Práve v tomto období sa veľa ľudí (obzvlášť rodičia s malými deťmi) zaujíma o to, ako sa dá posilniť imunita (či už prirodzene alebo doplnkami výživy). Lepšia imunita sa prejaví vyššou odolnosťou voči bežným vírusovým a bakteriálnym ochoreniam.
Viete, aké sú príznaky oslabenej imunity? Čím sa dá zlepšiť imunita u detí a dospelých? Tieto, ale aj iné zaujímavé informácie nájdete nižšie.
Ako funguje imunita
Imunita (obranyschopnosť) je vlastnosť organizmu, zodpovedná za ochranu tela pred rôznymi patogénmi, ale aj pred niektorými toxínmi, karcinogénnymi bunkami a podobne. Imunita je teda ako dobrý policajt, ktorý sa stará o to, aby sme ostali zdraví.
Imunitný systém je jeden z najkomplexnejších systémov v našom organizme. Je tvorený množstvom buniek (napríklad biele krvinky – leukocyty, makrofágy, mastocyty, granulocyty a mnohé ďalšie, ktoré spolu tvoria celulárnu imunitu) a dôležitou tekutinou – lymfou. Orgány, ktoré radíme medzi imunitný systém sú slezina, týmus a kostná dreň.
Príznaky oslabenej imunity
Imunita závisí od viacerých faktorov a nie všetky dokážeme ovplyvniť. Medzi tie, ktoré dokážeme, patrí napríklad:
- kvalita stravy
- otužovanie
- dostatok spánku
- pohyb
- vyhýbanie sa stresu
Príznaky oslabenej imunity sú:
- častá a intenzívnejšia chorobnosť
- znížená odolnosť voči ochoreniam, ktoré ľudia s vyššou imunitou nedostávajú tak často (zápal pľúc, meningitída, bronchitída, ochorenia kože a podobne)
Ako prirodzene zvýšiť obranyschopnosť (lepšia imunita = zdravšie telo)
Tieto tipy vám pomôžu prirodzeným spôsobom zlepšiť stav vašej imunity:
- Dodržovanie základov hygieny – pravidelné a dôkladné umývanie rúk preukázateľne znižuje riziko niektorých prenosných ochorení. Môžeme sa vyhnúť napríklad chrípke alebo vírusovej hnačke. Pre posilnenie imunity u detí ich učte odmalička často a správne umývať ruky.
- Zníženú imunitu podporíte aj pravidelným športovaním. Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť, jedine tak ho vydržíte robiť dostatočne dlho. Skúsiť môžete aj otužovanie.
- Dobre sa vyspite. Práve počas spania sa náš imunitný systém znovu obnovuje, dochádza k tvorbe imunitných buniek a regenerácii organizmu. Je dokázané, že nedostatok spánku znižuje počet bielych krviniek, ktoré majú v imunitnom systéme nezastupiteľné miesto.
- U ľudí s oslabenou imunitou (ale aj u inak zdravých ľudí) sa vždy odporúča vyhýbať sa jedincom s akútnymi ochoreniami. Ak to nie je úplne možné (napríklad v prípade ochorenia člena rodiny), minimalizujte riziko nákazy tým, že sa v čase choroby budete snažiť obmedziť fyzický kontakt s pacientom. Samozrejmosťou je používanie vlastných príborov, zubných kefiek, časté vetranie a podobne.
- Čistite detské hračky, kľučky, mobilný telefón, klávesnicu, televízny ovládač a iné exponované miesta, na ktorých sa najčastejšie nachádza veľké množstvo mikroorganizmov.
- Informujte sa u svojho lekára ohľadom očkovania. Ak je imunitný systém príliš oslabený, lekár môže vakcináciu odložiť, prípadne sa nebude konať vôbec. Práve pre takéto prípady je nevyhnutná takzvaná kolektívna imunita, ktorá sa získava očkovaním celej populácie. Kolektívna imunita zabezpečí to, aby ani neočkovaní ľudia neochoreli.
Doplnky výživy vhodné na zvýšenie imunity
Nami overené produkty na zvýšenie imunity sú tieto dva:
- Imunoglukan P4H je výživový doplnok obsahujúci betaglukány získavané veľmi šetrným spôsobom, ktorý zaručuje ich vysokú účinnosť. Imunoglukan funguje ako imunomodulans – pri nadmernej aktivite imunity (alergie, astma) ju znižuje, pri nedostatočnej imunite ju naopak zvyšuje. Absorbuje sa z čreva, neprechádza cez pečeň a nezaťažuje ju. Imunoglukan vám odporúčame aj na zvýšenie imunity u detí, najmä v predškolskom veku. Pre deti je vhodná forma Imunoglukan sirup.
- Wobenzym je liek s vysokým obsahom komplexu enzýmov.
Okrem podpory imunity je vhodný pri častých ochoreniach dýchacieho traktu, močovo-pohlavného aparátu, pri ochoreniach s chronickým a akútnym zápalom, ale aj po operáciách, pri rekonvalescencii a v náročných obdobiach, kedy je organizmus obzvlášť vyčerpaný.
Zhrnutie
V článku sme pre vás zhrnuli najefektívnejšie rady + prípravky, ktoré sú vhodné na zlepšovanie imunity.
Imunita, alebo obranyschopnosť, je funkciou organizmu, ktorá zabezpečuje ochranu pre patogénmi. Okrem vonkajších patogénov sa stará aj o bezpečnosť vnútri organizmu cez viaceré imunologické procesy. S oslabenou imunitou sa stretávame často u detí, pretože ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý a len sa učí spoznávať cudzorodé patogény.