Koronavírus: Americkí dobrovoľníci testujú prvú vakcínu

V USA sa začalo prvé testovanie vakcíny na ochranu ľudí proti pandemickému koronavírusu na ľudských dobrovoľníkoch.

Štyria pacienti dostali injekciu vo výskumnom zariadení Kaiser Permanente v Seattli vo Washingtone, informovala tlačová agentúra Associated Press. Tento výskum je financovaný Národnými inštitútmi zdravia.

Vakcína nemôže spôsobiť COVID-19, ale obsahuje neškodný genetický kód skopírovaný z vírusu, ktorý spôsobuje túto chorobu.

Odborníci tvrdia, že napriek tomu bude trvať ešte mnoho mesiacov, kým sa bude vedieť, či bude táto vakcína (alebo iné, ktoré skúmajú) fungovať.

Prvou osobou, ktorá dostala v pondelok testovaciu vakcínu, bola 43-ročná matka zo Seattlu.

„Je to pre mňa úžasná príležitosť niečo urobiť,“ povedala AP Jennifer Haller.

Vedci z celého sveta sledujú úspechy vo výskume.

Tento prvý pokus na ľuďoch obchádza kontrolu, ktorá by sa inak normálne vykonávala. Tou je či vakcína môže u zvierat vyvolať imunitnú odpoveď.

Biotechnologická spoločnosť Moderna Therapeutics, ktorá stojí za výskumom, však tvrdí, že vakcína bola vyrobená pomocou osvedčeného postupu.

Dr John Tregoning, odborník na infekčné choroby na Imperial College v Londýne uviedol: „Táto vakcína využíva už existujúcu technológiu. Bola vyvinutá na veľmi vysokej úrovni, pričom sa používajú zložky, o ktorých vieme, že ich je bezpečné používať u ľudí, a osoby, ktoré sa zúčastňujú na experimente, sa budú veľmi pozorne sledovať.

„Áno, je to veľmi rýchle – ale je to boj proti vírusu, nie jeden proti druhému ako vedci. A je to pre dobro ľudstva.“

Typické vakcíny proti vírusom, ako sú napríklad osýpky, sa vyrábajú z oslabeného alebo usmrteného vírusu.

Vakcína mRNA-1273 však nie je vyrobená z vírusu, ktorý spôsobuje koronavírus Covid-19.

Namiesto toho obsahuje krátky segment genetického kódu skopírovaný z vírusu, ktorý vedci dokázali vyrobiť v laboratóriu.

Dúfajme, že to bude základom pre vlastný imunitný systém tela na potlačenie skutočnej infekcie.

Dobrovoľníkom boli podávané rôzne dávky experimentálnej vakcíny.

Každému z nich sa do svalu hornej časti paže podajú celkom dve injekcie s odstupom 28 dní.

Avšak aj keby tieto počiatočné testy bezpečnosti prebehli dobre, stále môže trvať až 18 mesiacov, kým bude akákoľvek potenciálna vakcína dostupná pre verejnosť.

Zdroj: bbc.com

Predošlý článok Koronavírus: Taliansko v počte obetí predbehlo Čínu
Ďalší článokBolesť päty – možné príčiny (+ich príznaky) a liečba
Odmalička rada športujem. Neskôr som sa začala zaujímať aj o zdravú stravu, fungovanie tela a zdravie ako celok. Môj záujem vyvrcholil v túžbu študovať zdravie a chorobu a zistiť, ako tým môžem pomôcť ostatným ľuďom. Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Rada píšem a prostredníctvom písania by som svoje nadobudnuté poznatky chcela šíriť aj medzi ostatných ľudí. Medzi moje záľuby patrí aj varenie a vymýšľanie zdravých variant jedál. Niektoré z nich môžete nájsť napríklad na webe online-recepty.sk :) Na Zdravovek vždy s láskou pridávam nové články, ale momentálne sa venujem skôr editácii a korektúre už napísaných textov.

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno sem