Zápal a bolesť ucha u detí je častou príčinou návštev detských lekárov, ale aj pohotovosti. Bolesti ucha patria medzi intenzívne bolesti a ak sa zápal nelieči, môžu postupovať do vnútornejších častí ucha.
Ako postupovať pri bolesti ucha u detí? Kedy je nevyhnutné navštíviť lekára a kedy si vystačíte s voľnopredajnými prípravkami, ale aj iné dôležité informácie nájdete v dnešnom článku.
Bolesť ucha u detí – jej príčiny a príznaky
Zápal ucha podľa miesta rozdeľujeme na tri formy:
- zápal vonkajšieho ucha
- zápal stredného ucha
- zápal vnútorného ucha
U detí sa najčastejšie stretávame so zápalom vonkajšieho a stredného ucha. Čím hlbšie je infekcia, tým je ochorenie závažnejšie a náročnejšie na liečbu.
Zápal ucha je najčastejšie vyvolaný ako sekundárna bakteriálna alebo vírusová infekcia horných dýchacích ciest. Okrem toho k zápalu ucha u detí dochádza aj z iných dôvodov, napríklad pri hromadení ušného mazu, pri mechanickom poškodení (napríklad pri neopatrnom čistení ucha), ale aj chemickom poškodení.
Ďalším faktorom, ktorý vplýva na rozvoj zápalu ucha u detí je aj samotná anatomická odlišnosť ucha – detská sluchová trubica má iný tvar, ako sluchová trubica u dospelých. Vplyv má aj to, že detský imunitný systém sa stále rozvíja a spoznáva patogény, preto deti ochorejú zvyčajne ľahšie a častejšie v porovnaní s dospelými.
Príznaky zápalu a bolesti ucha u detí
Vo väčšine prípadov zápal vonkajšieho a stredného ucha nevzniká náhle. Je bežné, že dieťa najskôr kašle, kýcha, má vysoké teploty, až následne sa rozvinie zápal a bolesť ucha.
Dieťa môže pociťovať nasledovné príznaky:
- zaľahnutie v uchu, zhoršený sluch
- intenzívna bolesť ucha spojená s teplotou (niekedy je bolesť ucha u detí bez teploty, najčastejšie pri mechanickom alebo chemickom poškodení ucha)
- dieťa si často chytá oblasť uší, je nepokojné
- bolesť ucha u detí často spôsobí nočné budenie, prerušovaný spánok
- z ucha môže vytekať hnis
Prvá pomoc pri bolesti ucha u detí
- Ušné kvapky Burow patria medzi overenú klasiku, ktorá sa používa pri bolestiach uší akejkoľvek príčiny. Liečivé látky sú octan a vínan hlinitý, ktoré majú sťahujúce a antiseptické vlastnosti. Burowe kvapky sú vhodné aj pri opuchu ucha. Používajú sa v dávkovaní 2 – 4 kvapky, 3 – 4 krát denne.
- Otipax L sú ušné kvapky s obsahom lokálneho anestetika – lidokaínu. Lidokaín pôsobí proti bolesti mechanizmom miestneho znecitlivenia oblasti. Kvapky sú vhodné pre deti od 6. mesiaca života.
- Fytofontana Aurecon sú kvapky rastlinného pôvodu, navyše neobsahujú žiadne konzervanty. Vďaka svojmu šetrnému zloženiu sú teda vhodné pre deti už od ukončeného 6. mesiaca. Fytofonrana Aurecon môžete používať prevenčne, pri hygiene ucha ale aj pri akútnom zápale vonkajšieho ucha. Kvapky obsahujú antiseptické a antimikrobiálne zložky.
- Na tlmenie bolesti a teploty spojenej so zápalom ucha môžete použiť aj Nurofen pre deti. Viac o teplote si prečítate v článku Zvýšená teplota a horúčka u detí.
Kedy k lekárovi?
Zápal stredného a vnútorného ucha často vyžaduje aj liečbu antibiotikami. Lekára navštívte pri zvýšenej teplote, pri hučaní v ušiach, intenzívnom zaľahnutí v ušiach, či pri oslabenom sluchu. Po prekonaní ochorenia sa robí kontrolné vyšetrenie sluchu (tympanometria, prípadne audiometria).
Zhrnutie
Zápal a bolesť v uchu prekoná aspoň raz za život každý, väčšina z nás ešte v predškolskom veku. Stopercentná prevencia neexistuje. Snažte sa posilňovať imunitu dieťaťa, aby bolo odolné voči vírusom a baktériám. Pri opakovaných infekciách ucha lekári zvážia, či by nebolo vhodné odstránenie nosnej mandle.
Zdroje: