Určite ste už zažili pocit studených nôh prípadne rúk. U niektorých ľudí sa však vyskytujú studené končatiny permanentne. Nie je to len nepríjemný stav, môže sa jednať o príznak toho, že v organizme sa niečo deje.
Raynaudov syndróm je stav, pri ktorom dochádza k nedokrveniu končatín. Podľa čoho ho spoznáte? Aký je rozdiel medzi Raynaudovou chorobou a Raynaudovým syndrómom?
Raynaudov syndróm – syndróm studených končatín
Raynaudov syndróm je spôsobený poruchami periférnej cirkulácie a nedostatočným cievnym systémom.
Príznaky
Stav je charakteristický tým, že pacientom náhle a intenzívne zbelejú prsty na rukách a/alebo nohách. Prsty sú chladné, stav môže byť spojený aj s mravenčením a pocitom tŕpnutia.
Po zbelení prstov sa môže objaviť zmena farby na modrú, pri ohrievaní končatín koža zvykne sčervenať. Spúšťačom stiahnutia kapilár a ciev býva najmä chlad, u niektorých ľudí to môže byť aj emočné vypätie a stres.
Výskyt a riziká
Raynaudov syndróm sa vyskytuje viac u žien, náchylnejší sú naň aj ľudia, ktorí sa dlhodobo vyskytujú v regiónoch s nižšou teplotou. Vplyv má aj genetika, rizikovejší sú ľudia s Raynaudovým syndrómom v rodinnej anamnéze.
U väčšiny ľudí Raynaudov syndróm nevedie k invalidite a je pomerne ľahko liečiteľný. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže neliečený Raynaudov syndróm viesť k tvorbe vredov, gangrén, prípadne k amputácii postihnutej ruky alebo nohy.
Raynaudov syndróm je prejavom iného ochorenia. Najčastejšie hovoríme o takzvanej vazoneuróze, no môže sa jednať aj o syndróm karpálneho tunela, prípadne iné ochorenia spojivových tkanív. Raynaudova choroba je samostatným ochorením, vyskytuje sa napríklad ako choroba z niektorých špecifických povolaní, pri ktorých mohlo dôjsť k úrazom a otrasom ruky.
Liečba Raynaudovho syndrómu
Pri miernych formách Raynaudovho syndrómu si pacienti vystačia s režimovými opatreniami, pri stredne závažných a ťažších formách je nevyhnutné aj užívanie liekov.
Na liečbu sa využívajú hlavne lieky, ktoré rozširujú cievy, napríklad:
- Blokátory vápnikových kanálov – lieky, ktoré relaxujú hladký sval v cievach, využívajú sa aj na liečbu krvného tlaku. Medzi blokátory vápnikového kanála patrí napríklad: nifedipín, amlodipín, felodipín.
- Vazodilatátory – rozširujúce účinky na cievy majú aj mnohé iné lieky z rôznych skupín, napríklad losartan (antihypertenzívum), sildenafil (liek na erektilnú dysfunkciu), fluoxetín (antidepresívum), prípadne prostaglandíny.
Zhrnutie
Raynaudov syndróm nie je závažné ochorenie. Jeho príznaky však môžu byť nepríjemné – studené, biele prsty, v ktorých môže pacient pociťovať mravenčenie. Ľudom s týmto problémom sa odporúča obliekanie vo vrstvách, vyhýbanie sa nadmernému chladu, v zime musia byť samozrejmosťou rukavice. Na vazokonstrikciu (stiahnutie ciev) má silný vplyv aj fajčenie. Vhodné je pravidelné cvičenie, ktoré rozprúdi krv aj do periférnych oblastí tela.
Ste to vy, kto v domácnosti vždy zapína radiátory, používa hrubé ponožky a miluje teplé deky?
Potom si určite prečítajte ? článok o studených končatinách. Zistíte, kedy sú studené končatiny ešte v poriadku a kedy už treba vyhľadať lekára + príčiny ich vzniku.
Zdroje: