Zdravovek
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Zdravovek
Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
Domov Zdravotné problémy Neurologické poruchy

Syndróm karpálneho tunela – koho karpálny tunel ohrozuje najčastejšie?

Aké má príznaky? Čo pomáha? Aká je jeho liečba?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut Od Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut
10. septembra 2020
v Bolesť, Neurologické poruchy, Zdravotné problémy
Reading Time: 5min čítania
0
Karpálny tunel / Syndróm karpálneho tunela

Zdroj: 123rf.com

380
ZOBRAZENÍ
Zdieľať na FacebookuZdieľať na Twitteri

Syndróm karpálneho tunela vzniká najčastejšie u ľudí, ktorí opakovane presiľujú oblasť zápästia monotónnym, opakujúcim sa pohybom – napríklad klikaním myšou. Ohrozenejšie sú ženy, ale vyskytuje sa aj u mužov.

Karpálny tunel vie byť pomerne bolestivý, bolesti sa objavujú aj v noci. V článku si prečítate, aká je liečba karpálneho tunela a účinné cviky, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky karpálneho tunela.

Obsah
1 Čo je to syndróm karpálneho tunela?
1.1 Rizikové faktory pre vznik karpálneho tunela
1.2 Karpálny tunel a jeho stupne
1.3 Príznaky karpálneho tunela
2 Diagnostika
3 Liečba karpálneho tunela
3.1 Čo pomáha na karpálny tunel?
3.1.1 Lieky
3.1.2 Liečba bez liekov
3.2 Operácia karpálneho tunela
4 Cviky na karpálny tunel
5 Zhrnutie

Čo je to syndróm karpálneho tunela?

Anatomicky je karpálny tunel úzka oblasť medzi predlaktím a dlaňou, v ktorej sa nachádzajú nervy, šľachy a cievy. Dôležitou súčasťou karpálneho tunela je prístredný nerv (nervus medianus), ktorý prechádza až z ramena, smerom cez predlaktie až do oblasti dlane. Z vonkajšej strany karpálneho tunela sa nachádzajú rôzne kosti ruky.

Syndróm karpálneho tunela je vcelku bežné ochorenie. Dochádza k nemu vplyvom dlhodobého namáhania zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Ide o jeden z najdôležitejších nervov v ruke a pri syndróme karpálneho tunela je stlačený, alebo inak mechanicky poškodený. Samotný tunel sa zužuje, synovie prestávajú plniť svoju funkciu (lubrikácia okolia), dochádza k opuchu a bolestivosti.

Rizikové faktory pre vznik karpálneho tunela

Ako sme už spomínali v úvode článku, karpálny tunel sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Stretávame sa s ním viac u ľudí vyššieho veku, no v dnešnej dobe nie je výnimkou ani u mladých ľudí – najmä u tých, ktorí v práci vykonávajú stereotypný pohyb. Medzi rizikové faktory vzniku karpálneho tunela radíme aj genetiku. Ak sa karpálny tunel vyskytoval u vašich rodičov, máte vyššiu pravdepodobnosť, že naň ochoriete aj vy.

Karpálny tunel sa u žien zvykne objaviť aj počas obdobia tehotenstva. Z ochorení sú na syndróm karpálneho tunela náchylní ľudia s diabetom (cukrovkou), reumatoidnou artritídou a s ochoreniami štítnej žľazy.

Karpálny tunel a jeho stupne

Pre karpálny tunel sú charakteristické tieto stupne:

  1. stupeň karpálneho tunela – len občasné príznaky, bolesť nie je chronická
  2. stupeň karpálneho tunela – viditeľné zmeny na EEG, svalová slabosť, častejšie sa objavujúce príznaky ako tŕpnutie a bolesť
  3. stupeň karpálneho tunela – intenzívne príznaky, svaly atrofujú, výrazné zmeny na EEG

Príznaky karpálneho tunela

Pre karpálny tunel sú charakteristické tieto príznaky:

  • pocit meravosti, bolestivosti, pálenia v prstoch
  • u niektorých ľudí sa môžu objaviť aj intenzívnejšie prudké bolesti, pripomínajúce šok
  • bolesť môže vystreľovať až smerom do predlaktia a ramena
  • pocit slabých, roztrasených rúk
  • neschopnosť udržať predmety, problémy s jemnou motorikou
Vedeli ste, že…

Príznaky syndrómu karpálneho tunela sa u mnohých ľudí prejavujú najmä v noci. Jednou z príčin je to, že počas noci je často naše zápästie ohnuté, čím sa zvyšuje tlak na nervy v oblasti ruky. Počas dňa je bolesť najsilnejšia najmä pri činnostiach ako telefonovanie, práca na počítači, držanie knihy a podobne.

Diagnostika

Prvým krokom v diagnostike karpálneho tunela bude vaša anamnéza, so zvýšeným dôrazom na pracovnú anamnézu. Následne sa zvykne prevádzať takzvaný Tinelov test, ktorého princípom je poklepanie kladivkom po časti ruky a pozorovanie nervových reflexov.

Ďalšou terapeuticko-diagnostickou metódou je podanie lokálneho anestetika, najčastejšie v kombinácii s kortikosteroidmi. Ak po týchto liekoch bolesti krátkodobo ustúpia, pravdepodobne ide o syndróm karpálneho tunela.

Poslednou užitočnou diagnostickou metódou je elektromyografia (EMG), počas ktorej sa posudzuje štruktúra a funkcia prístredného nervu.

Liečba karpálneho tunela

Liečba karpálneho tunela je stále vcelku nejednotná. Jedným z možných dôvodov je to, že na diagnostike a liečbe ochorenia sa podieľa viacero lekárskych špecializácii – všeobecný lekár, neurológ, chirurg, rehabilitačný lekár a podobne.

V liečbe karpálneho tunela sú možné dve metódy:

  1. konzervatívna
  2. chirurgická

Vo všeobecnosti však platí, že čím skôr sa ochorenie diagnostikuje a začne liečiť, tým je liečba úspešnejšia a menej invazívna.

Čo pomáha na karpálny tunel?

Prvým krokom, ktorý sa používa v liečbe je oddych a nepresiľovanie ruky. Veľa pacientov tomuto opatreniu nedôveruje, avšak v liečbe má kľúčovú úlohu. Na znehybnenie miesta sa môžu použiť aj špecializované zdravotnícke pomôcky – dlahy alebo ortézy.

Lieky

Pri intenzívnej bolesti sa používajú analgetiká (lieky tlmiace bolesť), často aj z radu opiátov, napríklad liečivo tramadol. Vhodné sú aj nesteroidné antiflogistiká, ktoré okrem zápalu tiež tlmia bolesť (liečivá ako ibuprofen a diklofenak). U niektorých pacientov sa používajú liečivá s protikŕčovým (antikonvulzívnym) účinkom – karbamazepín. Ak je to nevyhnutné, lekár môže zvoliť aj liečbu steroidmi (prednizón, methylprednisolón, triamcinolón).

Liečba bez liekov

Čo ešte pomáha na karpálny tunel?

Užívanie vitamínov B a rehabilitácia. Nižšie nájdete aj zopár cvikov, ktoré si môžete skúsiť aj sami doma.

Ak ochorenie nie je liečené, tlak na prístredný nerv sa zvyšuje a môže dôjsť k závažnejším poškodeniam.

Operácia karpálneho tunela

Operácia karpálneho tunela patrí medzi nenáročné operácie, prevádza sa len v lokálnej anestéze a endoskopickou formou chirurgie, ktorá nie je invazívna. Pred operáciou je nevyhnutné na čas obmedziť prítok krvi do oblasti ruky. Väčšina pacientov ide domov ešte v deň operácie, hovoríme teda o jednodňovej chirurgii.

Syndróm karpálneho tunela - cviky na karpálny tunel (infografika)
Zdroj: 123rf.com

Cviky na karpálny tunel

Tieto cviky by vám mohli pomôcť:

  • Ruku zovrite v päsť, následne ju vystrite pred seba a päste otáčajte smerom do strán.
  • Ruku vystrite smerom pred seba, dlaň nasmerovaná dopredu, druhou rukou si naťahujte prsty smerom k sebe, spodnú časť dlane odtláčajte smerom od seba.
  • Dlane spojte pred hrudníkom, zatláčajte ich smerom k sebe. Pri tomto cviku musia byť dlane na úrovni predlaktí.
  • Pomáhajú aj jemné masáže, ktorými si môžete uľaviť od bolesti. Palcom opačnej ruky si premasírujte bolestivé miesto pod dlaňou tak často, ako je to potrebné.
  • Využiť môžete aj masážnu alebo penovú guličku, ktorú stláčajte a následne uvoľňujte v pravidelných intervaloch.

Zhrnutie

Syndróm karpálneho tunela je ochorenie, ktoré je častou chorobou z povolania. Náchylnejšie sú naň najmä ženy. Medzi bežné príznaky syndrómu karpálneho tunela patrí tŕpnutie, mravenčenie ruky, bolesti sa objavujú najmä v noci. Prevencia je nevykonávanie stereotypných pohybov zápästia, a ak sa im nie je možné vyhnúť, venujte pozornosť cvikom na karpálny tunel, ktoré môžu slúžiť aj ako prevencia.

iconZistiť viac

B-Komplex Super Forte 100 tabliet

  • unikátny komplex vitamínov B 
  • vitamíny B sa užívajú pri rôznych neurologických poruchách, okrem iného aj pri tŕpnutí prstov alebo pri syndróme karpálneho tunela
  • tieto vitamíny skupiny B sú dôležité pre udržanie normálnej funkcie tkanív a pre správne fungovanie nervového systému
B-Komplex Super Forte - TEREZIA iconZistiť viac

Zdroje:

  • fitness.cvicte.sk
  • agelclinic.sk
  • neurologiapreprax.sk
  • orthoinfo.aaos.org
  • painclinic.sk
!Článok bol vypracovaný farmaceutom avšak, slúži iba na informatívne účely – nenahrádza lekárske vyšetrenie, alebo osobné stretnutie v lekárni.
×
Ukázať súvisiace produkty
Zatvoriť
Predchádzajúci článok

Artróza – strašiak kĺbov

Ďalší článok

Polypy – na akých miestach sú nebezpečné?

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Mgr. Kristína Kristalyová - farmaceut

Od mala som sa zaujímala o lieky a výživové doplnky. Keďže pochádzam z medicínskej rodiny, nikdy o ne doma nebola núdza. Ako malú ma vždy najviac zaujímalo, na čo konkrétne lieky fungujú a ako účinkujú. A táto zvedavosť ma držala tak dlho, že som vyštudovala farmaceutickú fakultu UK v Bratislave. Počas štúdia sa mi stala krásna vec - narodil sa mi syn. Som teda mladá mama skoro dvojročného chlapčeka. Svoje odborné vedomosti sa snažím udržiavať tak, že píšem pre viaceré zdravotné portály. Raz do týždňa chodím aj do lekárne, takže som v kontakte s praxou a problémami pacientov. Svojimi článkami chcem pomôcť a odborne aj ľudsky poradiť v témach rôznych liekov, výživových doplnkov, ale aj zdravotnej starostlivosti u detí.

Ďalší článok
Polypy v nose, výrastky na sliznici nosa

Polypy - na akých miestach sú nebezpečné?

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najlepšie produkty

Zdravovek

Prinášame informácie o tom, ako si zvýšiť kvalitu života. Zdravie je pre nás prvoradé, pretože si uvedomujeme jeho cenu. Zameriavame sa na podrobný opis chorôb a chceme, aby ste najprv pochopili svoje ochorenie a následne ho mohli liečiť. Ponúkame vám aj odborné názory na produkty bežne dostupné v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Odrážame sa od vlastných skúseností, alebo skúseností ostatných užívateľov, poprípade pacientov, ktorí nám poskytli pozitívnu odozvu v lekárňach. Všetky informácie, ktoré zverejňujeme najprv dôkladne overujeme, či už na zahraničných weboch alebo prostredníctvom kvalifikovaných vedeckých štúdií.

Kontaktujte nás: info@zdravovek.eu

Najnovšie články

Testosterón, pláž, more, surf

Testosterón pod lupou: Čo všetko by ste mali vedieť o tomto (nielen) mužskom hormóne

22. marca 2025
Análna fisúra, problém s tráviacim traktom a vylučovaním

Análna fisúra – keď je každá návšteva toalety utrpením

22. marca 2025
Zubný kaz - Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

Zubný kaz: Čo všetko by ste mali o ňom vedieť

8. novembra 2024

Kategórie

  • Bolesť
  • Diéty
  • Fitness a výživa
  • Hemoroidy
  • Histamínová intolerancia
  • Imunita a alergia
  • Koronavírus
  • Kožné problémy
  • Liečba
  • Matka a dieťa
  • Mykóza
  • Neurologické poruchy
  • Odborné články
  • Plodnosť a Erekcia
  • Rakovina
  • Rebríčky
  • Recenzie
  • Spánok
  • Srdce a cievy
  • Stres a psychika
  • Superpotraviny
  • Tráviace ťažkosti
  • Zápal
  • Zdravotné problémy
  • Ženské problémy

Sledujte nás

  • Kontakt
  • Zásady spracúvania a ochrany osobných údajov
  • Inzercia

© 2020 Zdravovek.eu

Žiadne výsledky
Zobraziť všetky výsledky
  • Zdravotné problémy
  • Fitness a výživa
  • Matka a dieťa
  • O nás
  • Kontakt

© 2020 Zdravovek.eu

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Zistiť viac