Autizmus (v súčasnosti už používame komplexnejší názov porucha autistického spektra) je pomerne častá diagnóza. Bolo to tak aj v minulosti? Je autizmus na vzostupe? Ak áno, čo k tomu prispieva?
Ak vás zaujíma, aké má autizmus príčiny a príznaky, pokračujte nižšie na náš článok. Na jeho konci nájdete aj orientačný test, ktorý môže odhaliť autizmus (prípadne poruchu autistického spektra) aj u detí.
Autizmus a jeho výskyt
Ak si zadáte do vyhľadávača tému autizmus, nájde vám mnoho článkov, ktoré píšu o jeho vyššom výskyte v porovnaní s minulým storočím. Vedecká obec má na toto v súčasnosti dve vysvetlenia:
Jedným z nich je to, že diagnostika autizmu v minulosti bola značne obmedzená. To znamená, že reálne ľudí s autizmom bolo viacej, nebola im však poskytnutá adekvátna pomoc, pretože sa o ich ochorení nevedelo, prípadne bolo diagnostikované inou psychiatrickou diagnózou (napríklad mentálna retardácia a podobne).
Druhým dôvodom je vyššie spomenuté združenie autizmu, Aspergerovho syndrómu a pervazívnych vývinových porúch do diagnózy s názvom poruchy autistického spektra.
Formy autizmu
Intenzita ochorenia je veľmi individuálna. V súčasnosti sa autizmus rozdeľuje podľa závažnosti príznakov do troch skupín:
- Vysokofunkčný autizmus – postihnutý má dobrú schopnosť prispôsobovania sa, má záujem o udržiavanie vzťahov, rozumové schopnosti sú temer na úrovni zdravého človeka, v niektorých oblastiach sú autisti s vysokofunkčným autizmom až nadpriemerný.
- Stredne funkčný autizmus – nižšia miera prispôsobovania sa, menej záujmu o spoločnosť a vzťahy.
- Nízkofunkčný autizmus – veľmi malá schopnosť adaptability, v spoločnosti je potrebná intenzívna podpora.
Príčina autizmu je veľká neznáma
Vedci v súčasnosti uvádzajú, že prísť na presnú príčinu autizmu je momentálne náročnejšie ako objaviť prečo vzniká rakovina. V súčasnosti bolo zistených približne 60 iných diagnóz, ktoré sa objavujú u ľudí s autizmom a majú s ním nejaký súvis. Jedná sa o metabolické, neurologické ale aj genetické ochorenia.
U ľudí s autizmom sa častejšie stretávame s ďalšími psychiatrickými diagnózami, najmä s depresiou, úzkosťami a záchvatmi rôzneho druhu. Príčina autizmu teda nie je doteraz úplne jasná, s pravdepodobnosťou sa však jedná o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov.
Autizmus u detí a jeho nepravdivé spojenie s očkovaním
Viaceré odborné štúdie vyvrátili spojenie očkovania s následným rozvojom autizmu. Je dokázané, že vakcína MMR (ani žiadna iná dostupná vakcína) nespôsobuje vznik autizmu, a to dokonca ani u detí v rizikových skupinách (napríklad výskyt autizmu v rodine). Tento hoax vznikol na základe článku Andrewa Wakefielda, ktorý svoje tvrdenia publikoval v roku 1998 v časopise Lancet. V súčasnosti sa už vie, že údaje boli falšované a vzorka detí bola príliš malá – obsahovala len 12 detí. Pre viaceré nedostatky v štúdií bola lekárska licencia Wakefieldovi odobratá, článok bol z časopisu odstránený a v súčasnosti je dôveryhodný iba u tzv. antivax hnutí. Ak máte nejaké pochybnosti ohľadom očkovania, poraďte sa s pediatrom, ktorý vám poskytne odborné a objektívne informácie.
Príznaky autizmu
Autizmus a poruchy autistického spektra sú diagnózy, ktoré sú špecifické a u každého pacienta sa môžu prejavy mierne líšiť (aj v závislosti od stupňa autizmu). Vo všeobecnosti je autizmus charakterizovaný ťažkým nadväzovaním sociálnych kontaktov a opakovaním určitých činností, zvykov a rituálov.
Nedá sa presne určiť, kedy dochádza k objaveniu prvých príznakov autizmu. U niektorých detí sa prvé symptómy objavujú už v prvých mesiacoch života, u iných detí je vývoj normálny a prejavy autizmu sa ukážu až neskôr. Štatisticky, väčšina rodičov autistických detí si všimne prvé príznaky do 2 rokov života.
Bežné prejavy autizmu sú:
- u malých detí – nereagovanie na vlastné meno, nezáujem o okolie, reč, nadväzovanie vzťahov, vyhýbanie sa alebo odmietanie fyzického kontaktu, nenaťahovanie rúk k dospelému, nezáujem o kojenie
- poruchy reči – až 40 % detí s autizmom vôbec nerozpráva, reč je teda výrazným indikátorom, ktorým môžete sledovať prípadne poruchy autistického spektra
- ak dieťa rozpráva, môže často opakovať jednu vetu, nerozumie zámenám (mýli si ja a ty a podobne), reč je spomalená, môže znieť roboticky, bez emócií
- ľudia s autizmom majú problém porozumieť metaforám, gestám, neverbálnej komunikácii, irónii a sarkazmu
- náročné pochopenie emócii druhého
- pri komunikácii je pre autistu náročné udržať sa v jednej téme
- opakované pohyby – húpanie sa, skákanie, krútenie a podobne
- psychomotorický nepokoj
- slabá koordinácia pohybov, nemotornosť
- lipnutie na dodržiavaní rituálov, hnev ak sa nedodržia
- zvýšená citlivosť na hluk, svetlo, dotyk
- zvýšená agresivita
Orientačný test na autizmus
Ak na nasledujúce otázky odpoviete viackrát nie, môže sa jednať o autizmus alebo inú poruchu autistického spektra:
- Udržuje s vami dieťa očný kontakt, keď na neho rozprávate?
- Ukazuje dieťa na predmety, zaujíma sa o nové slová?
- Usmieva sa vaše dieťa niekoľkokrát za deň?
- Reaguje dieťa na svoje meno? Otočí sa, keď ho oslovíte?
- Vyhľadáva dieťa fyzický kontakt? Je mu príjemné objatie?
- Dokáže dieťa porozumieť predstieraniu v hre (napríklad hra na učiteľku, doktora, predstieranie telefonovania a podobne)?
- Ukazuje dieťa prstom na veci, o ktoré má záujem?
- Napodobňuje dieťa vašu mimiku?
- Rozumie dieťa verbálnym pokynom (daj si čiapku, vyzuj sa, poď sem…)?
Naopak, ak na tieto otázky odpoviete kladne, taktiež sa môže jednať o príznaky autizmu:
- Má dieťa obľubu v opakovaných pohyboch?
- Máva dieťa záchvaty agresie, ubližuje sebe alebo ostatným?
- Vydrží vaše dieťa koncentrovane sledovať jednu vec (napríklad otáčanie bubnu práčky, pozorovanie rytmickej hračky a podobne)?
Zhrnutie
Autizmus a poruchy autistického spektra radíme medzi mentálne postihnutia. V súčasnosti na Slovensku nie je dostupná štatistika, ktorá by hovorila, koľko postihnutých autizmom na Slovensku máme. Odhaduje sa, že toto číslo je približne 54 tisíc.
Autizmus má rôzne stupne. Pri niektorých formách človek dokáže relatívne normálne fungovať v spoločnosti, pri silných formách autizmu je postihnutie veľmi výrazné a autista potrebuje intenzívnu pomoc okolia a odborníkov. Test na autizmus v článku vám poskytne orientačné výsledky.
Zdroje: