- Náplaste Saliver s kyselinou salicylovou sú ďalšie kvalitné náplaste na kurie oká, registrované ako zdravotnícka pomôcka. Zaujímavé svojim zložením – obsahujú 20 % kyselinu salicylovú, ktorá je rozpustená v matrici hydrogélu. Sú vhodné nielen na kurie oká, ale aj rôzne formy bradavíc. Môžu sa používať aj na liečbu kurieho oka u detí, sú bezbolestné a ľahko aplikovateľné.
- Koloidum forte je roztok kyseliny mliečnej a salicylovej. Používa sa na liečbu bradavíc, kurieho oka na nohe alebo ruke. Aplikuje sa dvakrát denne, používa sa maximálne po dobu 10 dní.
Voľnopredajné prípravky na odstránenie kurieho oka používajte vždy podľa návodu. Pri liečbe kurieho oka je nevyhnutná trpezlivosť a pravidelná starostlivosť. Ak by liečba nebola úspešná, obráťte sa na lekára alebo pediatričku so špecializáciou na medicinálnu pedikúru.
Prevencia
Kurie oko patrí medzi útvary, ktoré sa zvyknú vyskytnúť opakovane. Po jeho odstránení je teda dôležité zvoliť správnu prevenciu, aby ste minimalizovali riziko jeho opätovného výskytu.
- Noste kvalitnú obuv, prsty by nemali byť v topánke stlačené a pri chôdzi by noha nemala bolieť.
- Vhodné sú ponožky, ktoré sú hrubšie v oblasti prstov – redukuje sa trenie a tlak v najnáchylnejšej oblasti.
- Ak sa vám kurie oko zvykne tvoriť po bokoch chodidla alebo pri päte, na tieto oblasti môžete použiť náplaste, ktoré dobre prepúšťajú vzduch ale zároveň chránia kožu na chodidle.
- V prípade, že máte kožu náchylnú na keratózu odporúčame vám pravidelnú návštevu pedikérky. Ak je to pre váš finančne náročné, kúpte si pemzu na chodidlá a používajte ju na obrusovanie zrohovatenej pokožky na pravidelnej báze.
- Veľmi dôležité je aj zastrihávanie nechtov na nohách, pretože dlhšie nechty zvyšujú riziko rozvoja kurieho oka.
- Prevencia kurieho oka na ruke spočíva nosení rukavíc pri práci alebo športe a taktiež v hydratovaní pokožky na rukách.
Zhrnutie
Kurie oko je útvar formovaný zhrubnutím pokožky v určitom mieste, kde sa vyskytuje silnejší tlak. Najčastejšie je to na chodidle alebo na prstoch nôh alebo rúk.
Čo na kurie oko?
Liečba kurieho oka je časovo náročnejšia a vyžaduje si viac trpezlivosti, je však dôležité zahájiť ju čo najskôr, inak sa stav kurieho oka môže zhoršovať. Voľnopredajné prípravky určené na odstránenie kurieho oka fungujú na princípe zmäkčovania stvrdnutej kože – majú emoliačné a keratolytické účinky. Po ich použití je potrebné kožu obrúsiť pemzou a následne pravidelne hydratovať.
- obsahuje 20 % kyselinu salicylovú, ktorá je rozpustená v matrici hydrogélu
- na kurie oká, ale aj rôzne formy bradavíc
- vhodné aj na liečbu kurieho oka u detí
Zdroje: