Rastúce dieťatko spôsobuje u žien viacero foriem bolesti a pocit diskomfortu v niektorých častiach tela. V tehotenstve sa veľmi často objavuje bolesť chrbta a krížov. Vo väčšine prípadov k bolesti chrbta dochádza až po druhej polovici tehotenstva, no u niektorých žien sa začína hneď v prvých mesiacoch.
Prečítajte si, čo na bolesti chrbta a krížov v tehotenstve pomáha.
Bolesti krížov v tehotenstve
K bolestiam v spodnej časti chrbta v tehotenstve dochádza v oblasti sakroiliakálneho spojenia – oblasť, kde sa spája panva a kostrč.
Príčiny
Existuje viacero dôvodov, prečo sa bolesť objavuje.
Medzi najhlavnejšia patria:
- priberanie na váhe – ženy v tehotenstve priberú zväčša 10 – 20 kg a chrbtica musí tento nový prírastok vykompenzovať
- váha samotného bábätka a jeho tlak na cievy a nervy v oblasti chrbtice
- zmeny v polohe tela – tehotné ženy majú zväčša pozmenené držanie tela, čo môže viesť k bolestiam chrbta v tehotenstve
- hormonálne zmeny – hormón relaxín spôsobuje uvoľnenie väzív, kĺbov a svalov, čím sa telo pripravuje na pôrod
- stres – pri emočnom napätí sa častejšie vyskytuje bolesť v hornej časti chrbta
Bolesti kostrče v tehotenstve
Veľmi bežný príznak tehotenstva, ktorý sa objavuje v akomkoľvek trimestri je bolesť kostrče. Kostrč je naše najspodnejšie miesto na chrbtici a je tvorená 3 – 5 kosťami. Úloha kostrče je podpora tela pri sedení a tiež spájanie panvy a chrbtice.
V 1. trimestri je bolesť kostrče v tehotenstve často spôsobená s tým, že hormón relaxín uvoľní šľachy, čo má niekedy za následok posun kostrče. V pokročilom štádiu tehotenstva je bolesť kostrče spôsobená rastom dieťaťa, ktoré môže následne tlačiť na kostrč, ktorá je priamo za maternicou.
Čo na bolesť krížov a chrbta v tehotenstve?
Liečba akejkoľvek bolesti v tehotenstve sa odlišuje od štandardnej liečby bolesti. Okrem liekov od bolesti, využite aj iné možnosti.
Tými sú napríklad:
- Cvičenie – pravidelné cvičenie, napríklad cvičenie jogy, vám posilní svaly, čím sa znižuje tlak na chrbticu. Tehotným ženám sa odporúča aj plávanie, prípadne jazda na stacionárnom bicykli. Pri silnej bolesti krížov v tehotenstve vám lekár môže odporučiť aj cvičenia s fyzioterapeutom.
Vyskúšať môžete aj studené alebo teplé obklady. Ideálne je začínať najskôr studenými obkladmi (napríklad mrazená zelenina v utierke), po 2 – 3 dňoch prejsť ja teplé obklady alebo náplaste, napríklad FIXAplast WARM. Hrejivé náplaste si nikdy neaplikujte na brucho.- Kontrolujte si držanie tela. Pri sede sa snažte sedieť s vystretým chrbtom. Ak sa u vás v tehotenstve vyskytnú bolesti krčnej chrbtice, vyskúšajte anatomicky tvarované vankúše. Na bolesti v oblasti krížov v tehotenstve sú vhodné aj špeciálne podlhovasté vankúše určené pre tehotné ženy, ktoré si vložia medzi nohy čím znížia tlak v oblasti krížov a kostrče.
- Pri zdvíhaní predmetov zo zeme sa nepredkláňajte. Rastúce bruško vám to aj tak veľmi neumožní. Osvojte si zdvíhanie predmetov v podrepe, ktoré využívajte aj po pôrode.
Zhrnutie
Ak sa u vás objavila bolesť v krížoch v období tehotenstva, nemusíte sa obávať. Je to veľmi častý sprievodný príznak, s ktorým sa potrápi veľa tehotných žien. Pri bolesti chrbta sú veľmi účinné cviky z jogy, ale aj plávanie. Ak je bolesť veľmi intenzívna, využiť môžete aj lieky na bolesť vhodné v tehotenstve.
Viete, aké lieky sú vhodné na bolesť v tehotenstve? Môže sa v tehotenstve Paralen, Acylpirin alebo Novalgin? Zistíte ? v tomto článku.
Zdroje: