Pečeň je endokrinný orgán uložený v pravej hornej časti brušnej dutiny. Je to naša najväčšia žľaza a podieľa sa na mnohých dôležitých funkciách v organizme. Pečeň nevyhnutne potrebujeme pri trávení, ale aj pri metabolizme liekov a iných cudzích látok, vrátane alkoholu.
V dnešnom článku vám prinášame informácie o tom, ako prebieha očista a regenerácia pečene (ak je nadmieru zaťažovaná), ale aj ako predchádzať jej ochoreniam. Pre ochorenia pečene je charakteristické, že často prebiehajú bez príznakov.
Funkcia pečene
Pečeň je v mnohých textoch prirovnávaná k veľkému flitru, cez ktorý prechádza všetko čo prijmeme. Prijatá potrava a všetky ostatné látky sa spracovávajú v tráviacom trakte, prechádzajú ústami, pažerákom, žalúdkom, tenkým a hrubým črevom. Následne cez vrátnicovú žilu prechádzajú do pečene, kde sa rozhodne, či ich organizmus bude uskladňovať, vylúči ich alebo vráti naspäť do krvného obehu.
Pečeň má mnohé funkcie.
Okrem detoxikácie a metabolizmu pečeň produkuje žlčové kyseliny, podieľa sa na tvorbe bielkovín, hospodári s energiou, vitamínmi a minerálmi a podobne. Je to teda nevyhnutne dôležitý orgán, ktorého poškodenie má za následok rozvrat celého vnútorného prostredia.
Ako sa starať o svoju pečeň?
Udržiavanie zdravej pečene nie je nič náročné a tento orgán si nevyžaduje pre svoje fungovanie žiadne špeciálne vitamíny alebo minerály (ako napríklad naše kosti). Pre udržanie zdravej pečene teda stačí dodržiavať základné pravidlá zdravej životosprávy a kvalitne sa stravovať.
Samozrejmosťou je napríklad úplná abstinencia alebo eliminácia alkoholu na čo najnižšie množstvo. Práve alkohol je jedna z najškodlivejších látok pre našu pečeň a jeho nadmerná, ale aj dlhodobá konzumácia vedie k takzvanej alkoholickej chorobe pečene (cirhóze).
Očista pečene – o čo ide?
Pojem detoxikácia pečene sa stal pomerne bežným.
Je však možné naozaj detoxikovať a regenerovať pečeň?
Aké metódy sa používajú pri očiste?
Očista pečene diétou
Tak ako pri očistách iných orgánov, aj pri regenerácii a detoxikácii pečene sa odporúča zmeniť stravovanie. Čo sa týka regenerácie pečene po alkohole, v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že po nadmernom zaťažení tohto orgánu (napríklad alkoholom alebo nezdravým jedlom) a následným krátkodobým zmenením stravy dôjde k vyplaveniu toxínov.
Očista pečene bylinkami
Liečba pečene je dlhodobo spätá s bylinou pestrec mariánsky (Ostropestrec mariánsky – Silybum marianum). Pestrec ju detoxikuje a pomáha aj pri ochrane hepatocytov (pečeňové bunky) pred oxidačným stresom. Účinná látka v pestreci mariánskom je práve sylimarín.
Na regeneráciu pečene (+ ako regenerácia pečene po alkohole) môžete využiť napríklad:
- Pestrec mariánsky drvený v čistej forme. Tento konkrétny pochádza zo Slovenska. Drvený plod ostropestreca mariánskeho sa konzumuje 4-krát denne, jedna čajová lyžička. Je dôležité užívať ho vždy 45 minút pred jedlom. Pri rýchlej a intenzívnej očiste je možné dávku na prvých pár dní zdvojnásobiť.
Na regeneráciu pečene môžete vyskúšať aj tablety pestreca mariánskeho od firmy Jamieson. JAMIESON SILYBUM MARIANUM je prírodný výživový doplnok s obsahom 150 mg sylimarínu. Dospelým sa odporúča užívať tri tablety denne aspoň po dobu 3 týždňov.- SWISS NATUREVIA PESTREC obsahuje až 200 mg silymarínu v jednej kapsule. Pri prevencii ochorení pečene sa užíva 1 kapsula denne. Ak je pečeň už poškodená, dávkovanie je 2 kapsuly denne.
Potraviny vhodné pri regenerácii pečene
Je možná regenerácia pečene stravou?
Nasledovné potraviny sa odporúčajú pri ochoreniach pečene a jej detoxikácii:
- Káva – funguje aj ako prevencia, ale aj ako podporná liečba pri ochoreniach pečene. Viaceré štúdie dokázali, že káva znižuje riziko cirhózy u ľudí, ktorých pečeň je už poškodená. Mechanizmom účinku kávy v prevencii ochorení pečene je jej schopnosť zabraňovať ukladaniu tukov a kolagénu do samotnej pečene.
- Rovnako funguje aj zelený čaj, ktorý je bohatý na antioxidanty. Aby sa však jeho priaznivé účinky na pečeň prejavili, musíte vypiť aspoň 5 šálok zeleného čaju denne.
- Naringín a naringenín sú silné antioxidanty, ktoré majú veľmi priaznivý účinok na pečeň. Nájdete ich v grapefruite. Pravidelná konzumácia tohto ovocia znižuje riziko výskytu zápalu v pečeni a pôsobí protektívne na pečeňové bunky.
- Zdraviu prospešné sú aj silné antioxidanty antokyány, napríklad v čučoriedkach alebo brusniciach. Pri ich konzumácii počas minimálne 3 až 4 týždňov boli zaznamenané ochranné účinky na pečeň. Tieto látky majú aj silné imunostimulačné účinky.
- V tmavom hrozne sa nachádza ďalší antioxidant – resveratrol. Podobne ako vyššie spomenuté látky, aj resveratrol ochraňuje pečeň, zlepšuje jej fungovanie a redukuje zápal.
- S voľnými radikálmi si poradí aj červená repa, vďaka vysokému obsahu betalaínov. Na podporu a detoxikáciu pečene ju však nekonzumujte čistú, ale vo forme repového džúsu. V tejto forme vám repa zaručí najvyššiu účinnosť na zvýšenie hladín detoxikačných enzýmov.
Zhrnutie
Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v tele, a preto si zaslúži našu pozornosť. Ak chcete predchádzať ochoreniam pečene, vzdajte sa alkoholu, jedzte 5 – 9 porcií zeleniny a ovocia denne, venujte sa fyzickej aktivite. Ak je z nejakého dôvodu tento orgán už poškodený, vhodné sú výživové doplnky z pestreca mariánskeho. Vždy sa však poraďte s vašim lekárom, ktorý vám stanoví presnú diagnózu a odporučí najvhodnejšiu liečbu pečene.
Tablety Liv.52 120 ks
- výťažky zo 7 bylín pre správnu funkciu pečene
- pôsobí na regeneráciu a očistu pečene, detoxikáciu organizmu
- použitie vhodné pri cirhóze, hepatitíde, anorexii, pri pečeňových abnormalitách…
Zdroje: