Podobne ako zápcha, aj hnačka je v tehotenstve veľmi bežným príznakom. Spôsobuje ju viacero faktorov – tehotenské hormóny, zmeny v spôsobe stravovania ale aj stres a obavy o bábätko. V niektorých prípadoch však hnačka vôbec nemusí súvisieť s tehotenstvom…
Hnačku v tehotenstve netreba podceňovať, pretože môže vyústiť do nepríjemných komplikácii. Zistite, ako si môžete pomôcť.
Hnačka v tehotenstve + prečo vzniká?
O hnačke vo všeobecnosti hovoríme vtedy, ak sa stolica vyskytuje viac ako 3x denne a konzistencia stolica nie je tuhá.
Bežné zmeny v tehotenstve
Ako sme spomínali v úvode článku, hnačka je častou komplikáciou tehotenstva. Postupujúc zmeny v organizme ženy sa podpíšu aj na tráviacom trakte a trávení. V tomto období sa u žien častejšie vyskytnú aj rôzne potravinové intolerancie, ktoré sa môže prejaviť hnačkou.
Iné príčiny
Nie všetky typy hnačky sú spojené s tehotenstvom a zmenami ženského tela. Niektoré sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu (infekčná hnačka v tehotenstve), prípadne sa prejavia ako následok diétnej chyby (nevhodné kombinácie jedál). Diétne chyby a črevné virózy sa môžu prejaviť napríklad ako súčasná hnačka a zvracanie v tehotenstve. Aj keď sa už rôzne parazity vyskytujú veľmi zriedkavo, aj tie môžu spôsobiť hnačku.
Hnačka je tiež charakteristickým príznakom závažnejších, chronických ochorení ako syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a podobne.
Kedy vzniká hnačka v tehotenstve
Najčastejšie sa hnačka objavuje v posledných mesiacoch tehotenstva. Paradoxne, hnačka sa objavuje ku koncu tehotenstva preto, pretože sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod. Každé tehotenstvo je unikátne, preto sa u vás hnačka pred pôrodom vôbec nemusí vyskytnúť.
Hnačka v ranom tehotenstve nie je typická, práve kvôli vysokým hladinám progesterónu, ktoré spomaľujú hladkú svalovinu v čreve. Naopak, pred očakávanou menštruáciou sa niekedy objavuje hnačka, prípadne častejšie nutkanie na stolicu.
Liečba hnačky v tehotenstve
V závislosti od príčiny hnačky zvolíme aj adekvátnu liečbu. Ak sa jedná o hnačku, ktorá je spôsobená tehotenstvom, stačí úprava stravy a zopár základných odporúčaní.
Bežná odporúčaná liečba:
- počkajte zopár dní, hnačka má tendenciu spontánne vymiznúť
- nezabúdajte však na pitný režim, pri hnačke sa ľahko stane, že stratíte veľa vody
- vhodné sú aj rehydratačné nápoje, ktorými doplníte stratené minerály (napríklad Kulíšek)
- vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú pre vás náročné na trávenie (najčastejšie sa jedná o mastné, veľmi korenené prípadne údené potraviny)
- pri hnačke je veľmi žiaduce a prospešné užívanie probiotík, ktoré pomôžu upraviť črevnú mikrobiotu do pôvodného stavu
- ak užívate nejaké lieky, prípadne výživové doplnky, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, či nemôžu spôsobovať hnačku
Aké lieky z lekárne môžete využiť na liečbu hnačky?
V tehotenstve sa používajú tieto lieky:
Hylak Forte sú perorálne kvapky, ktoré obsahujú metabolické produkty viacerých probiotických kmeňov. Hylak môžete využiť aj ako prevenciu hnačky počas liečby antibiotikami a inými liekmi, ktoré môžu ako vedľajší účinok spôsobiť hnačku.- Carbosorb vo forme prášku sa používa na liečbu akútnej hnačky. Dokáže viazať toxické látky, čím zbaví tráviaci trakt samotnej príčiny hnačky. Liek by sa mal však užívať len krátkodobo, maximálne 2 dni, ak lekár neurčí inak.
Smecta obsahuje inú účinnú látku (diosmektit), no mechanizmus účinku je veľmi podobný. Rovnako viaže toxické látky z čreva a je vhodná na akútnu aj chronickú hnačku tehotných žien.
Zhrnutie
Hnačka väčšinou nie je nebezpečný stav, v tehotenstve však môže viesť k rýchlej dehydratácii. Základom je preto dopĺňanie tekutín a šetriaca strava. Odporúča sa aj užívanie rehydratačných nápojov.
Probiotiká vám napomôžu obnoviť správne fungovanie čriev a tiež vám posilnia imunitu. Pri závažnej hnačke, ktorá je sprevádzaná aj inými príznakmi vyhľadajte lekára.
PROBIO-FIX 60 kapsúl
- probiotiká odstraňujú tráviace problémy (ako hnačka, zápcha…)
- vhodné aj v tehotenstve
Zdroje: