Prostatitída (zápal prostaty) je relatívne časté urologické ochorenie. V oblasti prostaty je prítomný zápal a opuch. Hrádza a oblasť podbrušia sú bolestivé, pacient má ťažkosti s močením a často sa vyskytuje aj teplota.
V článku vám prinášame prehľad príznakov zápalu prostaty, aká je dostupná liečba (lieky aj bylinky) a iné zaujímavé informácie.
Čo je to prostatitída (zápal prostaty)?
Prostatitída je zápal a opuch prostaty. Prostata sa nachádza u mužov v blízkosti močového mechúra. K ochoreniu dochádza vo všetkých vekových skupinách, najčastejšie u mužov do 50. roku života.
Zápal prostaty a jeho príčiny
Prostatitída má dve formy
- chronický zápal prostaty (trvá viac ako 3 mesiace)
- akútny zápal prostaty (trvá menej ako 3 mesiace)
Existuje viacero príčin, prečo k ochoreniu dochádza. Zápal môže mať bakteriálny pôvod, kedy sa do urogenitálneho traktu dostáva infekcia (najčastejšie sú to E. coli, enterokoky a pseudomonády).
Iné príčiny zápalu prostaty sú napríklad poškodenia nervov po operácii alebo úraze. Zápal sa môže objaviť aj po nechránenom análnom styku. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u mužov, ktorý majú zavedení katéter v močovej rúre, prípadne boli na vyšetrení prostaty ako biopsia a cytoskopia.
Príznaky zápalu prostaty
Medzi príznaky zápalu prostaty patria:
- bolesť alebo diskomfort pri močení (dysúria)
- časté močenie, hlavne noci
- nutkanie na močenie
- moč je zakalený, môže obsahovať stopy krvi
- bolestivosť v oblasti pohlavných orgánov až do oblasti análneho otvoru
- bolesť sa môže objaviť aj v slabinách, v krížoch, v bruchu
- pri bakteriálnom zápale prostaty sa objavuje horúčka a príznaky podobné chrípke
Liečba
U pacientov s diagnostikovanou bakteriálnou prostatitídou sa na liečbu používajú antibiotiká. Liečba je dlhšia, mala by trvať aspoň 4 – 6 týždňov. Dôvodom je predchádzanie vzniku rezistentných kmeňov, ktoré by následne spôsobili opakovanú infekciu.
Je dôležité, aby ste antibiotiká užívali správne – dodržujte časové rozostupy a doužívajte celé balenie. V závažných prípadoch sa na liečbu môžu použiť aj intravenózne antibiotiká. Nevyliečená prostatitída môže prejsť do chronického štádia.
Iné lieky na zápal prostaty sú alfa blokátory (lieky relaxujúce svalstvo v oblasti močového mechúra) a nesteroidné antiflogistiká (tlmiace zápal).
Bylinky ako výživové doplnky
Na prevenciu, ale aj samotnú liečbu môžete využiť aj voľnopredajné výživové doplnky a lieky, ktoré obsahujú účinné bylinky na zápal prostaty. My vám odporúčame tieto:
- FIXOPROST obsahuje 320 mg extraktu z Palmy serenoa plazivá (Saw palmetto), 25 mg extraktu žihľavy dvojdomej, 30 mg extraktu Ginkgo biloba a 15 mg lykopénu. Tieto bylinky sú účinné nie len pri zápaloch prostaty, ale aj pri nezhubnom zväčšení prostaty. Užíva sa jedna kapsula denne.
- PROSTAKAN FORTE je bylinný liek s obsahom žihľavy a saw palmetto. Má pozitívne účinky na močové cesty a prostatu. Ak sa u vás vyskytujú problémy s močením, sťažené vyprázdňovanie, bolesť pri močení a podobne, Prostakan FORTE je pre vás vhodný na pravidelné užívanie. Užíva sa 1 kapsula 2x denne.
Zhrnutie
So zápalom prostaty sa stretávajú hlavne muži do 50. roku života. Ochorenie je charakteristické príznakmi ako bolesť v oblasti penisu a miešku, v slabinách, krížoch a podobne. V niektorých prípadoch je príznakom prostatitídy aj horúčka, vtedy sa jedná s veľkou pravdepodobnosťou o bakteriálny zápal, ktorý je potrebný preliečiť antibiotikami. Ako podporná liečba sú vhodné výživové doplnky a lieky s obsahom bylín ako žihľava alebo saw palmetto.
Prostakan FORTE 120 kapsúl
- rastlinný pôvod lieku (saw palmetto + žihľava dvojdomá)
- použitie: zápal prostaty, benígna hyperplázia prostaty, doliečovanie po operáciách prostaty…
Zdroje: